| maintereseazaZZZ a întrebat:

Observam ca marile puteri ale lumii precum SUA, China si Rusia se intrec in angajamente privind reducerea emisiilor poluante pentru anii si deceniile ce urmeaza, in conditiile in care nu s-a facut aproape nimic in acest sens pana acum. Potrivit Bibliei vor reusi natiunile sa faca acest lucru?

https://www.mediafax.ro/......0-20052492

https://www.mediafax.ro/......e-20052549

https://www.mediafax.ro/......0-20052650

Răspuns Câştigător
| iurii75 a răspuns:

Lăcomia îi împiedică să facă ceva real in această privință.

13 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Ma gandesc ca e destul de corect ca tarile la putere sa faca ceva in privinta asta din moment ce respectivele tari sunt exact motivul poluarii excesive.
Insa, nu ma astept sa reuseasca. E mai plauzibila ideea lui Elon Musk in privinta cu colonizarea planetei Marte, decat reducerea poluarii pe Pamant.
Pamantul a trecut de mult de faza in care poate sa se repare singur, si daca nu intervenim, cat de curand, totul o sa devina ireversibil, nemaicontand cat de mult vom incerca sa facem totul bine.

| maintereseazaZZZ explică (pentru Mayhem666):

Da si suntem in situatia descrisa in Apocalips 11:18:"să pierzi pe cei ce prăpădesc pământul". Prapadirea pamantului este ireversibila si e prea tarziu pentru astfel de angajamente care sunt doar vorbe. Dumnezeu se vede in situatia ca in curand sa intervina pentru a pune capat acestor prapadiri ale pamantului. Dumnezeu va face asta la Armaghedonul biblic care va izbucni in urmatorii ani.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Situatia in care suntem e asa de decenii, doar ca a devenit din ce in ce mai rea in ultimii ani. Profetiile alea din biblie sunt doar povesti. Viitorul nu poate fi prezis din moment ce multi factori il pot schimba.

| maintereseazaZZZ explică (pentru Mayhem666):

"Situatia in care suntem e asa de decenii" - nu stii tu mai mult decat Dumnezeu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Ba cred ca stiu, din moment ce acest Dumnezeu nu exiata. E doar un personaj fictiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

"...care va izbucni in urmatorii ani"
Ce vă convine vouă termenii ăştia vagi: "În următorii ani" sau "cât de curând" şi alţii asemănători! Şi îi folosiţi cu succes încă de dinainte de 1914. Vă simţiţi la adăpost în spatele lor. Pentru că la o adică, expresia "următorii ani" se poate aplica oricărei perioade din viitor. Adică un timp situat la o distanţă de cinci sute de ani în viitor, de exemplu, nu face parte tot din următorii ani? Cum să nu. Iar expresia "În curând" e valabilă şi peste o mie de ani de acum încolo, având în vedere că la Dumnezeu o mie de ani înseamnă mai nimic.

| halogen001 a răspuns:

Este timp. Biblia n-are nici o treaba cu reducerea poluarii. Daca nu se reduce poluarea voit, se va reduce de nevoie.

| maintereseazaZZZ explică (pentru halogen001):

Apocalipsa 11:18b:"să pierzi pe cei ce prăpădesc pământul."

| halogen001 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

E fantezie cu un zeu de poveste cum sunt si restul zeilor, un zeu care e atat de puternic si de iubitor incat e invizibil si mut, care iubeste omul si a facut totul pentru om: viermi, purici, paduchi, tantari, plosnite, capuse, serpi,..., un zeu atotstiutor al carui cuvant e cartea cu povesti fanteziste, primitive, puerile, absurde si rupte de realitate, un zeu a carui putere si iubire pentru om se concretizeaza prin lasarea omului in intunericul nestiintei si primitivismului sa moara de frig, de foame, de sete, de boli, in accidente si in razboaie.
Sunt doar povesti pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| Eisenheim a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Da,să ieșim frate cu furci și topoare sa chemăm și pe Merlin, sa ne dam in cap unii la alții, așa zice textul no, sa pierzi pe cei ce prăpădesc pământul, și știți voi daca nu facem voia lui Dumnezeu...vine cu armatele sale și poca poca pe noi laughing

| maintereseazaZZZ explică (pentru halogen001):

1. tu nu intelegi stiinta biblica.
2. tu nu intelegi controversa iscata de diavol.

| halogen001 a răspuns (pentru maintereseazaZZZ):

Inteleg ca sunt povesti fanteziste, puerile, primitive si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| rapandula a răspuns:

Da.