| RobertG101 a întrebat:

Omul se naste ateu. Daca exista un "Dumnezeu fantoma", atunci de ce nu ne-a implantat direct in noi ideea ca ar exista? De ce e nevoie de indoctrinare de la ALTI OAMENI sa-i impui cu forta versiunea TA a lui Dumnezeu, impusa din sistemul tau religios, care face parte din cele peste 30.000 de religii ale lumii, copilului?
"Oh, dar nu e o religie, ci CREDINTA!" Asa spun toti cei din cele 30.000 de religii ale lumii care vor sa te faca sa nu-i parasesti. Si de unde stii ca religia ta e adevarata? Si daca nu e niciuna adevarata? Aveti vreo dovada ca exista viata "vesnica" de dupa?
Nu. Viata E deja VESNICA, se numeste reincarnare! Exista dovezi suficiente care sa ateste reincarnarea, mult mai bune decat basmul cu un iudeu ce a inviat dupa trei zile din morti, in care mitul se gaseste si in religia egipteana antica, sumeriana, babiloniana, romana, greaca etc.

42 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Am fost creati cu necesitati spirituale.De aceea oamenii inca din cele mai vechi timpuri se inchinau la diversi zei.

| ania a răspuns:

Cum să se nască omul ateu? Poate oare susține cineva că deține toată cunoașterea posibilă și astfel să aibă motive raționale să susțină că eabsolut sigur că nu există o entitate exteroară lumii materială care să o fi creat? Și dacă nici un om nu deține toată cunoșterea posibilă, ce motive
raționale ar avea să susțină că cei care cread într-un Creator al existenței în mod sigur se înșeală?
De unde știi că reîncarnarea este adevărată? Oamenii sunt tot mai mulți, de unde apar sufletele în plus față de cele existente în trecut?

| SG1995 a răspuns:

"Omul se naste ateu"

Nu, omul se naste agnostic in modul cel propriu al cuvantului.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns (pentru SG1995):

Eu as reformula: 'Omul se naste cu un bagaj genetic'! Poate fi cretin sau nu.Pe genotipul unui CRETIN nu poti nimic construi! Caci si pe nisip, poti face castele, dar trebuie modificat substantial solul.

| Nilsson a răspuns:

Imi pare rau sa vad ca ai asemenea conceptii pe care le-ai preluat de la altii (cum ar fi expresia `` omul se naste ateu``, credinta in reincarnare sau ca invierea lui Iisus e un mit adaptat din alte culturi).
Acum vreo jumatate de an, cand mi-am facut cont pe TPU am vazut ca erai mai optimist si aveai o alta conceptie despre viata.

Pot sa iti raspund partial la unele intrebari, dar vreau sa imi raspunzi si tu la o intrebare apoi.

``Daca exista un "Dumnezeu fantoma", atunci de ce nu ne-a implantat direct in noi ideea ca ar exista?``
Daca ar face asta, cu ce ne-am deosebi de roboti, carora le este implantat un software din fabrica si nu au capaciatatea de decizie?
Omul este o fiinta libera, iar Dumnezeu ne-a creat pentru a-i sluji din dragoste, nu din obligatie.

``Si de unde stii ca religia ta e adevarata? ``
In primul rand, nu religia te mantuieste, simpla apartenenta la un cult nu iti garanteaza ca esti salvat. Biserica poate sa joace un rol important in cresterea ta spirituala.
Ca sa stii care biserica e buna, trebuie sa studiezi Biblia si sa afli care ii respecta cel mai aproape invataturile.
De unde stii ca e Biblia cuvantul lui Dumnezeu? Pai pentru asta trebuie la fel sa o studiezi cu dorinta sincera de a afla adevarul, eventual sa o compari si cu alte scrieri religioase daca esti o persoana mai sceptica.
Eu am ajuns la concluzia ca Sfanta Scriptura nu e o carte de povesti ci este de inspiratie divina care se deosebeste fundamental de alte scrieri.
Poate o sa zici ca iti ia mult timp sa o citesti, dar pentru bacalaureat elevii se pregatesc cu cel putin un an inainte si petrec nenumarate nopti nedormite, si cand te gandesti, e doar o diploma care nu te ajuta foate mult.
Pentru a castiga viata vesnica, cu atat mai mult nu ar trebui depus un efort pe masura?

Acum te intreb eu pe tine: daca ai devenit ateu si nu mai crezi in Dumnezeu, esti fericit?

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Omul este o fiinta libera, iar Dumnezeu ne-a creat pentru a-i sluji din dragoste, nu din obligatie.

de ce ai crea ceva care sa te slujeasca?

In primul rand, nu religia te mantuieste, simpla apartenenta la un cult nu iti garanteaza ca esti salvat. Biserica poate sa joace un rol important in cresterea ta spirituala.
Ca sa stii care biserica e buna, trebuie sa studiezi Biblia si sa afli care ii respecta cel mai aproape invataturile

in biblie nu apare nici o religie, iisus nu a facut nici o religie
Eu am ajuns la concluzia ca Sfanta Scriptura nu e o carte de povesti ci este de inspiratie divina care se deosebeste fundamental de alte scrieri.

cum poti sa scrii asa ceva din moment ce biblia a fost transmisa mult oral, hai sa vorbim de noul testament care a fost scris de niste anonimi care nu au fost martori plus de cate ori a fost modificata, biblia nu este o inspiratie divina asta stie orice teolog o recunoaste i papa de la roma

Pentru a castiga viata vesnica, cu atat mai mult nu ar trebui depus un efort pe masura?
biblia se cam contrazice in ceea ce priveste viata vesnica numai vorbesc ca nu exista nici o dovada

daca ai devenit ateu si nu mai crezi in Dumnezeu, esti fericit?
daca esti crestin esti fericit?
parca iisus vorbea de o viata plina de suferinte

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ce dragoste e aia daca nu ma slujesti arzi vesnic in iad

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Nu toate bisericile cred in existenta iadului

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Nu ma intereseaza de biserica pe mine ma interesaza biblia ce scrie acolo

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Si politicos e sa nu te bagi in conversatiile altora, eu vreau sa stiu ce crede el

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ok,poate ca la fel ca mine

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Sau poate nu, si mai tare il derutezi.
Ti-as raspunde si la obiectiile tale, dar e 12 noaptea, iar unii mai si muncesc a doua zi.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Las ca ai timp maine

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca ar exista mai multe variante ai avea optiuni dar realitatea este una, ai doar DOUA optiuni, iar Dumnezeu se vede nevoit sa faca omul sa inteleaga acest lucru caci altfel intervine scuza de rigoare, sti dar nu am stiut. Ei acum sti si ai aflat, alege.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Ori ma slujesti ori arzi in iad cool, scopul pentru care a creat lumea e ca avea nevoie de sclavi care sal slujeasca

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru RobertG101):

Iti raspund in masura in care pot la nelamuririle tale:

``Intr-un verset se mentioneaza ca cineva (poate e vorba de Isus, dar nu i-a fost mentionat numele) este doar un rob al lui Dumnezeu, nicidecum Fiul Lui sau chiar Dumnezeu``

Asta e o idee preluata de pe acest site de la oameni rau intentionati care te-au influentat negativ:
https://www.tpu.ro/......-el-el-va/

Profetiile din Vechiul Testament il prezinta pe Isus Hristos, a doua persoana a Dumnezeirii, in forma umana. El a fost un slujitor atat al lui Dumnezeu, cat si al celor din jur cat a trait pe pamant si a fost ispitit in toate lucrurile ca si noi, pentru a fi un exemplu pentru noi. El s-a smerit si a spalat chiar si piciorele ucenicilor la cina cea de taina.

``Intr-un pasaj Isus vorbeste ca numai credinta in El te poate salva, iar faptele nu conteaza deloc (deci poti sa fii si criminal in serie, daca crezi in Isus esti salvat)``
Asta e tot o idee de pe TPU pe care Ray27TM o repeta in mod obsesiv.

Adevarul este ca ambele sunt importante, atat credinta cat si faptele, dar omul singur nu poate sa respecte legea lui Dumnezeu, de aceea prin credinta noi primim Duhul Sfant care ne ajuta sa ducem o viata curata.
In Romani 3: 31. se spune ``Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea.``

Talharul de pe cruce a fost salvat prin credinta pentru ca atunci l-a descoperit pe Isus cu adevarat, un criminal care a facut rau toata viata cu buna stiinta nu va fi mantuit la sfarsitul vietii oricat ar crede.
Dumnezeu nu ne cere sa ne vindem tot ce avem si sa dam saracilor, Isus l-a incercat astfel pe tanarul bogat sa vada daca era sincer in marturisirea lui. Acel tanar a avut sansa de a deveni unul din apostolii sa-i, dar din dragostea lui pentru bani a ramas un anonim.

``De ce crezi tu ca Dumnezeul Atotputernic, Creatorul nu numai al Universului, ci si TOATE fiintele de pe planete, ne-ar cere sa ne supunem lui? Are EL nevoie de asa ceva?``
Nu uita ca initiatorul rebeliunii in cer, Lucifer, a promovat tocmai nesupunerea, el nu putea sa accepte asa ceva din cauza mandriei, deci ar trebui sa te cercetezi si tu sa stii de ce nu poti sa fii de acord cu supunerea.
Dumnezeu este dragoste, iar El nu putea trai doar pentru sine, de aceea a creeat fiinte libere pentru a fi fericite. Iar slujirea este actul nostru de raspuns prin care ne manifestam iubirea si recunostiinta pentru toate lucrurile care ni le-a dat.
Toate lucrurile care ne fac fericiti pe pamant si in cer vin de la Dumnezeu, suferinta vine de la cel rau.

Iar in privinta nefilinilor, in traducerea Cornilescu ei sunt de fapt uriasi, niste oameni de o talie mai robusta. Fii lui Dumnezeu care sunt prezentati in Geneza sunt oamenii care inca erau credinciosi si au trait in comunitati separate, dar au czut in pacat cand s-au casatorit cu fetele oamneilor din comunitatile cazute in pacat (ei sunt descrisi ca fiind fiii oamenilor).
Nu trebuie sa cautam niste interpretari fantasmagorice.
Ai un clip care explica mai in manunt:
https://www.youtube.com/watch?v=SowNp0K12NM

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Eu de fapt am scris ca credinta fara fapte egal moarte nu ca nu conteaza faptele, asa scrie in biblie nu eu am inventat asta, conteaza iubirea fata de aproapele tau asta e cea mai importanta porunca cred ca asta si inseamna credinta a face fapte bune

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Dumnezeu nu ne cere sa ne vindem tot ce avem si sa dam saracilor, Isus l-a incercat astfel pe tanarul bogat sa vada daca era sincer in marturisirea lui. Acel tanar a avut sansa de a deveni unul din apostolii sa-i, dar din dragostea lui pentru bani a ramas un anonim.

de ce minti? „Mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăţia lui Dumnezeu" (Matei 19, 24).

„Dacă vrei să fii desăvârşit", i-a zis Isus, „du-te* de vinde ce ai, dă la săraci şi vei avea o comoară în cer! Apoi vino şi urmează-Mă."

Şi oricine* a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau nevastă, sau feciori, sau holde pentru Numele Meu va primi însutit şi va moşteni viaţa veşnică.

| RAY a răspuns (pentru RobertG101):

Ce sens are sa isi pierzi timpul in acest mod, majoritatea oameniilor sunt beta, omega find slabi de inger au nevoie de sperante, credinte

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Da, Isus spune:
„Mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăţia lui Dumnezeu" (Matei 19, 24).``

Dar in continuare mai scrie de asemenea:
``Ucenicii, cand au auzit lucrul acesta, au ramas uimiti de tot si au "Cine poate, atunci, sa fie mantuit?"
Isus S-a uitat tinta la ei si le-a zis: "La oameni lucrul acesta este cu neputinta, dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta."

Adica bogatia e un impediment pentru a fi mantuit, deoarece ea duce de multe ori la pacat cand toate lucrurile sunt accesibile, dar nu e imposibil pentru un om bogat sa fie mantuit. Si Avraam si Iov au fost oameni bogati.

De ce nu dai tot textul si ma faci pe mine mincinos?
Mai degraba as putea sa zic eu asta despre tine, se numeste minciuna prin omisiune ce faci.

Si mai scrie in continuare:
``Şi oricine* a lăsat case sau fraţi, sau surori, sau tată, sau mamă, sau nevastă, sau feciori, sau holde pentru Numele Meu va primi însutit şi va moşteni viaţa veşnică.``

N U spune ca cine vrea sa mosteneasca viata vesnica trebuie sa faca toate lucrurile astea, dar daca le face va fi rasplatit.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Mereu voi interpretati versetele in folosul vostru,iisus nu a adunat avere,iisus era un pustnic nu ma intereseaza ce spune religia eu vb de iisus, iisus spunea traiti ca pasarile nu va ingrijiti pentru a doua zi, sa nu adunati comorii pe pamant ca le manca molile si adunati comori in imparatia domnului, tu esti ortodox nu? la voi lacomia, betia, curvia sunt permise

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Asa e, Iisus nu a adunat avere si nici apostolii. Dar nu i-a condamnat nici pe oamenii bogati, i-a criticat pe cei care erau atasati de averi, sau au facut din dorinta de a se imbogati singurul scop in viata.
Vamesul Zacheu era un om bogat, dar nu mai era atasat de avere cand l-a cunoscut pe Iisus, si din proprie initiativa s-a oferit sa isi dea jumatate din avere saracilor fara sa ii ceara Iisus asta: "Zacheu a stat înaintea Domnului şi I-a zis: Iată, Doamne, jumătate din averea mea o dau săracilor; şi dacă am nedreptăţit pe cineva cu ceva, îi dau înapoi împătrit." Luca 19:8

Nu sunt ortodox, daca te intereseaza religia mea, am spus-o cu alte ocazii, poti sa cauti in raspunsurile mele, nu vreau sa te mai legi si de biserica de care apartin, dar iti spun sigur ca lacomia nu e permisa, nici consumul de alcool macar, cu atat mai putin adulterul.

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Priveste in jur, dar si in istorie, de la inceputul omenirii. Desi multe lucruri s-au schimbat, ceva a ramas neschimbat, luand diferite forme cu timpul: religia. Aceasta a izvorat din necesitatea omului de a venera pe cineva superior lui. Chiar daca in prezent o buna parte din oameni nu crede intr-o divinitate sau daca da, nu-i da mare importanta, exista „divinitati" pe pamant, persoane idolatrizate, pe care se incearca a fi imitate. Deci, in principiu sunt de acord cu Sebastian95j. Avem necesitati spirituale, pe care cautam sa ni le satisfacem, fiecare in diferite feluri. Tu poate nu esti religios dar admiri anumite vedete, fiind foarte interesat de viata lor, cei religiosi precum eu, urmand anumite religii. Sensul vietii tale este foarte conturat de ceea ce venereaza. Hai sa zicem ca poate nu o vedeta, poate pasiunea ta e o masina, si muncesti ani buni pentru a o avea, este eu stiu ce model special de masina, si o faci nu din necesitate, ci din pasiune. Pentru altii, gen teroristii kamikaze, scopul lor in viata este atins atunci cand impreuna cu el ia viata multor persoane. Sper ca te-ai prins, nu stiu exact sa ma exprim foarte pe inteles si scurt.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Dragul meu prieten, Dumnezeu nu a spus ca daca suntem fiii sa-i nu vom suferi, ba din contra, vom suferi mai mult, dar avem un sprijin, Iisus hristos, este mai mare decat capeteniile decat domniile decat stapanitorii intunericului acestiu veac, El si numai El ne mangaie, ne ia in brate, ne saruta, ne intelege durerea si ne alinta, nu suntem abandonati de El, de aceea El ii asteapta pe toti sa se intoarca la El, si pe tine, si-a dat viata ca sa iti castige drgostea, pentru tine a murit, si te iubeste enorm, ai incredere in EL.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Suferinta sta in natura omeneasca, pentru a-ti diminua suferinta ai in primul rand nevoie de cunoastere de sine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru RobertG101):

Mi-a plăcut mult o ilustrare. Depinde de felul în care ne satisfacem necesitățile spirituale. Spre exemplu, una e când bei cola, pentru că nu o să fi niciodată satisfăcut, ci o să simți des nevoia de a mai consuma acea băutură, și alta e când îți satisfaci setea corespunzător, bând apă. Dacă urmărești obiective zadarnice, clar nu vei fi niciodată fericit, mulțumit și satisfăcut. Gen câinele căruia îi arunci bățul, o să vină înapoi cu limba scoasă, gâfâind să mai alerge. La noi ar veni în felul următor: ai achiziționat ultimul telefon de pe piață? Nu-i nici o problemă, îți mai oferim unul, du-te "aleargă" să îl obții. La fel și cu lucrurile spirituale, dacă nu îți satisfaci corect necesitățile astea, nu o să fi cu adevărat fericit, ci o să fi ca o frunză purtata de vânt. Uită-te in jur la persoanele religioase, majoritatea nu au nici un scop real în viață, nu știu ce să creadă, apleacă urechea și cred aproape orice le spui pe temă religioasă fără prea multe întrebări. Degeaba ești religios dacă nu te hrănești și spiritul. Isus a făcut de multe ori referire la necesitățile astea, și a arătat cum putem să ni le satisfacem eficient. Baza pentru el au fost cuvintele inspirate de la Dumnezeu. Sunt pe tabletă și e târziu, dacă vrei, cu altă ocazie îți trimit pasajele

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns (pentru RobertG101):

Nu as folosi termenul de 'indoctrinare'.Mai degraba 'disciplinare', respectarea, daca vrei a fortelor Universului, sau poate mai bine zis, Armonizarea!
Fiind 'specialist 'in MUZICA(consumator, nu producator) am inteles ca Scopul si realizarea Existentei Eterne este Ritm, Contrapunct, Armonie!
Toate au Reguli Clare! Nu le respecti, intri in alt spatiu sau Dispari.
nitel Fortat, dar asta se numeste Credinta, in spatiul Religios.
Suferinta Nu Exista in spatiul Credintei, deoarece este acceptata si Rasplatita! Greu de expus in cuvinte.
Suferinta este doar pentru cei aflati in perioade bowniene, inevitabile.Ca sa va folosesc 'stiinta' ca reper, spre o mai deplina intelegere.
Nu suntem fiinte tripartite, asta este doar o explicatie pentru intelegere, suntem doar Energie, convertibila in cadrul Regulilor Universale Dumnezeesti.Nu exista Vid absolut, chiar bietii oameni de stiinta, au gasit ca in orice spatiu (crezut vid), apar cuante energetice spatiale si temporale de materie si antimaterie.De scurta durata raportat la timpul nostru obisnuit, uman.Gandurile sunt pure sau impure, tot raportat la 'Ceva'. Regulile de baza sunt Decalogul. Cele intelese de oricine si acceptate. Ele sunt calcate sau nu, alternativ, in functie de starea energetica a sistemului.
Indoctrinarea trebuie sa existe si exista doar ca un reper in Nemarginirea Lui Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru RobertG101):

Dumnezeu nu a creat suferinta si nu este de cord cu ea, dar o ingaduie pana la judecata, si in legatura cu asta, Dumnezeu nu este o energie, sau o fantoma, este o persoana, ca mine si ca tine.

| drutzix a răspuns:

Eu is ateu dar iti pot raspunde usor la prima intrebare:
Pentru ca vrea sa alegi. Exista liber arbitru.

Nu nu exista dovezi pentru reincarnare, asa ca nu mai spune tampenii.

| NGheorghe a răspuns:

Tu mai mult informezi populația decât sa intrebi, sau mai bine zis, vrei sa îți impui versiunea deoarece tu nu ai văzut mai nimic, tu doar CREZI părerile unora ce SE CRED si istorici.
Prima întrebare: " De ce nu ne-a implantat in noi ideea ca exista?" Doar faptul ca exista ADN (sau un cod genetic) deja știi ca acesta este creat de Cineva. Așa cum CD-urile si DVD-urile sunt tot create de cineva. Ai face mai bine sa aprofundezi cibernetica si tot ce este informație.
A doua: "De ce este nevoie de îndoctrinare... si sa-i impun cu forța versiunea mea?" Pentru ca viața este ceva de neprețuit si de care nu ai voie sa abuzezi. După ce ai priceput n-ai decât sa faci ce vrei, deja nu mai poți sa zici ca nu ai știut. Versiunea mea? alții au alta versiune: evreii se cred superiori iar ceilalți oameni sunt animale, Islamiștii se cred mai cu moț ca ceilalți religioși (de alta religie ) si care trebuie sa dispară prin ucidere.
De unde știi ca religia mea este adevarata? Păi religia mea spune ca D-zeu l-a creat pe om sa fie stăpân peste plante, animale si peste pământ. ( stăpân peste plante si animale nu înseamnă sa fi stăpân si peste semenul tău) Adică nu-i nevoie sa crezi, deoarece Pavlov a luat premiul Nobel pentru ca a aratat ca omul chiar are acest comportament din instinct. ( se naște așa!)
Vrei dovezi ca exista viața de după? Sau vrei sa discutam despre reancarnare? Sau doar vrei sa ne torni teorii in cap? Aia cu Buddha este foarte tare, cică s-a dus sa descopere marele Adevăr după ce o nevasta i-a născut o fica, teoretic si practic ar fi trebuit sa se apuce de agricultura si de zootehnie ca sa ii dea la fica-sa de haleala; dar el s-a dus sa se grijească de alții, pardon, sa ii facă fraieri pe alții: Auzi, tu nu poți sa atingi nirvana exact pentru ca îți dorești sa atingi nirvana! Nu era maidainez dacă le spunea adevarul, acela ca fica-sa CREDE ca s-a născut din flori de nufăr.Ce zici?

| Elide a răspuns:

Bro,de ce ce te bati cu "pumnii în piept"pe.aici?! Spui că îți bagă religia pa gat dar nu e religie ci credinta nu te obliga nimeni sa crezi și un preot, călugăr nu cred că ți.l baga pe Dumnezeu pe gat ci te sfătuiește de ce AR TREBUI SA CREZI sa citești de mai multe ori ce am scris cu majuscule daca nu.ti intra in cap..de unde sa avem dovada că o sa fie viața veșnică dupa..n.am murit inca și moartea este doar un somn profund fara vise, nu exista reincarnare o minciuna gogonata că sa mai îți aline suferința din gandurile mortii și cum o sa fie dupa...nu s-a întors nimeni vei muri și vei ști, dar de fapt vei dormi și nu o sa mai știi abs nimic

| Marian_Bilac_1998 a răspuns:

Adevarul e ca biblia nu are nici o dovada a existentei unui dumnezeu, doar ea care zice asta, si pe langa sunt o gramada de versuri in biblie ce se contrazic una pe alta, ideea cu dumnezeu e mai logica daca o iei asa, sunt o gramada de dovezi ca extraterestii au fost pe pamant si o gramada de tablouri ce arata nave pe ele, dumnezeu a fost o corcitura si la vremea aia ce putea face el nu se putea intelege primitivitatea omului l-au facut sa para un zeu de la o simpla corcitura (daca vrei iti trimit un link cu un top ce arata acele tablouri)

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns (pentru Marian_Bilac_1998):

Probabil, dar mai mult ca SIGUR, nu stii ce este Dumnezeu! Nu e gaina ta din curte sau politicianul din parohia ta, unde cotcodacesc inutl niste creatii, de altminteri 'dumnezeesti'.

Răspuns utilizator avertizat
| Marian_Bilac_1998 a răspuns:

Respect. Sunt și eu ateu și sunt de aceiași părere, mulți cred dar nu pot demonstra nimic, e doar indoctrinarea care a venit de când erau mici și arata rezultate, eu am scăpat de ea din cauza preotului de la mine din sat, a fost nesimțit și eu mi-am tot pus întrebări care nu aveau răspunsuri