| Inferno a întrebat:

Pamantul nu este infinit,iar populatia lumii creste constant,aceste doua observatii ar fi suficiente pentru a intelege problemele pragmatice de care umanitatea se loveste.
Cum se face ca o divinitate absoluta nu a reusit sa prevada aceste repercursiuni catastrofale ale creatiei sale, cand pana si eu, daca-as fi vazut planul mi-as fi dat seama ca ceva ce tinde spre infinit nu poate fi cuprins in ceva finit?

46 răspunsuri:
| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Pe semne ca inteligenta mea ti-a tulburat cugetul. Alt mod de a-ti arata invidia nu ai gasit?

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Violuri, pedepse, crime, sclavie, misoginism, razbunari, amenintari...

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

Tie ti-ar placea sa fii un catelus care sta toata ziua si se roaga?

| milan9 a răspuns:

Rezolvarea problemelor din ţările sărace nu stă momentan în propriile lor resurse (după ce tot au fost colonizaţi şi reduşi la tăcere prin politici europene gen "apartheid").

Dar de fapt, cea mai relevantă provocare a bogaţilor lumii, nu este alta decât a nu îngădui confraţilor lor mai mici gen "Lazăr din Evanghelie", să nu moară de foame, chiar la poarta lor...

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Nu imi dau seama incotro bati. Teoretic, rugaciunile ar fi inutile, ca doar dumnezeu stie ce ai nevoie, si stie cand esti recunoscator pentru ceva.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

A fost greseala mea ca am vorbit de rugaciune, te-am facut sa interpretezi gresit.

Sa iti explic altfel:

Un cartof crede in Dumnezeu orbeste, fara vointa si constiinta.
Un om are puterea de a alege calea pe care vrea s-o apuce.

Acum vine intrebarea mea: Ce ai prefera sa fii? Cartoful sau omul?

| Dandanache a răspuns (pentru Inferno):

Consecinta a pervertirii ar fi lumea cum e azi si cum e de secole. Sfarsitul e deja interventia divinului, pentru ca este calea prin care isi va instaura imparatia.

| Miauti a răspuns:

Sa se legalizeze sinuciderea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ai dreptate.cred ca nu eram eu in momentele acelea.eram posedat.bachus mai trece pe la mine cateodata.neeenorocitul.ia uite ce a scos din mine? mai hades, in principiu sant revoltat de infiderenta maaaare a celor destepti si teligenti care conduc lumea dar nu sant in stare decat sa gogaie si sa -si dea cu parerea asupra ce stie toata lumea, in loc sa mobilizeze toti factorii, intru rezolvarea marilor probleme.dar limbajul este execrabil.asa e. aveam cugetul tulburat.eh.asta e.pot sa-mi iau boii acasa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Inferno,la cate ineptii ai spus in raspuns, imi este foarte greu sa ma abtin fara sa-ti amintesc vorba unui mare ganditor (poate vei avea macar curiozitatea sa vezi si cum il chema):
"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti un prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."
Imi pare rau ca nu ma pot abtine (desi mi-am impus) sa nu mai dialoghez cu tine.Pe undeva cred ca si tu urmaresti sa nu-ti mai bruiez peroratiile care uneori ating cote ce fac obiectul unei anumite specialitati din medicina (ti-am facut eu o recomandare in acest sens, cu alta ocazie).In masura posibilulu iti promit ca ma voi abtine.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Este ultima data cand iti mai fac observatie in legatura cu suportul afirmatiilor pe care le faci. Daca spui ca postarea mea este aberanta,dovedeste acest lucru.
Mi-am pierdut timpul citindu-mi iar raspunsul in cautarea unei aberatii, in sfarsit am inteles ca singurele aberatii sunt in mintea interlocutorului.

Se pare ca nu prea stai bine cu memoria din moment ce apari aici si spui ca ai sa te abt in a mai vorbi cu mine din moment ce tu esti cel ce m-a implorat in cel mai penibil mod cu putinta sa-ti raspund la postari.
Dar de acum, fie voiata ta, chiar daca ai sa ma rogi sau ai sa ma implori, asa cum ai facut pana acum, sa-ti citesc postarile, nu am sa o mai fac.
Noapte buna.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Ai intors-o si sucit-o ca discutia asta e 100% inutila.
Din moment ce am ales, ce zici? smug (intrebare retorica)

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

N-avea grija, stiam de la inceput unde ajunge discutia noastra. "smug"

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Propozitii de umplutura, tipic crestinesc. smug

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

Doar o parere.

Răspuns utilizator avertizat