| Meme10Memu a întrebat:

Omul necredincios este deconectat de la sursa vietii (Dumnezeu) si viata lui e ca viata unei baterii. Cand se termina bateria se termina si viata. Cum comentati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și am mai putea spune asta: Dacă scoți un pește din apă, acesta va muri; iar când scoți un copac din pământ, acesta moare și el.În mod similar, când omul se deconectează de la Dumnezeu, el moare.
- Dumnezeu este mediul nostru natural. Am fost creați pentru a trăi în prezența Lui
, Apa fără pește este tot apă, dar peștii fără apă nu sunt nimic, solul fără copac este tot sol, dar copacul fără sol nu este nimic
Dumnezeu fără om este tot Dumnezeu, dar omul fără DUMNEZEU nu este nimic.

1 răspuns:
| na1haz a răspuns:

Mi se pare aberant. Viata nu se invarte in jurul unei fiinte superioare imaginare care are pretentia sa crezi si sa te temi de ea, care te ameninta cu flacarile iadului pe vecie daca nu faci intocmai cum spune ea si care tine sa-ti aminteasca ca viata ta e un cadou de la Dumnezeu, deci trebuie sa i te supui si sa crezi numai in El.

Din punctul meu de vedere este o religie toxica si primivita, o religie ce-ti impune cand sa-ti incepi viata sexuala, sa ramai intr-o casatorie pana mori, sa nu folosesti metode de contraceptie si alte aberatii.

Sursa vietii oamenilor e in ratiune si in actiunile noastre. Poti spune ca traim degeaba daca ne dedicam viata unui basm scris prost in urma cu mii de ani. Sursa vietii, sau mai bine spus scopul vietii e sa nu traiesti degeaba, sa pretuiesti faptul ca ai ajuns pe lumea asta si sa faci bine altora.