| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Pacatele pe care le faci cu gandul si nu cu fapta se pun in fata lui Dumnezeu?

Sa zicem ca m-am certat urat de tot cu sotia si nu ma mai inteleg de loc cu ea si mi-a trecut prin minte un gand rau asupra ei. Practic m-am gandit cum sa dau cu masina peste ea folosind o alta masina cu numar de Bulgaria.

Facand asta cu gandul si nu cu fapta se pune ca si pacat? Desi a fost asa un gand rau pe moment din cauza nervilor dar pe urma m-am calmat.

16 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Se pune ca și păcat, căci mai întâi a fost gândul, iar mai apoi fapta.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este un gand periculos, daca a venit doar din nervi, trebuie sa ii spui Domnului ce ai gandit, pe baza mortii Lui Hristos pe cruce singura cale de iertare, te pocaiesti de acel lucru si ii ceri sa iti apere mitea de aceste lucruri pe viitor, si mergi mai departe

| Alexandrionelu a răspuns:

Cum sa dai cu mașina peste soția ta?
- Cu spatele! Asa reparația mașinii va costa mai puțin laughing))))

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Alexandrionelu):

Am spus deja ca aceste ganduri au fost asa pe moment din cauza nervilor pe care ti face femeia.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Alexandrionelu):

Cu spatele? dar cu spatele nu prind deloc viteza, asa daca o lovesc cu fata prind viteza mai mare macar 30 Km/h (in moti masii de javra).

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Alexandrionelu):

Sa repar masina? dar am spus deja in intrebarea postata ca "folosind o alta masina cu numar de Bulgaria." deci nu trebuie sa platesc nicio reparatie.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Dacă nu reușești din prima, dai înainte și înapoi de mai multe ori, nu-i problema. Dar întotdeauna cu spatele. Nici nu ști cât de greu se curata creierii de pe bratele de la direcție. Plus ca e păcat, mare păcat de mașina aia sa ii distrugi spoilerul, grila, poate și radiatorul, totuși suntem oameni, ce naiba?!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Alexandrionelu):

Hai ca asta a fost tare frate.

| GicaGigekGica a răspuns:

Da, e pacat. Oamenii fac pacate care nici nu stiu ca sunt pacate...

| lucaluk224 a răspuns:

Păcat e faptul ca nu te duci sa te internezi singur la spital...in primul rand, lasa l pe Dumnezeurolling on the floorsi in al doilea rand ce e cu gandurile astea legate de nevasta ta...si de ce cu numere de Bulgaria?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru lucaluk224):

Pai sa zicem ca atunci cand o lovesc cu masina javra se uita la numarul de inatriculare si daca vede ca e nr meu isi da seama ca am fost eu asa ca mai bine folosesc alta masina cu nr de Bulgaria.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru lucaluk224):

Am spus deja in intrebarea postata de mine ca "a fost asa un gand rau pe moment din cauza nervilor dar pe urma m-am calmat."

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru lucaluk224):

Pardon, treabuia sa spun ca o duc in padure la Baneasa, ca o leg de un copac, torn un butoi de benzina peste ea si ii dau foc.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Este mare păcat sa faci atâta risipă. Cu un butoi de benzina mai bine faci cerculețe cu mașina toată noaptea peste ea.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Alexandrionelu):

Nu stiu dar atnci cand ma enervez si mi-se pune pata imi vin in cap niste ganduri de ma sperie si pe mine uneori.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Te înțeleg frate! Am glumit mai devreme ca să îți mai îmbunătățesc starea de spirit. Și eu am trecut prin ceva asemănător și m-am consumat pana când m-am inbolnavit de inimă...
Nu exista nici o rezolvare instanta la problemele tale, timpul le va vindeca pe toate. Poți doar sa îți umplii acest timp care oricum trece cu ceva care îți face placere și te tine ocupat în același timp.
Eu de exemplu mi-am și luat un job part time, într-un domeniu care îmi place, chiar dacă era foarte prost plătit. Munceam 8+4 ore plus timpul petrecut pe drum, asa ca nu mai îmi rămânea timp sa ma consum atât. Cu timpul am început sa uit și simultan starea mea de sănătate sa ameliorat.
Mult Succes!