| anonim_4396 a întrebat:

Oare sa ma pocăiesc sau nu? Care sunt avantajele și care sunt dezavantajele? Simt o anumita chemare de la Dumnezeu dar eu tot amân ca am și eu ca tot omul cateva pasiuni/hobbyuri.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pocăință insamnă să ai un regret puternic pentru propriile păcate si să alegi o viață nouă in care numai esti tu pe scaunul de conducere in viata ta ci Mântuitorul Hristos.Bineinteles că merităm că oricum nimeni nu e fericit cu constiința plină cu propriile păcate, esti mult mai liber si mai fericit având păcatele iertate prin sângele mântuitorului Hristos.
Depinde ce intelegi prin pasiuni și hobbyuri.In general păsiunile sunt talente dela Dumnezeumdar nimic nutrebuie să devină idolatrie, mai important decât Dumnezeu.Biorezonanta e de natura demonică asa căe incompatibila cu credința crestină.

| EestiSodalane a răspuns:

Cum adica sa te pocaiesti "pe bune sau nu"? E imposibil sa te pocaiesti sa "nu fie pe bune". Pocainta prin definitie trebuie sa fie sincera altfel nu există.

Și pornesti din start cu o mentalitate greșită dacă te gandesti la "avantaje si dezavantaje". Pocăința vine din dragoste pentru Dumnezeu si aproapele tau. Nu are nicio legatura cu practicalitatea sau utilitarianismul

| AvalohAlyn a răspuns (pentru EestiSodalane):

Adică sa renunț la toate hobby-urile, pasiunile și placerile vieții și sa ma dedic religiei și practicării ei, citirii Bibliei etc.
Oricum eu îmi doresc din d.p.d.v profesional sa fiu practicant al biorezonantei ca terapie alternativa.Dar nu știu dacă are vreo legătură.

| EestiSodalane a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pai cine zice ca trebuie sa renunti la hobby-uri si pasiuni? Eu sunt creștin și am hobby-uri, pasiuni, etc, cum are toata lumea. Care e problema?

| T0Teu a răspuns:

Evident ca trebuie sa te pocaiesti. Insusi Isus a spus "Pocăiți-va". De fapt, cam asta e baza mântuirii. Daca vrei sa traiesti o viata alaturi de Dumnezeu si sa ajungi in rai pocaieste te, nu mai amana. Sunt multi oameni care mor de tineri, varste foarte fragede. De unde stii tu cand o sa mori? Cat mai amani? Poate intr o zi va fi prea tarziu. Cauta L pe Dumnezeu cat inca se mai poate!

| Ioan3005 a răspuns:

Sper ca înțelegi ce este sa fii ( între ghilimele pocăit/ă) este să te întorci de la rău ( adică tot ce este împotriva lui dumnezeu) și să faci ce cere el (adică dumnezeu), ne cere un singur lucru ( dar, nu e ceva ce omul face in mod natural) de aceea e nevoie de dumnezeu.
Este sa slujești ( sau să demonstrezi) lui dumnezeu prin ascultare( care implica si practicare) de cuvântul său ( si anume, tot ce spune dumnezeu devine o poruncă) deci de porunci ( si nu ete natural. omul in mod normal este contra poruncilor) chiar dacă se spune, si nu este biblic, că nu mai e nevoie sa ținem poruncile, fiindcă au fost anulate ( dar, de aceea a murit isus pe cruce ca sa le putem tine, cu ajutorul său, fără dumnezeu nu avem puterea, deci cu alte cuvinte este un lucru supranatural)
Nu suntem salvați prin pazirea legilor, dar, fiind salvați ni se cere să trăim într-un Nou mod de trăire ( după dreptatea si adevarul lui dumnezeu, si sunt exact poruncile lui date pentru omenirea întreagă, mai sunt numite și instrucțiuni pentru viață )
Dar înainte sa fie pusă in practică cererea lui dumnezeu in viața noastră, este necesar, pentru a primi puterea sa ( și este chiar real, dar, supranatural ) să acceptăm mesajul lui dumnezeu pentru omenire, și anume, se numește "vestea bună".
Cu alte cuvinte : trebuie crezut că dumnezeu chiar a trimis pe fiul său din ceruri pe pământ ca să salveze omenirea care este sclavul lui satan ( aceasta ființă ne tine in nepăsare de realitate prin intermediul plăcerilor noastre mai întâi fizice și imediat după. materiale. care ne aduce un fel de falsă satisfacție, pentru că este întotdeauna doar "temporar" nimic nu durează )
Deci când a murit pe cruce, a luat in corpul lui rebeliunea noastră și a pus-o asupra lui, și nea oferit noua ( care suntem împotriva lui dumnezeu, deci, a poruncilor lui) ascultarea lui, care a fost totală de dumnezeu, niciodată nu a încălcat legile sau Instrucțiunile care au fost date de dumnezeu omenirii.
Și aceea e interesant. este faptul că dreptatea lui ( fiindcă nu a făcut niciodată ceva ce era împotriva legii - este numit dreptate ) este pusă asupra fiecăruia dintre ființele umane care îl recunoaște ca fiind fiul lui dumnezeu.
Asta înseamnă sa fii pocăit!
Este un avantaj mai mare decât se poate imagina! Este sa trăiești pentru totdeauna ( asta e promisiunea lui dumnezeu către omenire ) dar nu oricum. fiindcă sa faci ce ne cere dumnezeu este ascultarea - ascultarea este sinonimă cu fericirea
(Orice uman caută fericirea, când e mic in jucării - mai mare in o altă persoană- si apoi in materiale fizice - si nu o găsește - tot timpul este o nesatisfacție.)
Dezavantajul- este ca după ce părăsim acest copt in care suntem ( corpul in care suntem - îl numim eu, dar este un corp de care ne folosim in aceasta dimensiune, îl controlam foarte puțin / corpul ne controlează mai mult decât ne imaginam - și puterea lui este … obiceiurile noastre ) realizăm adevarata ființa care suntem - dar - și aicea este trist, nu mai putem decide!
De aceea necesar ca ființa umană sa ia divizii după adevăr ( adevarul est legea lui dumnezeu, nu numai pentru om, dumnezeu are același lege, tot ce ne cere, el, o face deja ) odată ce trupul moare, umanul care a părăsit trupul fizic, realizează instantaneu că nu mai poate alege nimic ( știe ca ales sau adevarul lui dumnezeu - sau minciuna lui satan)
Și ultimul punct : in relație cu hobby/ pasiuni - nu este interzis sa trăiești cu pasiuni omenești când te întorci către Dumnezeu și ce ne cere el.
Ești in trup uman și trăiești ca un uman, dar - când e vorba de a alege un lucru sau altul, atunci este necesar sa fie in conform cu legile lui dumnezeu împărtășite cu noi ( omenirea )
Da, e atât de simplu!

| sabin89 a răspuns (pentru Ioan3005):

Unii spun, într-adevăr, că "nu mai e nevoie să ținem poruncile". Înțeleg că tu nu ești de părerea asta și crezi că trebuie ținute. Spui că "de aceea a murit isus pe cruce ca sa le putem tine".
Asta presupune că un creștin adevărat ar putea să țină poruncile date în Biblie, inclusiv alea cu jertfele de animale, să ucidă cu pietre pe copilul care nu cinstește pe tatăl său și pe mama sa, să respecte porunca 'ochi pentru ochi și dinte pentru dinte'...și toate celelalte. Am înțeles bine?

| Ioan3005 a răspuns (pentru sabin89):

Salut
Poruncile sau instructiunile sau adevarul, au mai multe denominații - dar in final, au același rezultat …( vorbesc de toate poruncile, din toată biblia vechiul și noul testament)
sunt inainte de toate spirituale. de acea omul fizic nu le poate ține și chiar dacă ar vrea nu ar putea.
In ziua da azi nu este templu pentru jertfele de animale ( nu sunt evreu ) dacă te uiți in noul testament. poruncile au fost explicate in profunzime, pentru a pune accentul pe caracterul spiritual, ( nu te poți răzbuna pentru a obține dreptate )
Nu e scris : cinstește pe tatăl tău și pe mama ta - ca sa ți se lungească zilele - unde? In țara pe care ti- o dă domnul, dumnezeul tău?
Ni se cere sa căutam mai in primul rând împărăția cerurilor și ce? Dreptatea ei.
Cum poate un uman sa știe care este dreptatea lui dumnezeu altfel decât prin porunci?
Un creștin adevărat face ce e a cerut creatorul universului - dumnezeu însuși - să se supună prin ascultare ( obediența ) care include și aplicare.
Și da - Isus a murit pe cruce ca sa ne elibereze de sub puterea dușmanului omului, ca sa putem întocmai sa ne supunem - din nou - prin ascultare ( de cine sa Asculți? de dumnezeu - cum nea vorbit - prin porunci sau instrucțiuni sau legi )
Omul prin natura lui asculta de dușman ( sau cu alte cuvinte, este împotriva lui dumnezeu ) dar, când accepți mesajul lui dumnezeu oferit omenirii ( pentru că e gratis ca sa nu se laude nimeni ) doar atunci poți realiza cât de mult ești împotriva lui dumnezeu, ( si ce îți dovedește ca ești împotriva lui dumnezeu - sau cu alte cuvinte te lupți cu dumnezeu) poruncile - ele arată ca îl urăști pe dumnezeu, pentru că atunci când îl iubești păzești poruncile lui ( nu e aceeași definiție de dragoste ca pentru noi oamenii ) pe dumnezeu, dacă îl iubești păzești sau ții poruncile - iar dacă refuzi să le ții, îl urăști - si in final dumnezeu va judeca, cum? După dreptate. Care? Legea sau poruncile lui.
Cu dumnezeu nu putem negocia
Iubirea este întotdeauna condiționata ( dacă faci …. vei avea )
Și ultimul punct : citez - eu vin curând și aduc cu mine rasplata, ca sa dau fiecăruia după faptele lui … ce crezi ca e fapta? Fapta sau acțiunea este același lucru.
Omul oricât de bun ar fi omul, nu poate face o acțiune buna. fiindcă multe căi i se par bune omului, dar toate duc la moarte.
o acțiune buna este întotdeauna legată de cuvântul lui dumnezeu ( sau porunci, sau legi sau cum vrei tu să le numești, au același înțeles )deci faptele bune sunt arunci card iei orice decizie in viața ta după porunci.
Da - este atât de simplu

| sabin89 a răspuns (pentru Ioan3005):

"Și ultimul punct : citez - eu vin curând"
Au trecut niște mii de ani. Ce înseamnă "curând"?

| Ioan3005 a răspuns (pentru sabin89):

Salut
Încă nu am ajuns la două mii de ani, de când a spus că vine in curând!
Cerurile și pământul până la crearea omului, au fost create în 6 zile, in a 7-a zi dumnezeu sa odihnit, și a binecuvântat această zi!
A 7-a zi este de asemenea 1000 de ani de odihna pentru omenire (unde fiecare persoană va fi răsplătit pentru ce a făcut, nu oricum, nu din gândul omului ci din ascultare de cuvântul/legea/porunca/adevărul/instrucțiunea, poți să numești cum vrei din moment că rămâne biblic si practic de înțeles), care va fi condusă de însuși dumnezeu ( aicea prin fiul său isus, care, după scripturi a moștenit tot, ce tatăl avea/are)
Deci 6000 mii de ani este planul gândit de dumnezeu (timp, in care omenirea are liber arbitru, poate trăi in rebeliune / păcat / neascultare /nelegiuire, oricum îl numim, are tot același rezultat).
Ținta a fost - creația omului, de aceea a fost creat universul!
Mai este foarte, foarte puțin timp, și sunt semne profetice, că timpul a ajuns foarte aproape de sfârșitul ultimelor zile [ ( ultimele zile au început la nașterea lui isus_ primele zile - creația, mijlocul - alianța/legământul și promisiunea făcută cu Avram și sămânța lui, ultimele zile - dragostea lui dumnezeu dovedită, prin iertarea păcatului/împotrivirii față de suveranitatea lui dumnezeu, prin sânge (sângele mielului - pessah (paște) in română înseamnă miel) (viață pentru viață), citez - iată mielul lui dumnezeu care ridică păcatul lumii, mielul- reprezintă răscumpărarea ]
Dar, depinde ce alege omul, dumnezeu nu poate face răul, ( răul biblic este împotriva legii sale, pe care ne-a cerut-o și nouă ( omenirii) deși el știe viitorul, nimic nu îl ia prin surprindere, nu intră în viața omului ca să îi schimbe destinul, omul alege. are 2 posibilități, oferta lui dumnezeu care e gratis "vestea bună", ori alegem gândul nostru ( care este împotriva poruncilor lui dumnezeu) sau alegem gândul lui dumnezeu ( care este practicarea poruncilor sale ) care rezulta in a iubi pe dumnezeu din toată inima, tot cugetul, si toată esența noastră, de asemenea a iubi pe aproapele nostru ca pe noi înșine ) sa iubești pe dumnezeu - înseamnă să ții poruncile.
Citez - dacă cineva mă
iubește, va păzi cuvântul meu și tatăl meu îl va iubi!
Și nu suntem salvați/ mântuiți prin fapte/acțiuni, dar fiind salvați, demonstrăm dragostea pentru salvatorul și domnul nostru isus prin acțiuni.
Citez- nu oricine va intra în împărăția cerurilor ( împărăția cerurilor reprezintă anul de odihnă/ mileniu sau cei 1000 de ani) ci, doar cel ce face voia tatălui meu ( voia lui dumnezeu este să îl ascultăm prin obediență) de aceea a murit pe cruce Isus pentru omenire, ca să ne elibereze de sub puterea păcatului/rebeliunii/neascultării, să putem primi alta putere (de la dumnezeu) ca să devenim capabili a face voia lui - prin ascultare de ce nea cerul el.
Da - e atât de simplu

| JasonVorhees a răspuns:

Pocăința nu are nicio bază rațională sau avantaj real. Este doar o iluzie creată de factori psihologici și sociali. Ar trebui să renunți la aceste idei și să îmbrățișezi rațiunea. Nu există niciun beneficiu palpabil în a te pocăi, iar pasiunile și hobby-urile tale sunt mult mai importante decât o presupusă chemare de la Dumnezeu. Concentrează-te pe ceea ce te face fericit și îți aduce satisfacție în viață, nu pe superstiții și credințe nefondate.