| Dorugar a întrebat:

O intrebare pentru credinciosii crestini:
Din ce cauza se spune ca Biblia este "cuvantul lui Dumnezeu" cand Dumnezeu a inspirat rabinilor religiei mozaice nu Biblia ci doar o parte din Tanach (Vechiul Testament) si anume Deuteronomul care chiar se traduce cu "Aici este CUVANTUL".
Celelalte texte ale Tanachului sunt scrise de rabini, de aceea se numesc "Texte Rabinice"!

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

E o afirmație propagandistica pentru a da greutate (în fața unei populații la început inculta mai tirziu intimidata) unei compilații de scrieri disparate create de niște elite într-o perioadă istorică timpurie cînd ebraicii erau niște triburi nomade.

| Dorugar explică (pentru ALGator):

Desi raspunsul este corect totusi nu prea ai nimerit-o! Repet, asta desi in principiu ai dreptate.
Greseala este acolo unde tu nu faci diferenta intre Tanachul care NU a fost intr-adevar adresat acelor triburi nomade de pastori ebraicii si Biblia care a fost FURATA (furt intelectual) de crestini ca manual de indobitocire si manipulare a maselor dar si o colectie de legi asa zise " legi divine" care sa motiveze milioanele de crime si bicisnicii comise pentru a impune o institutie mafiot criminala (biserica crestina) prin care aceasta biserica sa stapaneasca intreaga planeta iar varfurile ei clericale sa traiasca ca niste paraziti de mare lux in imoralitate, bogatie si bicisnicie!

| ALGator a răspuns (pentru Dorugar):

Multumesc!

Imi recunosc nestiinta cu scuza ca nu am facut la scoala religie (ca adolescentii care acum intreaba "Vreau sa-mi schimb numele ca nu-mi place cel pe care il am. Dar AM AUZIT ca e pacat crestinesc" etc).
Da, sintem de acord in principiu, ca mai multe comunitati au preluat aceleasi informatii pe care apoi le-au folosit diferit. Daca nu mai insel, chiar Isus H a contribuit la derivarea crestinismului din normele religioase mai stricte si exclusiviste ale religiei ebraice.
A mai fi de comentat, ceeace nu se face, ca la inceputurile crestinismulu au existat fractiuni crestine concurente care au fost eliminate singeros de catre fractiunile care au devenit majoritare. Exemplu Catarismul, inlaturat singeros, si pe care Rifkin in lucrarea lui despre empatie il considera mult mai umanitar.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Catarism
In privinta "furtului intelectual", nu ar trebui mai curind sa-l numim "preluare", e drept cu asumarea paternitatii (ceeace e o greseala)?
In acele vremuri nu existau cristalizate nici pe departe ideile de proprietate intelectuala. Era valabila si acceptata legea lui "care pe care".

| Dorugar explică (pentru ALGator):

Iarasi ma vad nevoit sa-ti dau dreptate dar numai in parte!
Odata ca Isus nu a fost UNS niciodata ca sa devina un UNS= Christos in limba greaca, si nici Biblia nu mentioneaza faptul ca Isus ar fi fost UNS ca sa devina un UNS =Christos, in plus de asta Isus nu stia cine este Christosul.
2 ) Isus nu s-a adresat niciodata crestinilor si nici nu a contribuit la fractionarea crestinismului pentru ca el a fost un RABIN al religiei mozaice care a dorit sa reformeze religia mozaica si nu sa faca o religie noua pe care noi o numim crestinism.
3 Catarismul este numai una din enorm de multele dovezi care arata ca biserica crestina nu urmeaza Calea Adevarul si Viata propovaduite de Isus.
4 Daca Biblia ar fi fost doar preluata, nu cred ca trebuia sa fie categorisita ca Furt intelectual. Dar a fost preluata de o alta religie decat accea in care a aparut si in aceasta noua religie (numita crestina) i-a fost modificata radical intelesul si mesajul, intratat de mult incat este total contrariul mesajului din religia originala (intoarcere de 180 de grade) si asta o face sa fie un furt intelectual si o minciuna diabolica!

| ALGator a răspuns (pentru Dorugar):

Interesant ce spui. Trebuie sa recunosc ca nu mi-am facut temele pe ziua de azi.
"IH a dorit sa reformeze religia mozaica". Da, cam asta am vrut sa spun si eu, dar am depasit sfera.
Oricum discutia de mai sus poate fi si un exemplu de ceeace ar putea discuta elevii la "Cunostinte despre religie", dar poate nu 11 ani la rind, ci 1-2 trimestre cu continut.
Tot din ce mai retin, o parte a religiilor crestine au fost cele care au introdus diavolul pentru a avea un obiect de ura cu ajutorul caruia sa exercite presiuni (prin amenintare) asupra credinciosilor (tot din Jeremy Rifkin - cartea lui se refera la empatie, nu la religie).

| Dorugar explică (pentru ALGator):

Bingo! Exact asta s-a intamplat. Numai ca cei care au scris NT au fost evreii de religie Mpzaica si cand Constantin le-a cerut sa completeze scriptura adaugand NT, acestia si-au facut necesitatile firesti in oala de ciorba crestina numita Biblie, si a iesit ceea ce vedem, adica exact inversul celor dorite de Constantin, si anume o scriptura care isi bate joc de crestinism.

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| HDeNiSaR a răspuns:

Biblia a fost inspirata de Dumnezeu.
Si un argument in acest sens sunt toate profetiile care s.au implinit.

| Dorugar explică (pentru HDeNiSaR):

Da, intr-adevar Biblia a fost inspirata de Dumnezeul Veacului Acesta (adica veacul Noului Testament) si cand zic "a fost inspirata" spun ca furtul Bibliei a fost inspirat, de Dumnezeul veacului Acesta numit si Satana sau Tatal minciunii

| mysterious1 a răspuns:

Nici o carte din Biblie nu a fost scrisa la propiu de Dumnezeu, ci a fost insuflata de El.

2 Timotei 3:16
Toată Scriptura este inspirată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte lucrurile, să disciplineze în dreptate,

| Dorugar explică (pentru mysterious1):

Doua greseli!
Eu nu am afirmat ca Biblia a fost scrisa de Dumnezeu, ci am spus ca a fost INSPIRATA rabinilor (adica nu preotilor crestini)
2 Minti prin omisiune! Acea scriptura la care se refera Timotei nu este Biblia crestinilor pentru ca Biblia crestinilor a aparut cu multe sute de ani dupa acest Timotei, asa ca Scriptura la care se refera Timotei este TANACHUL religiei mozaice!
Eu cred ca ar trebui sa te intorci cu fata catre adevar, si sa te lapezi de minciuna, pentru ca minciuna vine de la Diavol asta in timp ce Adevarul este parte din Dumnezeire, asa ca ar trebui sa il alegi pe Dumnezeu, pentru ca El te va judeca cand vei da coltzul!

| Therraex a răspuns:

Deuteronom 17:12
"Omul care, din mandrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea. Sa scoti astfel raul din mijlocul lui Israel."

| Dorugar explică (pentru Therraex):

Tu uita ca acel Dumnezeu din deuteronom este un Dumnezeu fara copii?
Sau tu nu stii ca tu te inchini unui Dumnezeu care are un fiu?
Pai nu poti sa fii si fara copii dar si cu fiu in acelasi timp, chiar daca esti format dintr-o treime!

| Therraex a răspuns (pentru Dorugar):

Deuteronom 32
18. Iar pe Apărătorul, Cel ce te-a născut, L-ai uitat şi nu ţi-ai adus aminte de Dumnezeu, Cel ce te-a zidit.
19. Văzut-a Domnul şi S-a mâniat şi în mânia Sa a trecut cu vederea pe fiii Săi şi pe fiicele Sale,
20. Şi a zis: îmi voi ascunde faţa Mea de la ei şi voi vedea cum va fi sfârşitul lor; căci neam ticălos sunt ei şi copii în care nu este credincioşie.

Deuteronomul 18
13. Iar tu fii fără prihană înaintea Domnului Dumnezeului tău;
14. Căci popoarele acestea, pe care le izgoneşti tu, ascultă de ghicitori şi de prevestitori, iar ţie nu-ţi îngăduie aceasta Domnul Dumnezeul tău.
15. Prooroc din mijlocul tău şi din fraţii tăi, ca şi mine, îţi va ridica Domnul Dumnezeul tău: pe Acela să-L ascultaţi.
16. Că tu la Horeb, în ziua adunării, ai cerut de la Domnul Dumnezeul tău şi ai zis: Să nu mai aud glasul Domnului Dumnezeului meu şi focul acesta mare să nu-l mai văd, ca să nu mor.
17. Atunci mi-a zis Domnul: Bine este ceea ce ţi-au spus ei.
18. Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraţilor lor, cum eşti tu, şi voi pune cuvintele Mele în gura Lui şi El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu.
19. Iar cine nu va asculta cuvintele Mele, pe care Proorocul Acela le va grăi în numele Meu, aceluia îi voi cere socoteală.

Deuteronomul 7
7. Şi Domnul v-a primit, nu pentru că sunteţi mai mulţi la număr decât toate popoarele - căci sunteţi mai puţini la număr decât toate popoarele, -
8. Ci pentru că vă iubeşte Domnul; şi ca să Îşi ţină jurământul pe care 1-a făcut părinţilor voştri, v-a scos Domnul cu mână tare şi cu braţ înalt şi v-a scăpat din casa robiei şi din mâna lui Faraon, regele Egiptului.
9. Să ştii dar că Domnul Dumnezeul tău este adevăratul Dumnezeu, Dumnezeu credincios, Care păzeşte legământul Său şi mila Sa, până la al miilea neam, către cei ce-L iubesc şi păzesc poruncile Lui;

http://www.gotquestions.org/Romana/cartea-deuteronomul.html

| Dorugar explică (pentru Therraex):

Bine ca n-ai postat toata Biblia!
Dar nu am inteles de ce ai postat din deuteronom din moment ce crestinii tocmai Deuteronomul il calca in picioare?
Sau nu te-ai prins de faptul ca Deuteronomul este Legea Religiei Mozaice, lege pe care absolut niciun crestin de pe planeta Tarra nu o respecta!

| Dorugar explică (pentru Therraex):

Oare postezi versete din Biblie din cauza ca iti este prea greu sa sintetizezi intr-o fraza ideea pe care vrei sa o spui?

| Therraex a răspuns (pentru Dorugar):

Nu are rost sa vorbesc, daca crezi in Deuteronom ti-am aratat ce scrie acolo.
Aici: 19. Văzut-a Domnul şi S-a mâniat şi în mânia Sa a trecut cu vederea pe fiii Săi şi pe fiicele Sale,
Dumnezeu a spus ca s-a suparat pe fii si ficele lui.
Aici: 9. Să ştii dar că Domnul Dumnezeul tău este adevăratul Dumnezeu, Dumnezeu credincios, Care păzeşte legământul Său şi mila Sa, până la al miilea neam, către cei ce-L iubesc şi păzesc poruncile Lui;
Dumnezeu spune ca ii iubeste pe cei ce il iubesc si ii pazesc poruncile.
Iar aici: 18. Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraţilor lor, cum eşti tu, şi voi pune cuvintele Mele în gura Lui şi El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu.
19. Iar cine nu va asculta cuvintele Mele, pe care Proorocul Acela le va grăi în numele Meu, aceluia îi voi cere socoteală.
Dumnezeu spune ca o sa aduca un Prooroc mai mare ca cei de pana acuma care va vorbii exact Cuvintele pe care El va dorii sa le vorbeasca si cine nu va asculta de el ''aceluia îi voi cere socoteală.''

| Dorugar explică (pentru Therraex):

Si care este problema?
Vrei sa ma convingi ca Dumnezeul Bibliei este un personaj negativ?
Evident ca este, ca doar e zeul intunericului, care nu stia nici macar ca lumina este buna!
2 Sau vrei sa-mi dovedesti ca Moise a pis in legile lui tot ceea ce avea nevoie ca sa fie considerat lider spiritual

| Therraex a răspuns (pentru Dorugar):

Dumnezeul Bibliei a prevestit lui Moise venirea unui Profet mai mare peste toti profetii.
Dumnezeu i-a numit ''copiii Lui'' pe toti cei care cred in El.

| Dorugar explică (pentru Therraex):

Total gresit! Biblia nu are niciun Dumnezeu pentru ca Biblia nu a fost inspirata de Dumnezeu crestinilor, ci crestinii au furat scripturile religiei mozaice, prin urmare nu Biblia a prevestit ceva lui Moise ci Tanachul si Tanachul cu tot continutul sau nu are niciun mesaj adresat crestinilor!
2 Toti cei care cred in el dar si respecta Legamantul cerut de Dumnezeu, sunt "copii Lui" dar aici nu e vorba de crestini si nicidecum un profet al crestinilor. asa ca minciunelele pe care tu incerci sa le impletesti frumos si credibil, nu sunt decat niste manevre a Tatalui Minciunii care este si "Dumnezeul" religiei mincinoase crestine!