| anonim_4396 a întrebat:

Odata o fetita mica care era violata a tipat cu mare disperare si s-a rugat la Dumnezeu sa o ajute.
De ce nu a ajutat-o?

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Odata, niste oameni l-au luat pe Fiul lui Dumnezeu l-au chinuit, l-au scuipat, l-au batut si apoi L-au batut in cuie pe o cruce ca sa MOARA, Dumnezeu ESTE intodeauna in ACELASI loc, langa cel in suferinta, DAR Dumnezeu nu este ALBITRU intr-o lume condusa de OAMENI. Lumea a fost data oamenilor iar ei sunt RASPUNZATORI ce fac cu ea si in ea. Dumnezeu NU poate intervenii pana la apogeu. (Apropos, ca tot veniti cu idei din astea, tu esti violatorul?).

| RAY a răspuns:

Ca dumnezeu sta priveste si nu i pasa de nimic dar el ne iubeste mult, daca nu esti de acord vei arde pe vechi in iad

| anonimg a răspuns:

Daca ar fi sa-L indepartam pe Dumnezeu, atunci nu ramane decat sa ne facem singuri dreptate. Iar razbunarea trece dincolo de limitele legii unei tari; dincolo de imaginatia vreunui om. Moartea ar fi un lucru prea usor pentru infractor.
Ba inca s-ar cere moarte nu doar pentru infractiune, ci si pentru ce-a mai mica si neinsemnata sanctiune, greseala.
Dumnezeu spusese in vechime: "Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte", etc. Dar firea cere mai mult: viata pentru ochi, viata pentru dinte, viata pentru o palma, viata pentru furtul unui ac, etc.
Daca Dumnezeu nu ar exista (si sa zicem prin absurd ca noi am fi existat fara El), atunci pamantul era depopulat de mult, pentru ca ne-am fi omorat ca chiorii. Tara cea mai tare ramanea singura pe pamant, si apoi locuitorii ei incepeau sa se omoare intre ei.
Dar slava lui Dumnezeu ca cei mai multi oameni cred in Dumnezeu. Si mai mult, ca Dumnezeu tine lucrurile sub control.
Da, intr-adevar avem multe intrebari fara raspunsuri. Dar le vom afla. Increderea in Dumnezeu nu ne va duce la cer pe un pat de flori.
Avem si cazul in care Irod a ucis toti copii de parte barbateasca de la doi ani in jos din Betleem; dar Dumnezeu L-a salvat doar pe Fiul Sau -dar pana la cruce. Faraon iarasi a omorat toti pruncii evreilor, si Dumnezeu a salvat numai pe Moise.
Cred ca cel mai bun raspuns la intrebarea ta ar fi acesta: daca toti oamenii ar f fost tematori de Dumnezeu, pe pamant nu ar mai fi existat infractori. Si nici politie, nici teama, nici lacate si nici grilaje, nici certuri in familie, nici saracie si nici atata suferinta provocata de acestea si de atatea boli. Daca am fi lasat ca Duhul Sfant sa locuiasca in noi, atunci nu am mai fi fost atat de rai. Dar noi ingaduim ca duhurile rautatii sa locuiasca in noi. Pentru ca daca in noi nu este Duhul Sfant, atunci alte duhuri ne vor lua in stapanire -duhurile celui rau.
Ce s-ar fi intamplat totusi daca infractorul ar fi fost fiul tau pe care-l iubesti? Care ar fi fost sentinta lui? (Nu trebuie sa raspunzi).
Cu toate acestea, intr-o zi vom avea raspunsuri la toate intrebarile.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Ce s-ar fi intamplat totusi daca infractorul ar fi fost fiul tau pe care-l iubesti? Care ar fi fost sentinta lui? (Nu trebuie sa raspunzi).

ce importanta are asta, ce daca fiul meu ucide pe cineva i dau dreptate, asa ganditi voi

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

"...Asa ganditi voi?" Nu gandim asa. Tocmai de aceea am zis ca nu doresc un raspuns, ci fiecare sa-si raspunda in sinea lui.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Ce anume nu ganditi asa, ca restul care nu sunt crestini vor ajunge in iadul vesnic sau ca dumnezeu nu intervine in nimic?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Ai auzit de 'justitie'?

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Daca fata ta e violata, ce faci?

| milan9 a răspuns:

Stiu si eu un antrenor pe cale sa faca infarct pe marginea terenului in timp ce echipa sa pierdea meciul din lipsa de inspiratie, DAR..., TOT NU I S-A PERMIS SA INTRE PE TEREN pentru a face diferenta...

Este o tragedie. Si... din pacate nu este singura. Traim intr-o lume a dramei in care fiecare gest de opozitie in fata binelui si principiilor de credinta te rupe in mod invariabil de Dumnezeu, te indeparteaza de El. Pentru eternitate. Iata deci un exemplu de tragedie chiar mai mare decat cea amintita mai sus.

Ce poate face Dumnezeu insa? Care este punctul de la care ar trebui sa inceapa redresarea sau prevenirea raului, te-ai intrebat? Nimic mai mult decat SISTAREA COMPLETA a liberului arbitru, a libertatii omului care genereaza pe minut "n" ganduri generatoare in timp de anomalii, dezbinari, consecinte negative. Fieacare din ele este piesa de puzzle a unui efect letal dpdv sufletesc. sad

| DeyCj a răspuns:

Că persoana Dumnezeu nu există, de asta. Dacă chiar exista o persoană divină atunci lumea precis nu era așa!

| RAY a răspuns (pentru DeyCj):

Clar,in nici un caz nu vorbim de un creator bun, e o lume haotica, de fapt niciodata in istoria lumi nu a intervenit nici un creator

| xerxes1 a răspuns:

Violatorul s-a rugat mai mult.

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru xerxes1):

Iisus a zis sa intoarcem si oblazul celelalt, dar in cazul unui viol, ce sa intoarcem?rolling on the floorCum am mai zis.Cea mai penibila carte, e biblia

| Nilsson a răspuns:

Fiecare o sa isi ia rasplata pentru faptele lui pana la urma, dupa cum scrie in Psalmul 73:

„16. M-am gandit la aceste lucruri ca sa le pricep, dar zadarnica mi-a fost truda,

17. pana ce am intrat in Sfantul Locas al lui Dumnezeu si am luat seama la soarta de la urma a celor rai.

18. Da, Tu-i pui in locuri alunecoase si-i arunci in prapad.

19. Cum sunt nimiciti intr-o clipa! Sunt pierduti, prapaditi printr-un sfarsit naprasnic."

| Octavian199 a răspuns:

Pentru ca nu exista, man.

| Octavian199 a răspuns:

Degeaba va rugati, ca se intampla nimic.Mai bine va duceti la politie, si asa mai departe. Rugatul e pierdere de timp.

| Mclaren12 a răspuns:

In biblie Yehova omora oameni si ajuta evreii sa omoare oameni. Ce te face sa crezi ca Yehova daca ar fi existat ar ajuta femeile violate? In crestinism este la fel ca in islamism, femeile sunt considerate inferioare barbatului.

| NGheorghe a răspuns:

Dar de când D-zeu se ocupă de prinsul violatorilor? pardon, răspunsul nu poate fi o intrebare (retorică ), deci e la mintea găinii: fetita aceea mică, de vreme ce nu este Eva, are, nu unul ci doi părinți, a căror scop este exact acela de a o ajuta. D-zeu le ajută doar pe fetițele mici care apar așa din senin. happy

| anonim_4396 explică (pentru NGheorghe):

Tu crezi in dumnezeu sau ai zis-o ironic?

| NGheorghe a răspuns (pentru anonim_4396):

Când lumea ȘTIE deja că D-zeu se ocupă cu ocupația unor părinți... atunci ce importanță are ceea ce CRED eu? sau ceea in ce CRED eu?
Așa că trebuie să aduci două persoane la același numitor comun ca să poată avea loc o discuție: ori amândoi sunt creduli si aprofundează tema până înțeleg ce-i posibil și ce nu-i posibil; ori amândoi sunt știutori deoarece au ocazia să vadă tot ce se intâmplă (ca in cinema). Nu exista știutori care nu știu si întreabă ca sa afle! (este nonsens). Un știutor care se preface că nu-i vede pe părinți, ca si cum ei nici nu ar exista, mai poate să pună asemenea întrebări. In schimb, înseamnă sa ai speranțe deșarte dacă te aștepți ca cei ce îți răspund, sa se prefacă, și ei la rândul lor, că nu văd.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vedeti ca voi da ignor tuturor care cred in dumnezeu. Am fost influentat de-a lungul vietii prea mult de astfel de persoane si nu mai vreau

| 6684464 a răspuns:

O violai tu de stii, sau?

| anonim_4396 explică (pentru 6684464):

Wow! Cum de ti-ai dat seama? Politai te faci, baiatu' meu!

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala e steregoi rolling on the floor