| anonim_4396 a întrebat:

Observ ca in Biblie se vorbeste despre ceruri noi si un pamant nou in care va locui neprihanirea, insa oare acest pamant nu a fost construit cu acelasi scop de Dumnezeu? din moment ce a construit Raiul pe acest pamant inca de la inceput dupa care toate s-au stricat?
Astfel daca Dumnezeu a dat gres cu acest pamant inca de la inceput cine garanteaza ca nu va da gres si cu noul pamant promis credinciosilor?

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca nu stiai pamantul cu tot ce este pe el va arde.Va fi un cer nou si un pamant nou.

Şi eu am văzut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfântă, Noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei.

Şi am auzit un glas tare care ieşea din scaunul de domnie şi zicea: „Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, şi ei vor fi poporul Lui, şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.

El va şterge orice lacrimă din ochii lor. Şi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tânguire, nici ţipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi au trecut."

Cel ce şedea pe scaunul de domnie a zis: „Iată, Eu fac toate lucrurile noi." Şi a adăugat: „Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezut şi adevărate."

| AndutzaAndu a răspuns:

Om trăi ș-om vide'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da la o innoire a acestora nu te-ai gandit? fiindca nu te duce mintea? la o trecere prin centura de fotoni de egzemplu cand cei ce vibreaza energetic pozitiv vor fi schimbati intr-o clipa si inaltati astfel la o treapa de existenta superioara,spirituala,iar cei ce vibreaza negativ vor pieri fiindca sant incapabili de inaltare,te-ai gandit? si la o innoire a pamantului si a cerurilor,tot din cauze cosmice ganditute-ai? daca Dumnezeu e atat de mare si de puternic poate face totul intr-o clipita.a dat gres? cand? unde? a gresit cand a lasat omului libera alegere? ca sa nu para un tiran,ci un dumnezeu bun si milos care-si iubeste creatura a facut asta.a gresit? dar daca erai obligat sa-l iubesti sa-l respecti ti-ar fi convenit? heeeii, si-asa-i rau, si-asa nu-i ghine.

| ssKikee a răspuns:

Nu a dat gres el omul a dat