| soimos a întrebat:

Oare religia crestina nu este o mare minciuna?

Imi pun aceasta intrebare pe baza faptului ca Vechiul Testament este de fapt Tanachul religiei Mozaice, scriptura religiei evreilor, scrisa si asumata de rabinii din Marea Sinagoga, si prezentata in mod mincinos de crestini ca fiind Cuvantul Domnului!
-Minciuna este cu atat mai evidenta cu cat profetiile din Tanach vorbesc despre nasterea unui Mesia, adica a unui basescu, si nu exista nici o profetie precum se va naste Dumnezeu Fiul!
Sau ca Dumnezeu are un copil, ceea ce ar fi trebuit sa fie prorocit tinand cont de importanta evenimentului
-Minciuna este cu atat mai evidenta cu cat nici in Tanach(VT) si nici in religia Mozaica, pina astazi nu exista Diavol sau Draci, sau alte identitati negative, precum nici rai si nici Iad, ci acestea toate s-au"nascut" odata cu Isus Christos si se gasesc doar in Noul Testament!

Nu vi se pare ca totul pute a minciuna?

4 răspunsuri:
| Raquella a răspuns:

Evrei 10"29''Cu cât mai aspră pedeapsă credeţi că va lua cel ce va călca în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, va pângări sângele legământului, cu care a fost sfinţit, şi va batjocori pe Duhul harului?''

| soimos explică (pentru Raquella):

Ma peesh pe ceea ce zic niste oameni primitivi si analfabeti!

Important este numai ceea ce spune Dumnezeu Creatorul!

Si Dumnezeu Creatorul in Deuteronom 13.1 zice sa-l dai pieirii pe cei care vor sa devina "dumnezei" facand minuni, ca de ex. "invierea lui Lazar"!

Deci trebuie sa fi prost ca noaptea sa neglijezi o porunca data de Dumnezeu in LEGE, pentru cuvintele proaste ale unor idioti de analfabeti primitivi imputiti si nespalati!

| soimos explică:

>Uneori si sa mai mergi la biserica nu este prea rau<
Prostii!
Chiar Isus in Matei 6.5 te invata sa nu mergi la biserica ci sa te rogi acasa!

Intrebarea nu se referea la religie ci direct la religia crestina!

| deceeu a răspuns:

Nu te-ai plictisit? Devii enervant!