| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii raspandesc minciuna precum ca "Dummnezeu atat de mult iubeste oamenii, incat l-a dat pe Fiul sau pentru salvarea noastra" cand de fapt in Apocalipsa Dumnezeu ne spune asta:

Apoc12. 12 De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme.

Vedeti cumva in acest text biblic vreo dovada de iubire pentru pamanteni?

49 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Problema mare la tine e că mai şi trebuie să înţelegi ce citeşti, altfel pui false probleme în discuţie care nu te ajută nici pe tine, nici pe noi.

| soimos explică (pentru Arthur):

Diferenta intre ceea ce spun eu si ceea ce stii tu din religie, consta in faptul ca eu ma bazez si pe realitatea istorica, pe cand biserica crestina are la baza minciuna si sarlatania si educatia prin frica, santaj si teroare!

| William a răspuns:

Cand Iisus a murit pe Cruce pentru noi, a luat asupra Lui toate pacatele lumii si l-a impacat pe om cu Dumnezeu. In Apoc12. 12, in citatul tau am observat ca zice ''Caci diavolul s-a pogorat la voi'' adica se refera doar la vremea sfarsitului. Dupa cum bine stii in vremurile sfarsitului nu va mai fi iubire intre oameni, si oamenii nu Il vor mai iubi pe Dumnezeu, vor fi iubitori de argint si vor pacatui in nestire. diavolul este trimis ca sa amageasca pe cine poate si sa prigoneasca pe cei drepti, cum zice citatul ''cuprins de o manie mare'' deoarece el stie ca din momentul cand vine pe pamant mai sunt exact 42 de luni pana la sfarsitul lumii si se grabeste fiind ca vrea sa ia cu el cat mai multe suflete in iad.

| soimos explică (pentru William):

In caputul tau este un Haos total!
Diavolul a aparut pe pamant exact in Noul Testament, adica o data cu venirea/nasterea lui Isus Christos, si dupa vum ai vazut chiar Tatal a spus ca "s-a" adica a coborat deja pe pamant, si a "binecuvantat" planeta cu zeci de milioane de victime care au murit prematur si nevinovati!

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Ca sa-ti explic
cand a vazut deavolul ca isus s-a nascut el nu a stiut planul lui dz de aceea a pus in mintea acelora din conducere sal omoare
in nenumarate randuri deavolul a incercat sa impiedice lucrarea lui dz
dar nu stia el ca tot ce a facut era parte din planul lui dz
si la rastignire cred ca a fost in culmea fericiri dar abia dupa si-a dat seama ce prost a fost
pentru ca el e cu mult mai inteligent ca un om dar cu un inf de ori mai neinteligent ca dz

| soimos explică (pentru anonim4565):

>cand a vazut deavolul ca isus s-a nascut el nu a stiut planul lui dz <
Spune asta Dumnezeu Yehova, sau o zici tu din putzul gandirii tale?
Cum ramane cu fericirea?
Poate veni si de la Diavol?

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Pai asta am ziso eu dar zic ca e adevarat ce am zis
si raspunde spune daca poti spune cca nu e adevarat cuvantul acele versete
s-au implinit sau nu?
spune sincer

| William a răspuns (pentru soimos):

''Diavolul a aparut pe pamant exact in Noul Testament'' Lucifer a venit pe pamant cand a fost izgonit din rai. Am citit pe undeva ca umbla pe pamant si nu nu isi gasea locul. Crezi ce vrei, adevarul nu poti schimba.

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Daca vrei iti dau dovezi ca exista iad si rai

| soimos explică (pentru anonim4565):

Mie nu trebuie sa-mi dai ca eu stiu ce e si una si alta.
Dar poate vrei sa o dai cititorilor care ne urmaresc.

| anonim4565 a răspuns:

Cand mam nascut ca de obicei se dau ceva vaccinuri si injectii...bun.a venit asistenta si era putin grabita si din greseala cand mi-a dat injectia mi-a spart o vena.medicii nu mi-au mai dat vreo sansa de viata spuneau ca mor eram tot vanat.parintii au trimis la biserica mea o batista asupra careia s-au rugat toata biserica.a adus acea batista la mine la spital au pus-o pe mine si astazi stau si vorbesc cu voi si incerc sa va spun ca dumnezeu exista si iubirea lui nu are limite.caci dumnezeu lucreaza si m-a salvat.eu sunt dovada ca el exista.tot aproape in acea vreme cativa ani mai tarziu am facut accident de masina si eu eram in acea masina. bunica mea a ramas cu toate picioarele rupte tatal meu avea vreo 3 coaste rupte, mama avea capul spart dar eu eram sanatos fara nici o zgarietura.ce dovezi va mai trebuie ca dz exista si ne iubeste ne pazeste si e mereu cu noi.
sper sa nu mai spuneti ca nu exista fara sa aveti dovezi

| soimos explică (pentru anonim4565):

Mda, asta este cea mai clara dovada ca exista Diavol, si ca el te-a salvat pe tine ca sa-i te VINZI, ceea ce ai si facut!

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Nu prea cred stii nu mai stii ce sa zici si inventezi
nu cred ca deavolul iti aduce fericire
gresesti
lucrurile pe care oameni le fac si rele acelea au ca urmare nefericire
nu vezi istia emo se taie asta e de la deavol
eu sunt fericit ca stiu ca am un dumnezeu care vrea viata
nu cred ca esti fericit
is sigur ca nu esti
intoarcete la dz cat inca mai e har
ce spui despre proorociile din biblie care se implinesc?
poti dovedi cas falsuri?

| soimos explică (pentru anonim4565):

Diavolul de aia este cel mai perfect amagitor pentru ca este in stare sa faca si sa ofere ORICE ca sa te prinda in mrejele sale!

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Deavolul nu ofera fericire
aratami un caz in biblie in care ofera fericirie dovedestemi ca e deavolul nu isus
dovada

| soimos explică (pentru anonim4565):

Ce sa se implineasca vere?
Ai vazut tu vreo prorocire sa-l anunte pe Dumnezeu Fiul?
Eu stiu doar de prorociri care l-au anuntat pe Messiah, dar cat de incult trebuie sa fii sa crezi ca Messia = Dumnezeu?

| soimos explică (pentru anonim4565):

Adica vrei sa ma convingi pe mine ca atunci cand practici sexul ca sport, adica pacatuiesti, nu te simti fericit?
Tu nu realizezi ca vorbesti fara sa gandesti?

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Exact
viata fara de isus=epava dezastru
dar poti sa te intorci

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Mesia e fiul lui dz

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Dărâmarea Ierusalimului.
1 La ieşirea din Templu, pe când mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca să-I arate clădirile Templului.
Marc 13.1; Luc 21.5;
2 Dar Isus le-a zis: „Vedeţi voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămâne aici piatră pe piatră care să nu fie dărâmată."
1Imp 9.7; Ier 26.18; Mic 3.12; Luc 19.44;
3 El a şezut jos pe Muntele Măslinilor. Şi ucenicii Lui au venit la El la o parte şi I-au zis: „Spune-ne, când se vor întâmpla aceste lucruri? Şi care va fi semnul venirii Tale şi al sfârşitului veacului acestuia?"
Marc 13.3; 1Tes 5.1;
4 Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgaţi de seamă să nu vă înşele cineva.
Efes 5.6; Col 2.8-18; 2Tes 2.3; 1Ioan 4.1;
5 Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: „Eu sunt Hristosul!" Şi vor înşela pe mulţi.
Ier 14.14; Ier 23.21-25; Mat 24.24; Ioan 5.43; Mat 24.11;
6 Veţi auzi de războaie şi veşti de războaie: vedeţi să nu vă înspăimântaţi, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârşitul tot nu va fi atunci.
7 Un neam se va scula împotriva altui neam, şi o împărăţie împotriva altei împărăţii; şi, pe alocuri, vor fi cutremure de pământ, foamete şi ciume.
2Cron 15.6; Isa 19.2; Hag 2.22; Zah 14.13;
8 Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor.

spune ca nu s-a intamplat ceea ce scrie aici
si dovedeste
mai e vreun templu a ramas piatra pe piatra?
sunt cutremure foamete si boli?

| soimos explică (pentru anonim4565):

Poate la modul simbolic!
Dar un messiah nu este si Dumnezeu Fiul, dupa cum messiah romanilor, adica nerecunoscut de romani asa cum Isus nu a fost recunoscut de evrei, adica Regele Carol I, care a oferit romanilor o tara independenta si modernizata, ceea ce Isus nu a reusit sa le ofere evreilor, deci messia al romanilor este muuuuult mai sus decat Isus, si cu toate astea totusi nu este Dumnezeu!

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Daca carol a fost un rege bun si a oferit o tara independenta bravo lui dar isus nea oferit ceva mai bun o tara minunata mare unde strazile sunt din aur usile din margaritare unde ingerii il lauda si unde nu-s lacrimi

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Si raspunde la intrebare de mai sus pls daca poti

| soimos explică (pentru anonim4565):

Asta este la tine prorocire?
Pai pana si Mama Omida proroceste mai bine ca Isus.
Si in plus de asta trebuie sa retii ca prorocirile nu vin de la Dumnezeu ci de la Dracu!
Dumnezeu se poate legitima prin Creatia sa, si pentru asta stii ca El e Dumnezeul, pe cand Diavolul nu are nicio creatie, si incearca sa se legitimeze ca Dumnezeu facand prorociri!
... ceea ce nu este surprinzator la Isus Christos alias Lucifer, pentru ca prin asemenea "minuni" a reusit sa se impuna ca "dsumnezeu".

| soimos explică (pentru anonim4565):

Viata fara Isus -dezastru?
ha ha ha ha... rau a mai pus Diavolul stapanire pe tine ca nu mai poti trai fara el!

Nu te supara, dar eu am o viata fericita si sunt foarte multumit de cum a decurs pina acum, si pot spune cu convingere ca Isus imi lipsesta ...ca un dop in c.r!

| soimos explică (pentru anonim4565):

Diferenta este ca Carol I v-a oferit o tara in realitate, iar Isus va oferit doar o minciuna!

| anonim4565 a răspuns (pentru soimos):

Macar nu vorbi asa
stii am discutat cu atei mult mai educati care nu scot imd niste cuvinte ne la locul lor

| anonim4565 a răspuns:

Voi citi mai cu atentie apocalipsa sa vad ssati dau raspuns la intrebarea cu acel verset

| Annie2498 a răspuns:

Da, Dumnezeu la dat pe singurul Lui fiu pe Isus, pentru ca El sa moara pentru pacatele noastre, ca noi sa avem viata vesnica. Daca Dumnezeu nu l-ar fi dat pe Isus si nu l-ar fi trimis pe pamant, noi, oameni, nu am avea posibilitatea de a ajunge in rai. Iar despre diavol: El este acel inger Lucifer care era invidios pe Dumnezeu ca El conducea lumea, si a vrut sa fie el in locul Lui, asa ca s-a lepadat de Dumnezeu si a inceput sa fie rau, si sa creeze pacatul.

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Uite soimos atat iti mai spun si te las... Dumnezeu si Satan nu`s aceeasi persoana. In Apocalipsa 12 vers 12 el se refera ca Satan a coborat pe pamant ca sa ne intoarca impotriva lui Dumnezeu si ne avertizeaza in privinta asta... hai sa fi iubita(intr-un post parca ai spus ca esti fara)

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Evident ca Dumnezeu si Diavolul nu sunt acelasi lucru!
Din pacate voi crestinii nu puteti face deosebirea intre cele doua "entitati" si va rugati lui Lucifer ca lui Dumnezeu, asta desi Dumnezeu va previne in Deuter.13.1 sa nu faceti aceasta cumplita greseala!
Vad ca ai inteles corect mesajul din Apocalipsa, doar ca nu pricepi ca acel Diavol este chiar Lucifer, adica Christosul care deja va indepartat de Dumnezeu si de Legile Lui!
Iar acest lucru se vede clar in faptul ca voi aveti o alta religie decat Moise si un alt "Dumnezeu" care isi spune singur Lucifer!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

Demnzeu la trimis pe singurul lui fiu (pe Isus Hristos) ca sa ne ierte noua pacatele. Isus n-a murit in zadar pe cruce ci ca sa ne ierte noua pacatele.

Diavol este chiar Lucifer, adica Christosul - aici gresesti Christos si Lucifer(adic Satan) sunt 2 persoane diferite...

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Iarasi bati campii!
Isus a murit de fapt ca un BOU!

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos!

Dupa cum vezi, Oamenii au posibilitatea conform Legilor lui Dumnezeu sa isi spele pacatele prin sacrificii rituale!
Conform VT Satan nu este Diavol ci doar un inger de incredere a lui Dumnezeu!

Diavolul a fost azvarlit pe pamant conf Apoc. 12.12 sub numele de Lucifer adica Luceafar!
Iar Isus-Christos si chiar Apostolii lui isi asuma acest nume in diferite versete dinBiblie.
De fapt Isus Christos a fost slavit peste 1500 de ani in biserica crestina cu numele de LUICIFER!
Nu inteleg ce nu iti este clar in acest fapt?

Exista si astazi imnuri religioase dedicate lui Lucifer = Christos asa cum este Imnul " Carmen Aurorae", si chiar exista "Sfinti" ai bisericii crestine cu numele de Lucifer, nume luat ca cinstire a lui Isus care se recunoaste singur ca Lucifer
Ia de aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer_of_Cagliari

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

Bine hai sa fi iubita

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Apreciez faptul ca ai vazut ca numai ai argumente, si astfel te retragi cu coada intre picioare ca si catelusul Gudurau!

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

N-are rost sa tot iti explic fiindca tot aia ii. Daca eu acum iti spun ca Christosul nu-i Lucifer... tu tot pe a ta o tin asa ca n-are rost sa mai zic ceva.

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

> Daca eu acum iti spun ca Christosul nu-i Lucifer <

Nu op spui ca esti incapatanat bin a apara minciuna!
A spus-o in schimb in locul tau Biserica Crestina si nu o data, ci peste 1500 de ani in fiecare zi in toate colturile Europei!
Asa ca nu te stradui sa contrazici chiar tu, un neica nimeni, peste 1500 de ani de istorie crestina ca nu o poti face in mod credibil, si cu atat mai mult prin incapatanare a proasta!

| Arthur a răspuns (pentru soimos):

Nici cu matematicile superioare nu le prea ai. Am leşinat de râs cine pune " probleme " de religie : " A spus-o in schimb in locul tau Biserica Crestina si nu o data, ci peste 1500 de ani in fiecare zi in toate colturile Europei! "
Nu " 1500 de ani " şi nu numai în toate " colţurile " Europei.

| parky23 a răspuns:

Toata lumea are o limita...
E foarte adevarat ca Dumnezeu ne iuneste cu o iubire atat de mare de noi nu putem intelege. si de fiecare data noi cand ne spovedim si ne cerem iertare de pacate, el ne iarta... (asta si cu ajutorul canoanelor. depinde de cat de grav e pacatul)
dar, intr-un final Dumnezeu ne va cere socoteala pentru ceea ce am facut si ne va judeca in functie de marimea greselilor facute pe intreaga durata a vietii noastre. Iti dau un exemplu:maicata te iarta de fiecare data cand faci ceva rau asa-i? pentru ca te iubeste si esti copilu ei si nu se poate explica iubirea dintre mama si copii. No da cateodata o mai scoti din pepeni asa'i? si atunci te mai pedepseste cu pedepse mai mici sau mari no asa'i si aici. in cazul asta Dumnezeu ne iubeste extrem de mult(de aia si`o dat viata pentru noi-din iubire ca sa ne dea sansa sa mergem in rai-cei care o fost buni) (pana sa vina prima oara pe pamant Domnul Iisus Hristos, portile raiului au fost inchise, nimeni nu mergea in rai. toti in iad indiferent de cat de rai sau buni o fost) si in Biblie mai scrie ca va veni a doua oara pe pamant la 2000 de ani sa judece lumea, asadar Apocalipsa, ar fi trebuit sa fie in anul 2000 care o trecut de mult dar din iubirea enorma si dragostea care ne-o poarta ne-o mai lasat tiimp si ne mai lasa timp sa ne convertim si sa ne intoarcem la Credinta Adevarata(Ortodoxia) (dar asta nu exclude posibilitatea catolicilor de a ajunge in Rai pentru ca Parintele Arsenie Boca de la Man. Prislop a spus asa: Ortodocsii si Catolicii sunt ca 2 strane ale aceleasi biserici. - chestia e ca amn2 urmaresc acelasi lucru, cred in aceeasi zeitate si difera prin mici chestii.=> orice ai fi:p catolic sau ortodox poti fi mantuit si ajunge in Rai unde se afla fericirea vesnica) si ce vroiam sa zic Doamne-Doamne ne-o lasat tiiimp sa ne convertim si sa ne intoarcem la El. si sa ne gandim de 2 ori asupra unor fapte, dar si atunci cand va veni A doua oara, o sa ne judece cu asprime si cu seriozitate deoarece. gandeste-te un pic:iti dau un ex: Eu te tot ajut, iti dau, is alaturi de tine, te sfatuiesc, iti arat iubirea pe care ti-o port, stau mereu cu tine si te ajut totdeauna, iti fac tot binele din lume si tu nu faci nimic pentru mine, ba imi intorci spatele, nu multumesti, ma batjocoresti, nu ma asculti cand vreau sa te sfatuiesc. Nu crezi ca m-as supara? si mi-ar sari mustaru odata si-odata? no asa e si la Dumnezeu:El ne da un deget, noi Ii luam toata mana(si El pentru ca ne iubeste nu se supara si ne ingaduie, ne iarta) si noi nu-i multumim, nu facem nimic pentru El
Acuma intelegi?
Chestia e ca odata si odata toti o sa platim pentru ceea ce am facut! Si va fi cat de curand, pentru ca deja semnele apocalipsei se vad in luma larga, inclusiv la noi in tarasad
Sper ca te-am facut sa intelegi. si te-am ajutat
Dumnezeu sa te binecuvinteze! Doamne ajuta!

| soimos explică (pentru parky23):

Propaganda mincinoasa bazata pe diferite idiotenii care contrazic Legea lui Dumnezeu si il promoveaza pe Diavol/Lucifer = Christos ca Dumnezeu!
Saracu de tine!
Esti rau ratacit si ai cazut in capcana Diavolului care se da drept Dumnezeu!
Mai ales tie ar trebui sa ti fie frica de Apocalipsa pentru ca Apocalipsa te previne clar sa iesi fugind din biserica Marii Curve a Noului Babilon, adica Biserica Romei, pe care o denumim si Biserica Crestina!

| parky23 a răspuns (pentru soimos):

Nici nu stii ce prostii spui! Mai treci pe la biserica, informeaza-te de la preoti. oameni in domeniu! Dumnezeu sa te ajute sa iti schimbi mentalitatea! Doamne ajuta!

| soimos explică (pentru parky23):

De la preoti?
Ma peesh pe mine de ras!
Pai tu nici atat nu stii ca Isus ii blestema si spurca pe preoti pe unde apuca?

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns (pentru soimos):

Din cauza ca din biserica lui Dumnezeu o facut piata(comert)

| soimos explică (pentru ToTAiCisiNumAiAiCi):

Da si nu numai!
Ptr ca sunt instrumentele satanei pentru ca slujesc la Doi Stapani, adica si Mamonei (banii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Soimos, ai ales asa de rau...Acum ma convingi ca tu nici nu vrei sa vezi dar sa intelegi?!
Ce vrei mai clar ca acest text care tocmai tu il alegi?

| adrian_5886 a răspuns:

Nu tin partea nimanui,dar oare exista doua religii care sa fie asemanatoare(adica sa creada in acelasi lucru)? Ideea este ca religile sunt diferite,dar totusi am sesizat o greseala in biblie:Cain si Abell, dintre care unul dintre ei a murit, dar mai departe cum sa inmultit oameni? Concluzia este ca BIBLIA este intortochiata.

| soimos explică (pentru adrian_5886):

Legend lui Cain si Abel apartine religiei mozaice, adica aceea religie care functioneaza fara Biblia crestinilor!
Asemanatoare sunt religiile Mozaica si Crestina din cauza ca crestinii au FURAT scripturile iudeilor, si le vand ignorantilor ca Biblia care este "Cuvantul Domnului" si nu ca "Marele Furt al Diavolului" cum ar trebui sa se numeasca conform adevarului Istoric!

| anonim4565 a răspuns (pentru adrian_5886):

De ce e greseala? a mentionat biblia ca numai 2 fii au avut?

| adrian_5886 a răspuns:

Terminati ma odata,fiecare crede in ce vrea,nu mai spuneti ca am crede in altceva,caci credem in ce credeau si parinti(nimeni nu spune un adevar)toata lumea sa creada in ce vrea, nu sa ii jicneasa pe alti! asta e daca gresim, acum ce sa facem?