| anonim_4396 a întrebat:

Oare cum e sa te parasesti singur?

dumnezeu a reusit asta sa parasit singur

isus =Iar de la ceasul al şaselea, s-a făcut întuneric peste tot pământul, până la ceasul al nouălea.
46. Iar în ceasul al nouălea a strigat Iisus cu glas mare, zicând: Eli, Eli, lama sabahtani? adică: Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Persoanele sunt caracterizate prin nume ipostatice : Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Cuvantul, Dumnezeu-Duhul Sfant. Ipostasele nu au venit una dupa alta, ci exista concomitent din vesnicie in mod personal.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ipotetic isus e fiul lui dumnezeu real e om care sa crezut dumnezeu

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

El exista, dar a luat chip de om ca sa moara in locul nostru la cruce.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu evreu din vt nu se sinucidea pe pamant mai baga un nou potop si curata lumea nu era o idee mai buna?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu asta era scopul.Ci iertarea pacatosilor o avea El in vedere!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Si ce a rezolvat cu asta in continuare crestini lui faceau pacate, apropo de ce fac crestini pacate?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Vrei sa spui ca dumnezeu din vt a procedat prost cand a omorat o lume doar ca cateva famili facea pacate? de ce avea nevoie de un fiu? daca in tot vt numa profeti trimitea?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca suntem nascuti in firea pamanteasca,,, in pacat m-a zamislit mama mea''.Dar este important atunci cand gresim sa ne recunoastem greseala sa cerem iertare lui Dumnezeu si sa nu mai repetam.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De ce pavel e sfant? nu crezi ca un sarac care toata ziua se roaga nu e mai sfant ca pavel?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

A recunoaste repari o parte din problema dar degeaba daca tot repeti nu vad ce rezolva tu daca isi tai creanga de sub picioare o data tot vei cadea

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

A fi sfant inseamna a te sfinti prin sangele Domnului Isus si a trai viata in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu.,, Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.,, http://www.youtube.com/watch?v=VD5kG5FyVac

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Deci intr-un final sa regasit dumnezeu vreodata?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

El este suveramn, atotputernic, singurul Dumnezeu adevarat!
El exista prin Sine insusi.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu din vt e mortal in a lua decizi mari el omoara un oras daca vrea deci de ce sa omorat uite ce face noaptea? Dumnezeu a omorat toti nou nascutii din Egipt.
Exodus 12:29-30~
29La miezul-noptii, Domnul a lovit pe toti întîii nascuti din tara Egiptului, dela întîiul-nascut al lui Faraon, care sedea pe scaunul lui de domnie, pîna la întîiul-nascut al celui închis în temnita, si pîna la toti întîii-nascuti ai dobitoacelor.
30Faraon s-a sculat noaptea, el si toti slujitorii lui, si toti Egiptenii; si au fost mari tipete în Egipt, caci nu era casa unde sa nu fie un mort.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu prea e puternic sa vedem ce face in lupte

Omorati batranii si fetele.
Iremia 51:20-26~
20,,Tu Mi-ai fost un ciocan si o unealta de razboi. Am zdrobit neamuri prin tine, am nimicit împaratii prin tine.
21Prin tine am sfarîmat pe cal si pe calaretul lui;
22prin tine am sfarîmat carul si pe cel ce sedea în el. Prin tine am sfarîmat pe barbat si pe femeie; prin tine am sfarîmat pe batrîn si pe copil; prin tine am sfarîmat pe tînar si pe fata.
23Prin tine am sfarîmat pe pastor si turma lui; prin tine am sfarîmat pe plugar si boii lui; prin tine am sfarîmat pe cîrmuitori si pe capeteniile lui.
24Dar acum, voi rasplati Babilonului si tuturor locuitorilor Haldeii, tot raul, pe care l-au facut Sionului, supt ochii vostri, zice Domnul.``
25,, Iata, am necaz pe tine, munte nimicitor, zice Domnul, pe tine, care nimiceai tot pamîntul! Îmi voi întinde mîna peste tine, te voi pravali dela înaltimea stîncilor, si te voi preface într-un munte aprins.
26Nu se vor mai scoate din tine nici pietre din capul unghiului cladirii, nici pietre pentru temelii; caci vei fi o darîmatura vecinica, zice Domnul
De retinut ca, dupa ce Dumnezeu promite israelitilor o victorie împotriva Babilonului, israelitii au fost invinsi in capitolul urmator, ca sa intelegeti cat de atotputernic si atotstiutor este acest "Dumnezeu" )

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Deci de ce lea promis babilonul? nu prea stie totul face promisiuni mincinoase mai ales lui ieremia

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Http://www.gotquestions.org/Romana/Dumnezeu-diferit.html
pe acest sit scrie ca dumnezeu din vt e foarte milostiv ori ala minte ori nu reprezinta un crestin adevarat ce spui?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Dumnezeu este plin de dragoste si indurare dar El pedepseste pacatul este si un foc mistuitor.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Foarte plin de indurare de aia omoara in total sute de mii de persoane si 42 de copii ca au jignit un chelios, daca ficata rade de cineva merita omorata?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu din acest motiv au fost omorati ci pentru ca L-au parasit pe adevaratul Dumnezeu care i-a creat si a facut totul pentru ei iar ei si-au facut dumnezei straini si traiau in pacat si faradelege.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Acei copii lau parasit pe dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Da,parintii lor si la fel i-au invatat si pe copiii lor sa se inchine la dumnezei straini si au intaratat pe Domnul la manie.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Deci copii platesc pentru parinii lor

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Oricum destinul lor era pecetluit.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Din moment ce dumnezeu lea creat destinul inainte sa se nasca, clar ca stia co sa jigneasca un chelios, totusi 42 de copii omorati pentru o jignire

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Deci fata ta trebuie omorata ca tu faci pacate ti se pare corect?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pseudo-stiintific vorbind este posibil prin meditatii sa iti parasesti propiul corp in astral.

| vitbsk a răspuns:

Hristos, nu fost părăsit de Dumnezeu,
dar, din smerenie spune citatul de mai sus.
diavolul, nu credea că Hristos are puterea să-i surpe lucrarea.
Dacă, ar fi ştiut asta, ar fi oprit execuţia.
În concepţia vremii, moartea pe cruce, nu era doar degradantă ci era considerată un blestem veşnic în dimensiunea întunericului.
«Blestemat este înaintea Domnului tot cel spînzurat pe lemn» (Deuteronom XXI, 23).

Prin moartea pe cruce, Hristos s-a putut coborâ până la Iad, pentru a surpa lucrarea întunericului şi pentru a elibera sufletele blocate acolo.

Orice altă moarte l-ar fi făcut să se întoarcă lângă Tatăl, fiind de esenţă divină şi fără de păcat.

Sfântul Ioan Gură de Aur zicea
"El izbăveşte pe iudeii posedaţi de diavol, cu toate că iudeii Îi zic demoniac. Prigonit de ei, El îi încarcă de binefaceri. Înconjurat de ei cu uneltiri, El are grijă de hrana lor. Este spînzurat pe cruce de ei şi El le deschide Împărăţia cerurilor."
Este reliefată smerenia cu care Mântuitorul reuşeşte să dezlege capcanele potrivnicului.

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Deci diavolu la posedat pe isus?

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Diavolul nu ştia că Iisus îi poate surpa lucrarea.
Nici cărturarii şi fariseii nu l-au înţeles, ci doar oamenii simplii.
Cu toate astea el s-a smerit în faţa răutăţilor pentru că ştia că nu doar oamenii erau cei care îi făceau atâtea.
De altfel mulţi prooroci şi împăraţi au ajuns în Iad

| RAY a răspuns (pentru vitbsk):

Desi versetul ala nu el a spun si satana

| vitbsk a răspuns (pentru RAY):

Nu l-a putut poseda şi nici nu l-a putut bloca în dimensiunea întunericului.
Prin cruce Hristos s-a putut coborâ până la Iad ca să-i elibereze pe ceilalţi.