| surducu a întrebat:

Oare din ce cauza prostia nu este considerata un pacat, asta desi Dumnezeu ne-a inzestrat cu o inteligenta superioara tocmai ca sa nu fim prosti?
Nu vedeti ca prostia este tot veva impotriva naturi, i tot asa cum si homosexualitatea este tot ceva impotriva naturii, dar este considerata un pacat, in timp ce prostia nu este pacat, asta desi consecintele prostiei asupra societatii umane sunt mult mai rele decat efectele homosexualitatii?

12 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Si Dumnezeu condamna prostia.Eclesiastul1:17

| milan9 a răspuns:

Dar cine ţi-a spus că prostia nu e un păcat? Este, şi încă unul foarte mare.
La rândul şi păcatul este o prostie. (prin calcul greşit şi consecinţe regretabile)...

| zurick a răspuns:

Unui om nu ai ce sa-i faci, daca el nu poate mai mult nu poti forta, daca poate si nu vrea il poti forta da altfel nu.

| sublime89 a răspuns:

Daca prostia ar fi considerata pacat, cred ca s-ar desfiinta religia crestina de tot. Cum sa fie considerat pacat ceva asa de esential pentru existenta ei? e ceva ce sta la baza ei. E radacina ei.

| Exilee a răspuns:

Omule, ti-am mai zis. NU este nimeni prost. A, ca faci pe prostul asta este altceva, dar nu poti sa cataloghezi o persoana ca fiind inculta doar ca nu detine cunostintele de baza. Poate ea se descurca in avansarea virtutiilor, altii intr-un loc de munca. SI inteligenta este de mai multe tipuri, si vorba aia "fiecare duce cat poate".

| ErrorFound a răspuns:

Ma, homosexualitatea in sine e buna, fiindca combate in mod natural suprapopularea planetara. Ma bucur ca n-am fost ales de natura sa fiu gay.

Revenind la intrebare, Dumnezeu nu exista, dar cred ca nici nu vroiai sa-ti raspund(era o intrebare adresata crestinilor din cate vad), prostia este o chestie cat se poate de naturala care ajuta si ea la selectia celor mai puternici.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Prostia exista sub mai multe forme, nu se limiteaza doar la nivelul de cunostinte a cuiva.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Nu sunt oameni prosti, numai slab pregatiti moral, spiritual, laic in diferite situatii. Fiecare om este cu ceva cat de cat bun in el. Gandeste-te la un bebelus, cand il ridici in brate, poti sa-i zici :,, ma cascatule ce prost esti " /? Si el o sa+ti yambeasca, probabil, si+ti face loc gandirii tale, tu sa deciyi, cine este mai prost__Depindem de familiile din care provenim, ce gene am mostenit, cum suntem dispusi sa primim disciplinarea cand este nevoie, ce putem lua bun din anturajele in care ne petrecem viata, ce capacitati intelectuale avem, nu suntem toti la fel, deocamdata suntem inperfecti.Intr-o lume noua Dumnezeu v-a aduce omul merituos la perfectiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin excelenta gena raspunsazatoare de inteligenta este (considerata) o mutatie. la ce te astepti oare? ai vazut tu mutatie perfecta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Homosexualitatea are o definitie, sociala.medicala si biblica.prostia nu.cum ai defini prostia?

| andri22 a răspuns:

Ai pus intrebarea gresita vrei sa ne pui o capcana, prostia e cel mai mare pacat de unde ai mai scos si asta cum sa nu fie pacat pai tu daca minti nu e pacat sau daca faci pe nebunu! scuze dar asta e

| SuchDoge a răspuns:

Probabil pentru ca un om ca sa creada in legende cu uriasi balauri vrajitori si animale vorbitoare fara nici o dovada ca sa le sustina, sa creada in ele doar pentru ca vrea sa creda si sa si i se para logic lucrul asta, trebuie sa fie, cel putin in privinta asta, prost. Prin urmare, mergand pe ideea asta, credinta ar fi un pacat.