| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza isus le-a dat apostolilor sai puterea sa lucreze cu DEMONII!... si NU cu ingerii? vezi Luca 9.1!

Oare nu le putea da puterea sa lucreze cu Ingerii?

DE CE?

9 răspunsuri:
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Soimos tata nu te-am mai vazut demult... ai scapat din sinagoga?

| Urpaniel a răspuns:

Demonii lucrau mai ieftin.

| martzian a răspuns:

Nu le-a dat puterea sa "lucreze" cu demonii ci putere si autoritate asupra lor. Termenul tradus ca "stapanire" este "exousia" (gr.) si inseamna autoritate. Isus i-a echipat pe ucenici pentru a le putea fi de folos oamenilor, pentru ca i-a "trimis să propovăduiască Împărăţia lui Dumnezeu şi să tămăduiască pe cei bolnavi." (Luca 9:2).

"Isus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi dracii şi să vindece bolile." (Luca 9:1)

| Dorugar explică (pentru Urpaniel):

Hihihi!
Poi si Aladin lucra bine si ieftin cu Demonul sau tinut in borcan!

| Dorugar explică (pentru Allrc24Orthodox):

Intrebarea mea se baza pe o afirmatie din Noul Testament, si noul testament al Diavolului, adica al Dumnezeului lumii de azi, nu are nicio legatura cu Sinagoga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Eu nu inteleg in ce consta efectiv "puterea si stapanirea peste toti dracii" data de Hristos celor 12 apostoli? Imi poti explica?

| charonmario a răspuns:

Nu le-adat putere ma ci autoritate si stapanire peste toti dracii citeste Biblia adica sa nu aiba putere demonii in fata Apostolilor e jale

| EmaS a răspuns:

O imparatie nu se desbina pe ea insusi.Le-a dat putere si autoritate peste demoni.

| Inferno a răspuns:

Evident,pentru ca demonii au putere mai mare?