| RAY a întrebat:

Oare iisus,dumnezeu, sfant duh i iarta pe cei care mint in scopuri religioase?

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cine minte nu are o relatie de prietenie buna cu Dumnezeu.

| Musique a răspuns:

Dacă preoții merg în rai, atunci da.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.
Atâta timp cât ai mințit Dumnezeu nu iartă. Chiar dacă a fost cu un anumit scop.

| anonimg a răspuns:

Nu.

| sublime89 a răspuns:

In mod normal, minciuna ar trebui sa fie minciuna in orice caz, iar d-zeu n-ar trebuie sa faca diferente de acest gen, dar precis crestinii vor zice ca d-zeu o iarta in cazuri speciale.

| suffarstar a răspuns:

Toate pacatele pot fi iertate, cu exceptia hulei impotriva Duhului Sfant. Dar asta nu e o scuza pentru a pacatui.
E cam greu sa intrebi un om despre acest lucru, Dumnezu e perfect si judeca dupa criteriile lui, omul trebuie sa aiba grija sa se pastreze curat, indiferent de statutul sau.

La ce te referi? "mint in scopuri religioase" Detaliaza.

| Jardelin a răspuns:

Ray baiatule, mai editeaza-ti si tu postarile si mai elimina greselile de scriere ca nu-ti ia o vesnici e sa faci asta! Pina la urma si felul cum scrii te reprezinta, nu numai ce scrii!

| Silviuloan a răspuns:

Da un exemplu.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Scopul scuza mijloacele? nu stiu, ramane la latitudinea noastra ce credem.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Daca religia are si scopuri care necesita minciuna, atunci nu merita respect. (sunt ateu).

| S3D4n a răspuns:

Orice pacat poate fi iertat. In biblie scrie ca doar un pacat nu se iarta, iar pentru ala nici sa nu te mai rogi: Sa iti bati joc de Spiritul sfant.