| HueyFreeman a întrebat:

Omul a fost creat din tarana si suflat cu magie? Mie imi suna a asa ceva http://www.elfwood.com/art/e/l/elde/earth_golem_color.jp g
nu a http://startswithabang.com/......ygote.jpg. (de asemenea golem-urile/golemii fac parte in mitologia ebraica)

19 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Ce legatura are un golem cu omul? un golem e un fel de zombi, nu are suflet.
iar tarina e un simbol pentru cele materiale, nu neaparat pamint.

| HueyFreeman explică (pentru thealchemist):

Crestinii sustin ca sunt facuti din tarana si dati cu scuipici magic, aka pamant+magie= fiinta vie, care in cel mai bun caz este un golem, nu un om.

| thealchemist a răspuns (pentru HueyFreeman):

Nu cred ca ti-ai facut temele cu privire la crestinism sau religie in general. omul este un spirit superior pus intr-un corp de animal. umanitatea este insa conditionata de cultivarea laturii spirituale, din cauza asta avem asa de multe animale care merg pe 2 picioare printre noi, pentru ca multi urmeaza instinctele care vin de la animalul pe care-l avem inauntrul nostru.
cit despre magie nu cred ca poti gasi in nici o religie magia amestecata in crearea omului, in toate religiile omul e creat de Dumnezeu, printr-un act de vointa nu magie (care nu e altceva decit stiinta, informatie).

| RAY a răspuns:

Gandeste ca acum mii de ani faza cu pamantul era o teorie buna desigur fantastica dar unde nu-i stiinta e doar fantezie, basme

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sufletul nu e magie

| Zenit313 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Zenit313):

Al meu nu e

| Zenit313 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce unde stii si esti asa de sigur?

| HueyFreeman explică:

Primul link merge daca ii dai copy-paste. -_-

| Zenit313 a răspuns:

Evolutionistii astia sunt irationali frate...
Cum sa crezi ca omul are un stramos comun cu mainuta si este inrudit cu fiecare organism din acosistem?
Cum sa crezi in dovezile clare de la toate muzeele de istorie naturala?
Cum sa crezi in dovezile din AND?

Biblia are dreptate si este foarte logica, adevarata!
Omul a fost creat din LUT si suflat cu magie!

Deschideti ochii, mintea si ganditi rational!

| pozeanimate a răspuns:

Primul link nu se vede
Page Not Found

| HueyFreeman explică (pentru pozeanimate):

Stiu, trebuie sa ii dai copy-paste in adress bar.

| Almássy a răspuns:

Sincer, poza ta ma face sa simt ca niste viermi umbla prin mine

| HueyFreeman explică (pentru Almássy):

Care din ele? Daca te deranjeaza biologia ta atunci nu am ce-ti face.

| Almássy a răspuns (pentru HueyFreeman):

Pai,poza e subiectul sau nu iti prea place limba romana?

| HueyFreeman explică (pentru Almássy):

In momentul in care tu ai zis poza si eu am pus doua poze, ma astept si as mentionezi care. M-am gandit ca vorbeai de a doua din moment ce este foarte greu sa dai copy-paste sa o vezi pe prima (draga TPU, ai probleme cu codul sursa). Deci comentariul meu inca ramane.

| Almássy a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ma refeream la poza ta de profillaughing laughing am fost doar ironica

| BeibyMik a răspuns:

Nu exista nici-o magie cititi biblia apoi raspundeti.Cititi in special geneza cu mare atentie.