| Dorugar a întrebat:

Oare unde in Biblie vorbeste Dumnezeu despre Rai, sau le promite Raiul oamenilor?
Daca nu gasim in Biblie nicio afirmatie a lui Dumnezeu in acest sens, cum puteti crede ca veti ajunge in Rai?
Pe ce va bazati credinta aceasta?
Doar pentru ca asa au spus niste sarlatani ca Ioan, Luca sau Marcu?

37 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred pentru ca Domnul Isus S-a dus ca sa ne pregateasca un loc ca acolo unde este El sa fim si noi.http://biblia.resursecrestine.ro/apocalipsa

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Adica un loc in Iadul ale carui sef este si ale carui chei le detine!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ar vrea el sa le detina, dar nu el va alege. Nu are nici o putere ca sa trimita sau sa scoata pe cineva din iad. Numai Isus!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Eu chiar de Christos vorbeam! Adica el detine cheile Iadului (nu si ale raiului pentru ca Rai nu este) pentru ca Imparatia lui in care va primeste pe toti cei care v-ati daruit este Iadul!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

El are autoritatea de a trimite pe cineva acolo sau de a-l scoate de acolo! Dar satan va fi aruncat in iad impreuna cu tine daca nu te pocaiesti!

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Evident ca Satan = Cristosul are autoritatea de a va deschide usa mortii si de a va primi in Iad, dar nu are autoritatea sa va scoata de acolo pe voi pocaitii care v-ati vandut lui!
Ca vezi bine Rai nu exista!

| bismarck a răspuns (pentru Dorugar):

Ai citit, ai studiat etc etc. dar de fapt nu ştii nimic! happy Mi-e milă de tine.

| Dorugar explică (pentru bismarck):

Ce sa-i faci, un om nu poate stii totul!
Dar important este sa te straduiesti sa stii cat mai multe, ca altfel esti nevoit sa crezi totul a proasta, adica asa cum faci tu care doar crezi... ca stii, dar esti "tabula rasa"!

| bismarck a răspuns (pentru Dorugar):

You know nothing about me, son! happy I'm done here, good evening!

| Dorugar explică (pentru bismarck):

Good evening, unde leck mich am Arsch!
Ce ti-am raspuns nu era numnai pentru tine ci era la modul generic si pentru alti "dashtepti" ca tine!

| sabin89 a răspuns:

Tu care ai citit Biblia, spune-ne tu ce le promite Dumnezeu oamenilor? Inteleg ca nu le promite Raiul, dar ce le promite?

| Dorugar explică (pentru sabin89):

1 Eu nu am doar ca citit Biblia ci am studiat-o cu mintea deschisa si cu un ochi critic!
Dumnezeu nu le promite oamenilor nici Iad si nici Rai, ci doar un loc in Sheol, un fel de casa a mortilor in care vei locui doar ca o umbra.
Iar umbrele nici nu traiesc, nici nu se bucura si nici nu sufera!
In concluzie daca Dumnezeu nu vorbeste nimic e Rai, atunci cine?
Nu cumva Tatal Minciunii, adica Lucifer?

| sabin89 a răspuns (pentru Dorugar):

Pai cum, un Dumnezeu asa de puternic numai atat poate sa le ofere oamenilor? Un Sheol in care sa locuiasca ca niste umbre?

| Dorugar explică (pentru sabin89):

Nu este atat de puternic cay se crede, si vezi asta prea bine!
Problema este ca oamenii au asteptari cam mari de la un Dumnezeu care a mancat o juninca si 40 de turte la cortul lui Abraham cand a facut legamantul cu acesta in numele poporului evreu!

| sabin89 a răspuns (pentru Dorugar):

Acolo, la cortul de care zici, au fost doar niste trimisi (niste soli), nu a fost El insusi.

| Dorugar explică:

Ho mai calm cu taticu ca doar nu te-am obligat sa crezi ce scrie in Biblie!
Eu nu instig pe nimeni ci doar prezint ADEVARURI ascunse de Biblie! Pe cine slujesti tu daca te deranjeaza intr-atat de mult rostirea unui adevarl?
Cumva pe dumnezeul Minciunii. Evident ca-i fac sarlatani daca ei singur recunosc ca lucreaza cu puterile Diavolului, dovada o vezi in raspunsul dat lui gwma.
E clar ca te deranjeaza adevarul ...ma sluga a minciunii ce esti care te infurii cand auzi un adevar!
Oare de ce nu mi-ai dovedit ca mint si te-ai infuriat?
Mu era mai normal sa cauti in Biblie versetul in care Dumnezeu promite Raiul oamenilor?
De ce nu faci asta?
Nu cumva pentru ca esti constient ca Raiul este o MINCIUNA scornita de preoti?

| Dorugar explică:

Ba exista alta varianta si anume cea a Adevarului care se poate dovedi, cale pe care lobotomizati ca tine si alti robi ai minciunii asemenea tie o resping categoric ca asa va dicteaza INTERESUL murdar care va anima!
2 Si Matei este tot unul din apostolii lui Isus care impreuna cu ceilalti 11 ortaci ai sai au primit de la sefu lor puterea sa lucreze cu demonii!
In aceste conditii in care Minciuna si Interesul murdar va anima, iar apostolii lucreaza cu demonii, va surprinde ca Isus va primeste in Iadul care este Imparatia sa?

| N0xEterniS a răspuns:

Salut, lasa cuvantul ''sarlatani'' ca nu esti tu in masura sa-i judeci.Din cate stiu eu sunt afirmatii despre cum este in rai si cum este in iad, dar Dumnezeu nu spune ca vom ajunge in Rai, depinde de noi cum ne purtam.

| HaKid a răspuns (pentru N0xEterniS):

Vezi ca ai de lins niste icoane!

| N0xEterniS a răspuns (pentru HaKid):

Nu am sa ma cert cu tine aici pe site ca n-are rost, dar dai dovada de...

| Dorugar explică (pentru N0xEterniS):

De judecat este oricine in masura sa-i judece, iar eu ii judec pentru ca au lucrat cu puterile Diavolului!
Uite dovada: "Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii"!
Nu exista afirmatii facute de Dumnezeu care sa descrie Raiul si nici Iadul!
Poi daca nu exista Rai ce mai conteaza cum ne purtam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te gandesti, gandeste-te cate minuni s-au intamplat in aceasta lume, oameni care au scapat din accidente mortale, oameni care s-au vindecat de boli incurabile etc... acum gandeste-te la Crucea aceea care se gaseste in Ierusalim, coroana de spini si celelalte inseamna ca toate au fost reale. mereu trebuie sa crezi in Dumnezeu, el nu te va dezamagii niciodata este mereu cu tine chiar daca nu il vezi si apropo daca nu crezi pe nimeni vei afla ce se intampla cand..., dar va fi prea tarziu :d. eu sper ca tiam defolos, bafta!

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Poi ma gandsesc ca nimeni nu este vindecat prin biserici prin rugaciuni ci cine cauta vindecarea trebuie sa mearga la medic si nu la popa, ma gandesc la sutele de mii de vindecari miraculoase pe care le fac in fiecare zi medicii in spitale si nu popii in biserica, ai ma gandesc si la milioanele de crime si bicisnicii care le-a facut biserica celui rastignit, si te asigur ca atunci cand voi da coltul si nasul cu El, il voi spurca asa cum merita pentru zecile de milioane de crime si bicisnicii pe care le-a aprobat tacit fara sa-i pedepseasca pe cei care le-au comis!

| Thunderstruck a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am vazut ca zeul tau sa vindece vreun amputat.

| GRs a răspuns:

Si tu meriti la fel deoarece jugnesti userii.

| florinmarius20 a răspuns:

Si eu sunt credincios dar daca le punem pumnul in gura ateilor nu rezolvam nimic.Trebuie sa venim cu argumente pro credinta la modul serios.Mai bine sa cautam versete despre viata de apoi in vechiul testament.

| Loora a răspuns:

Fiecare are o alta parere.Nu are rost sa va certati pe tema asta. Fiecare gandeste in felul lui, pana unde il duce capu`winking. Nu va mai mancati nervii cu cei care cred si cei care nu cred. Consider ca fiecare ar trebui sa tina pentru el, daca crede sau nu in Dumnezeu si in tot ce a facut el pentru noi.

| Dorugar explică (pentru Loora):

Cred ca nu ai inteles intrebarea!
Si anume unde in Biblie, Dumnezeu vorbeste de Rai?
Stii sa raspunzi?

| Loora a răspuns (pentru Dorugar):

Eu ziceam in general despre D-zeu. Am inteles perfect intrebarea doar ca am citit ce au scris toti la intrebarea ta si am tras o concluzie. Nu sunt eu o mare credincioasa sa citesc Biblia si nu cred 100% in Biblie si in ce este scris in ea, dar cred ca D-zeu exista totusiwinking! Nu am citit Biblia si nu pot sa iti zic daca scrie despre Rai sau nuhappy Sunt de parere ca Biblia au scris-o oamenii si nu pot sa stiu daca este adevarat ce au scris ei in ea sau nuhappy!

| SomeRandomDude a răspuns:

Biblia e o porcarie scrisa de oameni fara mintebig grin

| Dorugar explică (pentru SomeRandomDude):

Nu chiar! Este o porcarie scrisa de niste oameni cu minte, (dar putina)

| LION007 a răspuns:

Noi putem ajunge in rai daca facem fapte bune!

| HaKid a răspuns:

Ai Dreptate happy! Vor ajunge toti in pamant

| anonim_4396 a răspuns (pentru HaKid):

Nu sunt adeptul al acestei categorii dar tin sa te contrazic, daca eu am dorinta sa fiu incinerat mai ajung in pamant?

| HaKid a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori cum vei muri ce mai conteaza!

| anonim_4396 a răspuns (pentru HaKid):

Daca nu mor te oftici?

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Poti muri si de placere, si cum sa nu se oftice daca tu nu simti asta?