| Teffan a întrebat:

Se spune ca sexul inainte de casatorie este un pacat,in crestinism.
Ca dumnezeu a lasat pe pamant barbat cu femeie pentru a intemeia o familie,a naste un copil,si ca,acest dumnezeu priveste cu iubire inspre aceasta familie.

Prin urmare,se spuna ca ideea de sexualitate nu este in totalitate desfiintata,ci ca,este permisa doar intr-un anumit context(procreerea)

De ce spuneti ca dumnezeu iubeste ATAT de mult familia si omul,si ca sexualitatea este ok daca nu se bazeaza pe "desfrau"? Pt ca eu cred ca acest dumnezeu uraste ORICE idee de sexualitate, luand in context mitul " caderii omului" din Geneza.

Cum se face ca sarpele cel " rau" si "ispititor"," satana metamorfozata" se prezinta in Geneza ca un simbol al..sexualitatii?
"Deschiderea ochilor" lui adam si eva, cand "au descoperit ca sunt goi", nu inseamna nimic altceva decat ca adam si eva au facut sex dupa ce au fost " ispititi" de sarpe.Pt ca inainte de sarpe habar nu aveau ca pot face si sex.
din cauza asta au adus asupra lor "mania lui dumnezeu" si au fost alungati din rai si pe deasupra,si blestemati de catre acest Iehova.

Nu vi se pare ca religia asta este cam impotriva naturii omenesti in totalitatea sa?
Sa fii blestemat pentru ca ai avut o relatie sexuala in urma carora s-au nascut copii,de catre un dumnezeu care cica e mare iubitor de familiile astea traditionale?

Nu credeti ca acest "dumnezeu" uraste prea mult umanitatea daca la inceputul inceputurilor nu a vrut sa EXISTE neamul omenesc prin ascunderea acestei naturi umane,adica sexualitatea?

Un lucru este interesant,pentru toti crestinii:

Datorita "satanei" asteia infricosatoare, aveti voi copii acum. happy

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mie mi se pare ca nu ai citit Biblia si faci afirmatii gratute.
Cartea Cantarilor 1, 2. Sã mã sãrute cu sãrutãrile gurii lui! Cãci toate dezmierdãrile tale sunt mai bune decât vinul,
3. mirodeniile tale au un miros plãcut. Numele tãu este ca o mireasmã vãrsatã. De aceea te iubesc pe tine fetele!
4. Trage-mã dupã tine! Si haidem sã alergãm! Împãratul mã duce în odãile lui... Ne vom veseli si ne vom bucura de tine; vom lãuda dezmierdãrile tale mai mult decât vinul! Pe drept esti iubit.
13. Prea iubitul meu îmi este ca un mãnunchi de mir, care se odihneste între tâtele mele.
15. Ce frumoasã esti, iubito, uite ce frumoasã esti, cu ochii tãi de porumbitã!
16. Ce frumos esti, prea iubitule, ce plãcut esti! Verdeata este patul nostru!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scopul religie din cele mai vechi timpuri nu a fost sa propovăduiască iubirea și înțelegerea a fost o unealta de manipulare și control.

| Drimmero a răspuns:

Tu mai traiesti? nu te-am mai vazut din Mezozoic/

| Teffan explică (pentru Drimmero):

Sunt fantoma TPU-ului.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Brusc crezi in existenta sufletului? cum de?

| mentholinks a răspuns:

Nu mai puneti botul la tot ce se spune. Din Biblie reiese ca Dumnezeu i-a pedepsit din cauza neascultarii poruncii, nu din cauza la ce a urmat, deci nu are nicio legatura faptul ca s-au vazut goi sau ca au facut sex, cu pedeapsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, întrebarea?

| Romanul86 a răspuns (pentru anonim_4396):

La copiat pe Blaga!
Cădera primilor oameni a fost din cauza neascultării nu a sexualității.

| Romanul86 a răspuns (pentru anonim_4396):

A luat prelegerea de la L Blaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vi se pare ca religia asta este cam impotriva naturii omenesti in totalitatea sa?

Chiar deloc, tii se pare.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Argumente amagitoare la vreme de ispita. Asta inteleg eu din intrebare. Aceste lucruri trebuiau sa se intample, omul sa pacatuiasca, sa fie alungat pe pamant, acolo totusi sa fie pus ca un imparat peste toate, deoarece Dumnezeu trebuie sa isi duca lucrarea pana la sfarsit, iar omul sa isi indeplineasca scopul de a readuce curatia pierduta de ingerii cazuti. De aceea se spune ca sfarsitul lumii va veni atunci cand numarul sfintilor va fi egal cu numarul de diavoli.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dumnezeu nu uraste sexualitatea, ci a creat-o ca fiind un act de iubire intre doi soti (barbat si femeie).

| SandraEve a răspuns:

Ai luat-o pe aratura un pic. Da, este pacat. Este un desfrau si ilustreaza "stricaciune"
Dar nu a zis nimeni ca te arunca in iad pentru asta. Dumnezeu e bun si poate ierta aproape orice. El iubeste pacatosii, insa nu si pacatul :*