| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

P:S:Topicul e foarte lung. Nu veniti cu jigniri stupide.Nici un rost n-au.

Dumnezeu exista. E un adevar,nu?

Pentru unii da,altii nu.

Atunci de ce nu ne ajuta?

A creat lumea asta ca sa ne distram,sa traim in armonie, iar Dumnezeu a ales sa se uite, se pare.De ce exista raul? L-a facut Dumnezeu?

Nu.Totusi de ce nu intervine? E liberul nostru arbitru,nu ne obliga sa il lasam sa ne ajute,dar cum ramane cu oamenii care ii cer ajutorul?

Nu ma refer ca o fac in fiecare moment. Au intrat intr-un mare impas, cer ajutor cu disperare, si totusi Dumnezeu e anonim.Care-i adevarul?

Lumea asta, daca toti am fi cum ar trebui sa fim, ar fi ca o a 2-a gradina e Edenului, nu? Din punctul meu de vedere da. Ce v-ati dori fiecare? Fiecare lucru pe care vi l-ati dori.Bani,femei,prieteni,timp liber, toata tehnologia.Presupun. Practic, daca nu ne-am restrictiona unii pe altii am avea exact viata pe care ne-o dorim.

Parca nu am mai avea ce sa ne dorim.Decat cunoasterea adevarata. Deci, asta e lumea noastra, si noi o construim.Fie ca o facem din frica sau nu. Dumnezeu ne-a lasat-o.Si acesta-i rezultatul.Pentru unii e bun,pentru altii e rau, depinde de fiecare cetatean.

Cu toate ca majoritatea se cam plang. Ati spune ca devreme ce Dumnezeu v-a lasat libertatea,aveti voie si sa va bucurati de ea,parca nu ar mai fi el de vina,nu? Si totusi sunt restrictii si pedepsi,si aici, si acolo, unii dintre noi abia daca mai pot respira.

Se spune ca Dumnezeu ne ajuta fara ezitare in situatiile care pur si simplu ne depasesc. Unde-i ajutorul? El a creat totul.El trebuie sa stabileasca echilibrul.Corect?

Dumnezeu este echilibrul, care este egal cu ordinea, care este egal cu iubirea.Prin urmare,isi dovedeste existenta realizand echilibrul autentic.Cel putin asa ar fi logic.

Intr-adevar,noi suntem de vina pentru viata pe care o avem,dar de ce nu mai intervine totusi din cand in cand? Nu va pune pe ganduri? Practic, demonii ne ataca zi de zi, sa ne pierdem pe noi insine.

Sa ne simtim ca niste vite.Gen:

Tu: Daca nu schimbati ceva plec.

Ceilalti:N-ai decat.Nu-ti va duce nimeni lipsa.happy

Desi oamenii sunt intr-adevar de vina pentru tot ce s-a intamplat nu mi se pare corect cum actioneaza Dumnezeu,pentru ca sufera mii de generatii de pe urma altora,cand Dumnezeu ar putea pocni din degete si sa restabileasca echilibrul.

De aceea,fie ca exista, fie ca nu, parerea mea e ca nu actioneaza sub nici o forma ca o forta care pur si simplu poate sa faca absolut orice. Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru.Si de asta am intrat multi in rahat,se zice.

Dar,fiind atotputernic, fiind capabil de absolut orice, ar fi epxlicat atat de inteligent incat nimeni n-arfi indraznit sa faca ceva gresit.Nu din frica,pur si simplu pentru ca s-ar distruge si pe el.

De exemplu cativa oameni au pur si simplu totul, pentru ca au stiut sa foloseasca cuvintele.I-au prostit pe oameni, iar acum traiesc bine pe spatele lor.Doar,prin,cuvinte.

Daca au putut asta niste oameni,de Dumnezeu nici nu s-ar mai pune problema ca ne-ar lamuri pe toti, nu? Si totusi, lumea asta e umpluta de pro.sti.

Si ati spune probabil:"Da,le-a explicat bine,dar nu poate vorbi fiecarei generatii in parte." Da,insa invataturile s-ar transmite,orice om ar fi inteles mai devreme sau mai tarziu, si echilibrul s-ar fi mentinut oricum.

Dumnezeu ajuta, dar eu nu stiu ce-i cu mine.Animalele sunt taiate de vii zi de zi,cainii legati pe viata,inclusiv toate animalele,dar ele pot scapa de aceasta tiranie,de asta nu-i ajuta Dumnezeu,bineinteles.:dDar cum drk sa scape?:d

Ca intrebare finala,incluzand toate fortele supranaturale,inclusiv materia,cine considerati ca poarta o vina mai mare pentru situatia actuala la nivel global?

Oamenii,inclusiv noi,plus demonii, satan s.a. sau Dumnezeu ca nu intervine, ca nu explica de ce ar trebui sa procedeze altfel? Sau ambele parti?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Existenta Lui Dumnezeu face parte din categoria adevarurilor coerente.
Adevarul coerent se defineste ca "adevărul unei credințe sau a unei opinii, care reprezintă veridicitatea unei propoziții care se acord cu un ansamblu de credințe care existau înaintea sa."
Deci nu este un adevar obiectiv ci unul subiectiv.

Prin Dumnezeu se intelege ideea de divinitate in general, idee ce poate parcurge sfere de o vastitate, dar mai ales varietate, incomensurabila, in consecinta acestui fapt intrebarea ta ("Atunci de ce nu ne ajuta?") devine lipsita de sens, ea atribuind obligatii unui divinitati ce in anumite conceptii este lipsita cu desavarsire de ele. In acest fel, divinitatea deista nu este definita ca o divinitate buna sau rea ce ajuta oamenii. Este doar exemplul unei forme a divinului ce darama rationamentul tau, generalizarea ta.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Inferno):

Ti se pare valida Legea Atractiei?(The Secret 2006)

| Mădă0611 a răspuns:

Presupunand ca exista dumnezeu, el e de vina. Nu poti pedepsi pe cineva creat de tine si caruia nu-i dai capacitatea de a discerne ce e bine si ce e rau pentru ca a facut ceva rau, se spune ca de asta lumea e asa, din cauza neascultarii primilor oameni. Oky, dar animalele si plantele ce vina au? Ma rog, nici oamenii n-au, dar trecem peste. Mie mi-e mila de un caine flamand, ar trebui sa-i dau o gaina s-o manance, dar si de gaina mi-e mila, ea mananca iarba, si de iarba mi-e. Prea multa suferinta in jur ca sa crezi ca dumnezeu e bun si iubitor si bla bla, n-are rost sa ma mai lungesc ca cine stie pe unde ajung, deci, nu poti pedepsi pe cineva pentru greseala ta, adica poti, dar nu e corect.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Mădă0611):

Ti se pare logica Legea Atractiei?(The Secret 2006)

| Mădă0611 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu, nimic din chestile astea supranaturale nu mi se pare logic, sunt doar superstitii. Daca 5 zile la rand te intalnesti cu vecina care iti place iar a 6-a zi nu pui lapte in cafea si nu te mai intalnesti cu ea, a 7-a esti tentat sa pui, ca s-o mai vezi, si poate o vezi, ca la ora aia pleaca ea la munca si ieri a plecat mai devreme, dar tu crezi ca laptele e baiul. Citisem Puterea gandului, autorul nu-l mai stiu, si la momentul respectiv eram "wow! e adevarat", apoi m-am trezit, nu exista asa ceva.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Mădă0611):

Am întrebat, pentru că am încercat metoda recomandată de ei.Şi a funcţionat incredibil de bine.Dar, voi mai testa metoda o perioadă de aproximativ 3 luni ca să fiu sigur ca nu au fost nişte intâmplări.

| Doub a răspuns:

Noi,oamenii, suntem vinovati de ceea ce ni se intampla.Schimbarea trebuie sa inceapa de la noi.

| sublime89 a răspuns:

Universul decurge de la sine intr-un mod natural, ceea ce arata ca probabil si nasterea lui a fost tot un astfel de proces. Nimeni nu intervine in el. Nu exista loc pentru zei in el. SA spui ca d-zeu a creat Universul, sau ca intervine in el, e ca si cum ai spune ca tot el controleaza vremea pe Pamant, si creeaza fiecare furtuna si fiecare fulger.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru sublime89):

Ce crezi despre Legea Atractiei?(The Secret 2006)

| KhludCiprian a răspuns:

"Dumnezeu este echilibrul, care este egal cu ordinea, care este egal cu iubirea.Prin urmare, isi dovedeste existenta realizand echilibrul autentic.Cel putin asa ar fi logic."
Unde vezi echilibru in jur? Daca te referi in sensul larg al universului, cred ca si acolo nu e asa. Uita-te la "echilibrul" de pe Jupiter sau inelele lui Saturn.

" Ca intrebare finala, incluzand toate fortele supranaturale, inclusiv materia, cine considerati ca poarta o vina mai mare pentru situatia actuala la nivel global?"
Cu ceea ce stie lumea stiintifica azi nu prea mai sunt forte "supranaturale", fizica acum ramane fara intrebari simple de raspuns, de obicei se intreaba: dar cum a fost inainte de Big-Bang, sau cum putem crea medicamente ca sa contracareze evolutia virusilor, etc.

Dupa mine, poate un zeu sau o zeita exista (sa nu facem discriminare!) totusi cred ca pentru cei mai multi oameni este inexistent in lucruri concrete: ai prietenul tau in depresie, trebuie sa il saluti si sa il scoti din acea depresie; doamna zeitate nu-l va scoate de acolo.

In aceasta pozitie, noi ca oameni ar trebui sa asteptam raspunsuri supranaturale cand avem solutii foarte naturale la problemele vietii: putem ajuta aproapele fara sa ni se zica ca trebuie sa fim buni; putem sa intelegem lumea inconjuratoare fara sa ne fie descrisa de preoti sau pastori ce zic ca evolutia nu e stiinta; si nu trebuie sa gasim ca singurele argumente ale zeitei ce ne inconjoara cu atata dragoste sa fie argumente de filosofie ce argumenteaza gandirea oamenilor de acum 2500, 2000, 1300 de ani, nu de alta ca am crescut ca si civilizatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa raspund multitudinii de intrebari puse de tine mi-ar trebui ceva timp si desigur raspunsul meu ar putea constitui baza unui roman : )-asa ca incerc sa ma limitez la ''esential'':

1. Daca Dumnezeu ar exista crezi ca singura ''dovada'' ar fi Biblia?-si ea cu CONTRAZICERI-unele EVIDENTE+crime facute in numele Sau(unele porunci fiind date chiar de catre Dumnezeu!-Intrebare:nu a putut Dumnezeu din moment ce detine puterea absoluta in Univers sa salveze acesti oameni?
Dar sclavia, femeia care in Biblie este tratata cu inferioritate-asa gandeste un Dumnezeu?

2. Suferinta-toata lumea sufera din cauza pacatului lui Adam si Eva(primii oameni)...

Tu ai pus problema''alegerii de catre oamenii''...dar copii mici atunci de ce sufera?
Oamenii maturi care au gresit sunt pedepsiti...dar copii ce vina au?
Cum poate un Dumnezeu milostiv(aparent dupa spusele Bibliei ) sa lase copii sa sufere ei fiind fara ceea ce Dumnezeu numeste ''pacat''?
Ok -dar parintii., o sa spuna unii...pacatul adamic
In Biblie se spune ca Dumnezeu este iertator, bun-cum poate fi iertator si bun din moment ce unii copii sufera
https://www.google.ro/......ps?/search
Nu mi se pare normal!

3.Cum am spus nu exista la punctul 1-NU exista dovada INCONTESTABILA ca Dumnezeu exista..la fel cum NU exista dovada INCONTESTABILA ca Dumnezeu nu exista...
Totusi ma gandesc :-? daca Dumnezeu e Dumnezeu ar fi fost capabil sa lase o dovada incontestabila nu?

| DulceLup a răspuns:

Dumnezeu e lumina, Dumnezeu e dragoste, Dumnezeu e constiinta, Dumnezeu e viata!
Daca tu crezi intr-una din astea, atunci Dumnezeu exista.

Dumnezeu nu exista! Daca exista atunci de cand a creat universul facea libertatea in asa fel incat sa nu existe rau. El putea face in asa fel libertatea, incat sa nu fie rau, iar libertatea pentru noi era sa existe libera alegere, dar fara ca sa existe optiunea de rau. Pur si simplu am ruinat intreaga intrebare de la inceput. Aici e problema lui, ca nu exista. Daca el chiar era si era asa de puternic precum spun toti, atunci nu era rau.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru LinuxXx):

Crezi ca e valida Legea Atractiei?(The Secret 2006)

Dumnezeu e bulls**t, e doar excrementul final al encefalului unor oameni pentru a ii hranii cu el pe cei "credinciosi"(creduli).