| Inferno a întrebat:

Pamantul nu este infinit,iar populatia lumii creste constant,aceste doua observatii ar fi suficiente pentru a intelege problemele pragmatice de care umanitatea se loveste.
Cum se face ca o divinitate absoluta nu a reusit sa prevada aceste repercursiuni catastrofale ale creatiei sale, cand pana si eu, daca-as fi vazut planul mi-as fi dat seama ca ceva ce tinde spre infinit nu poate fi cuprins in ceva finit?

46 răspunsuri:
| MalusDacus a răspuns:

Pai da nu cred ca ai tu de unde sa stii care a fost sau este planul divinitati. Populatia poate fii controlata nu este asta o problema, plus ca oamenii in viitor o sa colonizeze si alte planete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punc ochit, punct lovit! Bravo, buna intrebare. Sa-i vedem acum pe fanaticii religiosi, ce raspund.

| Inferno explică (pentru MalusDacus):

Controlul populatiei ar implica metode considerate de voi ca fiind pacat, printre care si folosirea prezervativului.
Sa inteleg ca planul Lui Dumnezeu este sa pacatuim pentru a supravietui?
Secundo: Utopiile nu ne pot salva de la calamitatea ineluctabila de care vorbesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Kalla a răspuns:

Dar tu de ce nu faci nimic? De ce nu economisesti energia electrica si nu inchizi calculatorul.Voi vreti ca Dumnezeu sa fie sclavul vostru sau n-am inteles!

| Inferno explică (pentru Kalla):

Probabil pentru ca energia electrica nu poate fi economisita, daca ai avea cateva cnostinte esentiale in ceea ce priveste curentul electric ai intelege, dar cum acestea lipsesc cu desavarsire nu-ti ramand decat doua variante, sa faci ca pretinsul filosof din proverb sau sa aberezi.
Chiar in acest moment se pierde infinit mai multa electricitate pe fir decat consuma intreaga umanitate.

| Mădă0611 a răspuns:

Si daca toti am face cum fac pocaitii, care cica doar implinesc voia "tatalui", "cresteti si va inmultiti" si am face fiecare familie cate cel putin 10 copii, apoi daca ne-am iubi ca niste frati si nu ne-am mai omori, ooooohooooo devil

Raspuns: mintea ta limitata (ca a tuturor oamenilor si mai mult a necrestinilor) nu poate intelege planul divin.batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns:

Nu a prevazut.
Nu-l judeca cum nici el nu te judeca.

Lasa-l in pace!
A fost o scapare laughing

"ceva ce tinde spre infinit nu poate fi cuprins in ceva finit" -- afirmatia aceasta imi place mult si e adevarata.

Din pacate, nu am raspunsul intrebarii. Mi-as fi dorit sa-l am...

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă există vreo divinitate, una care dă doi bani pe existenţa noastră, atunci, trebuie să recunosc, planul divin îmi pare extrem de sadic şi cretin.

http://www.tpu.ro/......-miliarde/

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Când cineva te invită la o nuntă probabil te gândești :"Oare o să am loc? Oare va fi suficientă mâncare? Să iau cu mine un scaun și o coarjă de pîine?" Sau socoți că cel care te-a invitat va avea grijă de toate?

| DeliaDaniela a răspuns:

Pai crezi ca el nu stie ce se intampla pe aici? Sa sti ca in biblie, scrie de toate lucrurile care se intampla azi ( foamete, iubire de bani, adulter, crime....etc.), asta dovedeste ca divinitatea absoluta nu e luata prin surprindere tongue

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Este ca si cand ai zice sa inchizi ochii ca irosesti vederea...

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu are grija de toate.
Pe toate le cuprindehappy

| DeliaDaniela a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Numeroase studii au demonstrat ca nici nu se pune problema sa nu mai avem loc pe pamant, ci trebuie doar o buna organizare. Gendste-te doar la cate spatii pustii si parasite sunt...
La fel, foarte multe studii au scos in evidenta ca Pamantul are capacitatea de a produce alimente pentru a hrani toata suprafata pamantului, din belsug. La fel, este vorba despre organizarea noastra. Banuiesc ca esti constienta de cat exces de alimente se face in unele locuri, desi altii mor de foame.

| Dandanache a răspuns:

Planul divin are, scrie Biblia, un punct terminus pentru viata lumeasca. Si nu se termina in acorduri de harpa. Un pamant suprapopulat, cuprins de foamete si lupta pentru resurse este pentru cine vrea sa creada un scenariu de pe agenda Apocalipsului.

| milan9 a răspuns:

Stai tu liniştit, asta să fie ultima ta grijă...
Pământul poate susţine liniştit o populaţie de o mie de ori mai mare...
Există zone în lume în care populaţia este de 10000 de ori mai mare decat in altele...
Daca ar exista solidaritate, se poate...

| milan9 a răspuns:

Falsele probleme ale suprapopularizarii nu se datorează lipsei de hrană ci intenţiei unora de a ţine sub control mai eficient umanitatea.

Rezolvarea problemelor din ţările sărace nu stă momentan în propriile lor resurse (după ce tot au fost colonizaţi şi reduşi la tăcere prin politici europene gen "apartheid").

Dar de fapt, cea mai relevantă provocare a bogaţilor lumii, nu este alta decât a nu îngădui confraţilor lor mai mici gen "Lazăr din Evanghelie", să nu moară de foame, chiar la poarta lor... sad

| Inferno explică (pentru Dandanache):

Din cate stiu Biblia nu lasa de inteles ca sfarsitul lumii ar fi o dorinta a divinitatii ci o consecinta a pervertirii noastre, asa ca nu vad cum ar putea cineva sa creada ca aceste repercursiuni ce se datoreaza panului divin, iar nu fiintei umane in sine, ar avea legatura cu "agenda Apocalipsului".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inferno,iar formulezi o intrebare nu pentru a ajuta ci pentru a persifla pe cei ce au o cedinta.
Eu voi incerca sa fac acelasi lucru cu tine (pe scurt insa),plecand de la premiza ca fiind un ins al realitatii demonstrabile, nu poti face afirmatii care sa contravina acestui deziderat, decat daca te-ai recunoaste un agiamiu in materie.
Si, pentru a fi cat mai succint si la obiect, ma voi referi numai la afirmatia ta :" repercursiuni catastrofale ale creatiei sale, cand pana si eu, daca-as fi vazut planul mi-as fi dat seama ca ceva ce tinde spre infinit nu poate fi cuprins in ceva finit".
1.Cand spui ca omenirea tinde numeric spre infinit,tu ca ins al afirmatiilor fara echivoc, esti sigur ca acest lucru se va intampla odata si odata.
--pe ce te bazezi?
--de unde cunosti tu planurile lui D-zeu(mai ales ca El a mai dat dovada ca poate distruge aproape totul)?;
--ca sa te referi la infinit, trebuie, in mod obligatoriu, sa ei in consideratie si elementul timp caci nimic nu poate fi infinit intr-un timp finit.Ti-a destainuit tie D-zeu ca vrea sa-Si mentina la infinit Creatia numita Pamant?
2.Pe ce te bazezi ca acel ceva pe care-l numesti "finit" este singura Creatie a lui D-zeu? Ti-a spus tie D-zeu ca singura lui Creatie este Pamantul, sau ca are de gand sa ne tina vesnic pe el?;
--ai tu date ca D-zeu a Creiat numai 7 zile si de atunci (si anterior), numai se odihneste?
Ma opresc aici. Daca nu esti cpabil sa-mi raspunzi ca un "om al exactului", mai bine taci, pentru a nu ma face sa-mi pierd timpul cu noi intrebari.

| Kalla a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Daca lumea ar folosi gura masii de prezervativ nu ar mai fi probleme.

| Narfundo a răspuns:

Esti u8n prost pentru gandirea pe care o ai

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Mai sunt planete...

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Daca intrebarea mea iti pare persiflanta,atunci afla stimate domn, ca nu eu sunt cel ce persifleaza cu ajutorul ei ci chiar realitatea, in fata careia eu nu fac decat sa ma supun.
Iar daca doresti a persifla e cineva sau ceva atunci ar trebui sa-ti indrepti ironiile asupra realitatii, iar nu asupra mea.
"Cand spui ca omenirea tinde numeric spre infinit, tu ca ins al afirmatiilor fara echivoc, esti sigur ca acest lucru se va intampla odata si odata."
Sa-mi fie cu iertare remarca, dar gandesti ca o cisma, asa cum spunea un personaj dintr-un roman scris de Dumas, gandesti ca o cisma, si asta este cat se poate de evident.
Cand afirm ca omenirea tinde spre nfinit nu afirm si ca aceasta ar atinge infinitul asa cum nici matematicienii, cand afirma ca X tinde spre infinit nu afirma ca acesta ar atinge valoarea devenind infinit.
Insa daca umanitatea tinde spre infinit, lucru tot atat de incontestabil ca si faptul ca nu-l va atinge in veci, inseamna ca tot umanitatea va atinge la un anumit timp valori ce vor solicita Terra peste putintele sale.
Insa ce constat eu este ca domnia voastra nu cunoaste semnificatia termenului "a tinde".
"de unde cunosti tu planurile lui D-zeu"
Eu nu cunosc planurile lui Dumnezeu necunoscand nici macar daca acesta este obiectiv, insa plec de la premisele crestine.
Una din ele ar fi ca Dumnezeu este bun.
Un Dumnezeu bun si drept nu poate avea decat planuri drepte, realitatea expusa in intrebare discorda cu un asemenea plan.
Cat despre pct 2, singurul tau argument pare a fi :"Orice se poate intampla."
Realmente genul acesta de argument nu denota decat incompetenta celui ce pledeaza cu ele.
Dupa tine Dumnezeu ar putea chiar sa creasca dimensiunile pamantului.
Argumentatia este ridicola ca orice argumentatie ce paraseste sfera concretului.
Ambiguizarea nu reprezinta un rezon logic.
"Ti-a spus tie D-zeu ca singura lui Creatie este Pamantul"
Absurd, daca ai ajuns la asemenea aberatii este clar ca discutia noastra trebuie sa ia sfarsit. Un "om al exactului" nu abereaza discutand despre planete invizibile create de Dumnezeu pentru a ne salva de noi insine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Pai cica dumnezeu i-a pedepsit pe niste unii cand au vrut sa ajunga la cer, noi am pacatuit mult, omenirea, cand am lansat ceva in spatiu, daca nu am fi fost neascultatori am fi ramas doar pe Pamant, sa inteleg ca planul lui dumezeu era sa ne inmultim cat sa trebuiasca sa parasim planeta ca apoi sa ne pedepseasca? raised eyebrows

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Eu de obicei pun raul inainte, asa ca am tendinta sa pun intrebarile acestea, dar nu cred ca m-as duce cu scaunul dupa mine si cu paineahee hee
Oricum, gazda ar trebui sa se gandeasca dinainte daca toti oaspetii au loc sau nuwinking e posibil sa apara si unii oameni intarziati.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

Biblia este o carte morala, nu un regulament.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Da, plina de chestii morale si nici strop de regula (porunca) laughing, app, neascultatea nu e imoralitate?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

Ca de exemplu? Ce ti se pare tie aiurea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu esti destept ma.mai destept decat insusi creatoru; l.asa a crezut si satan.deci nu ne mira desteptaciunea voastra.ci prostia de a nu urma sfaturile de a face un rai din pamantul intreg dupa marea desteptaciune si teligenta ce va caracteriseste, de a imparti resursele in mod egal, si ce arunca unii sa le foloseasaca de fapt celorlalti.Banala apa.HRANA.IMbracamintea,sanatatea.DESTEPTILOR CARE VA CREDETI? mai si puteti face ceva? in afara de a nega o inteligenta ca a celui ce ne-a creat si ne-a pus si la dispozitie toate cele necesare rezolvarii problemelor? hai boilor.ca crestinii sant prosti si rtetrograzi. faceti VOI mai mult chiar decat cel ce poate face totul intro clipita.