| AvalohAlyn a întrebat:

Universul e finit sau infinit?

29 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nimic nu poate fi infinit din punct de vedere fizic, cel puțin în limitele înțelegerii noastre.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Deci tu ai înțelegere nelimitată, nu? laughing Ești comic, mai comic decât dacă ai vrea.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu e nici finit, nici infinit, este intr-o continua expansiune, din ce in ce mai accelerata.

| CuriousStuff a răspuns:

Asta e ca si cum ai intreba "universul o sa moara vreodata".
Exista teorii, unele mai acceptate altele nu. Insa cu certitudine nu poate sa-ti raspunda absolut nimeni.

| peperonies a răspuns:

Raspunsul e simplu. nu se stie.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

E infinit universul, nu are sfarsit adica, sunt multe alte lucruri despre univers despre care noi nu stim poate sa aiba un sfarsit dar nu l-am descoperit noi sau asa ceva oricum mai mult multe de aflat despre el.

| Darkmagic a răspuns:

Mai jos ai "link in link", cred ca peste zece raspunsuri date de-a lungul vremii, raspunsuri in care am aratat ca Universul este finit.
Timp sa ai, sa le citesti. :)
https://www.tpu.ro/go-to-answer/13899894/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea e finit.A inceput de undeva si continua sa se mareasca.
Nu poate fi infinit daca are un inceput.
Dar dincolo de Universul stiut ar putea fi altele ce formeaza un multivers, acesta fiind probabil infinit.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici gasesti ultima "discutie" despre Multivers.
E superba, doar ca nu prea exista.
Daca ai alte argumente, fata de cele puse de useri la acea intrebare, sunt bucuros sa le citesc.
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15516462/

| Skippy223 a răspuns (pentru anonim_4396):

Universul este atât de mare încât noțiunea de infinit se potrivește. Am confirmat cel puțin 80 de miliarde de ani lumina în toate direcțiile; cel puțin, și știm ca este în continua expansiune.

Adevărul e ca nu știm. Dacă este cu adevărat infinit, înseamnă că există o infinitate de alte planete Terra, deci o infinitate de clone de a tale.

Daca e finit, șansele ca să ajungem la capăt sunt imposibile și nu pot sa îmi imaginez ce technologie ar putea duce la un transport pe o distanta atât de mare.
Sa nu uitam ca expansiunea se petrece la o viteza considerata mai rapida decât cea a luminii.

| Darkmagic a răspuns (pentru Skippy223):

1. Expresia "Universul este atât de mare", anuleaza notiunea de "infinit" pe care ai folosit-o in aceiasi propozitie. happy
2. Deplasarea spre rosu ne dovedeste expansiunea, deci crestere, deci inexistenta "infinitului".
3. Universul nu are un "capat", o margine sau un centru.
Are doar o temperatura, care ne dovedeste ca s-a racit in timp, si ca nu exista nici un "afara" din el.
4. Faptul ca s-a racit in timp, arata ca nu a existat dintotdeauna, si conform definitiei infinitului pe care o gasesti un pic mai sus, ca ceva sa fie infinit, trebuie sa existe dintotdeauna.
"Existand dintotdeauna", ar fi murit deja!
Cu asta am raspuns si nedumeririi lui CuriousStuff referitoare la "murire". happy

Daca ai alte argumente "pro infinit", as vrea sa le aflu, ti-am citit cateva raspunsuri interesante.

| Skippy223 a răspuns (pentru Darkmagic):

Am spus si citez "universul este atât de mare încât noțiunea de infinit se potrivește. " Nu am pretins ca universul este infinit penrtru ca nu e nimeni cert, deocamdata, doar ca notiunea de infinit este plauzibila, din punct de vedere realist, daca pot sa spun asa.

Putem lua ca exemplu numerele naturale, in matematica.
Ele incep de la 0, sau 1 (indiferent) si ajung la o infinitate.
Avem un inceput fix, constant, si o continuare infinita.

Ce vreau sa spun este ca faptul ca universul are un inceput, nu exclude neaparat ideea de infinit.

Si faptul ca ceva e infinit, nu inseamna ca orice lucru este probabil, pentru ca daca o probabilitate nu are o premiza sau cauza, inexistenta ei nu va fi afectata de un infinit.

Ca sa ma explic, eu inca nu sunt decis, nu stiu ce sa cred. Incerc sa ma tin la curent cu noutati si diferitele teorii, si ce pot sa spun este ca teoria unui univers infinit este cea mai populara.

| relian a răspuns (pentru Skippy223):

Cum poti sa spui ca e alba cand de fapt e rosu? Cred ca te contrazici singur.Ce univers ce mare, ce conteaza cat de mare este ceva atata timp cat nu-i infinit nu vii tu sau altii sa zica hai sa-i zicem cai infinit.Atunci ce mai e ala infinit? Iara universu nu e matematica e ceva material, Matematica tine numai de tine ca om, in absenata noastra matematica nu mai exista, universu exiata cu noi sau fara. Teoria unui univers infinit este cea mai mare tampenie, iar aia care o sustin probabil bat drumu pe linga, merg prin balarii.Nu se potriveste nici o notiune,frate, aici nu umbli cu notiuni hai sa-i zicem asa chiar dei altfel, adica cei aia e religie, pana si religia umbla cu chestii clare, dzeu ala a facut sia dres n exista hai sa-i zicem ca fost altul n-a fost dzeu laughing Cel mai bun raspuns la dat Darkmagic ala e raspunsul si e f logic, nu logic pentru mine e logic ca logica.Omu tea apreciat zice dar se pare ca ai dato de gard cu raspunsu asta cu nu-i infinit dar hai sa-i zicem car fi, si apoi ca nu esti sigur dar tu tot crezi car fi infinit laughing adica nu ai pretins ca universu este infinit dar tot afimri ca este infinit laughing te contrazici la fiecare fraza se pare.Stii aparentele intotdeauna inseala.

| Skippy223 a răspuns (pentru relian):

Tu cum poți sa spui ca e rosu, când nu este nimic dovedit?

Eu măcar recunosc ca nu știu și ca urmăresc noile noutăți. Tu poate ești sigur ca e finit?

Da, trebuia sa explic și posibilitatea unui univers finit dar am oferit teoria mai populara și am spus ca nu se știe încă.

In dicționar, infinit are mai multe sinonime. Eu am folosit infinit ca metafora, chiar asa de greu e sa înțelegi? Pentru ca chiar dacă el nu este infinit fizic, relativ cu noi, universul e infinit.
Aparentele inseala, spui. Îmi pare rău că te-am dezamăgit cu cunoștințele mele într-un domeniu care are mai multe semne de întrebare decât răspunsuri.

| Darkmagic a răspuns (pentru Skippy223):

Skippy, eu am cerut argumente.
Asta ofer in raspunsurile mele, nu ceva de tipul: "E infinit dar inca nu se stie." :D
Dintre toti cei care au raspuns "pro", mi-ai dat un singur pseudo argument, cel cu numerele naturale.
Este fals.
Numerele NU sunt fizice, Universul este.
In matematica, infinitul este exprimat printr-un opt intors, si il "explica" la fel de "eficient" ca literatura, atunci cand citesti: "Dragostea e infinita". :D
Alaturi ai un raspuns legat de numere mari...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/8093757/
Ai sa intelegi astfel ca si ipotetica ta "numaratoare naturala" se opreste la un moment dat, din imposibilitatea de a exprima cifrele, altfel, am sa te rog sa-mi citesti si mie "natural", numarul notat ca: 2 la puterea 74.207.281 minus unu.
Este un megaprim descoperit de computer, un numar cu peste 22 milioane cifre. :D
Dupa cum vezi, argumentul tau opereaza in abstract, in timp ce Universul este fizic.
Mai jos ai definitia inexistentei infinitului... :)
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15516466/
Te rog sa-i gasesti o fisura, pe tine, si pe cei care tot raspund: "Necunoscut, deci infinit." :D
Hai sa-i lasam pe cei care lucreaza la "Stiinta si filosofie" cu metafore, sa mearga la "Dragoste si sex".
Acolo da, dragostea e infinita, dar sexul, la fel de fizic ca Universul, cumplit de finit. :)

| Withoutnamenoname a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu stiu ca ceva infinit nu are inceput sau sfarsit. Iar tu ai spus ca daca ar fi fost universul infinit ar fi murit deja. Imi Poti explica si mie cum ar fi posibil sa moara ceva infinit despre care se presupune prin definitie ca nu are moarte? ( nu incerc sa contest ceea ce ai spus tu, dar sunt pur si simpu in ceata si as aprecia daca mi ai explica)

| Darkmagic a răspuns (pentru Withoutnamenoname):

"nu are inceput sau sfarsit", am scris si eu folosind alti termeni: "dintotdeauna" si "pentru totdeauna".
Operand cu "dintotdeauna si pentru totdeauna", ORICE, va avea un sfarsit. Reciteste-mi rationamentul, si ai sa intelegi de ce.
Asa cum o maimuta care apasa incontinuu tastele in Word, beneficiind de "dintotdeauna si pentru totdeauna", va ajunge sa redacteze in timp, operele lui Shakespeare, la fel, intr-un ipotetic Univers existent "dintotdeauna", beneficiind de "pentru totdeauna", odata si odata, SE VA PRODUCE un eveniment fizic care il va anihila. Este un "pariu de probabilitate" din fizica cuantica "de Gâgă"!
Deja am obosit pe ziua de azi... big grin
- Universul ARE o varsta, astfel incat NU exista "dintotdeauna", deci NU este infinit.
- Universul CRESTE. Ce naiba inca mai creste...dar "este infinit"?
- Exista trei sau patru teorii care prezic finalul Universului, am amintit despre ele pe TPU.

Cine nu poate intelege asta, sa ia de bun unul dintre raspunsurile argumentate cu: "Este infinit pentru ca...aaa" happy
Zi buna.

| Skippy223 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ok. Inteleg.

Poate m-am exprimat eu gresit, dar nu am pretins ca, cred intr-un univers infinit. Pur si simplu sunt "in mijloc" si ma informez despre diferitele teorii.
Am inteles de unde vine imposibilitatea unui univers infinit, multumesc de clarificare! happy

| relian a răspuns (pentru Skippy223):

Pai trebuie sa specifici ca ai folosit ca metafora, asa daca nu spui nu stiu, in sf, iar eu nu am spus ca stiu, eu is mai pe dinafara ca tine laughing cu fizica si matematica stau prost, dar asa sa invart lucrurile mai ma pricep nitel.Bine si eu am spus o magarie ca teoria nu stiu care e magarie,poate ca no fi, pentru ca pana la urma toate sunt teorii.Ce voiam sa zic, ar trebuie mai intai sa povestim cei ala univers, ce inseamna de fapt universu pe inteles larg apoi poti sa spui daca e infinit sau finit. Daca universul este doara materie si energie, adica cum spune teoria de la big brother ala atunci este finit, Cum arata-i tu cu 0 si 1 alea merg la infinit, da merg dar asta nu inseamna ca sunt deja la infinit, se pot duce la infinit, universul nu-i dus deja pretutindeni, sau poate ca trebuie sa stabilim cei ala infinit. Poate pentru fiecare infinit inseamna altceva.pt tine inseamna ca ceva se poate duce oriunde, pentru mine sau altii ca ceva este infinit este deja pretutindeni, deci asta ar fi fost de la inceput, deci nu ar mai fi existat nici un Big din ala.Chestii complicate, nu stiu pe mine ma depasesc chestiile astea si poate pe multi, doara ca altii spun ca inteleg.Hai ca sar la alte chestiuni.Se spune ca spatiu este ceva material, ok o luam asa e material, pe el stau toate corpurile din univers.De acord, dar spatiu asta pe ce anume sta? Daca spatiu asta e capabil sa stea pe ceva sau nicaeri corpurile n-ar fi putut sta si ele la fel? De ce ar mai fi fost nevoie de spatiu asta? Pt Einstein il inteleg el avea nevoie de ceva, de un suport care sa-i sustina teoria, dar unu asa neutru, bine acum nici nu am cunostinte asa bazate de fizica, dar ma intreb si eu ca nea Ion spatiu asta pe ce anume sta? Asta daca spatiul este material asa cum sustine Einstein si cum sustin majoritatea.Sau acest spatiu material este peste tot,in orice directie si la infinit? Eu intreb ca imi veni in minte acum,poate ceva explicatii sunt,dar nu le-am priceput eu. Spatiu asta cand s-a format? Era deja inainte de bigu ala sau s-a format odata cu explozia? Atunci daca s-a format odata s-a dus deja peste tot, este cu mult inaintea universului, adica a corpurilor? Pt ca daca universul se extinde, galaxiile se deplaseaza ele trebuie sa se delpaseze pe acest spatiu corect? Sau cum spatiu asta se intinde, sau se formeaza asa din mers in fata galaxiilor care tot se duc? Intreb ca nicaeri nu am gasit explicatie asa mura in gura, sau o explicatie asa babeasca sa-i zic.Am citit odata un roman fizician, nu stiu cum il mai cheama sau daca e cunocut, dar explica acolo ca era un camp, pe campul ala erau floricele laughing glumesc si deodata a explodat bla bla povestea cunoscuta de toti.Eu l-am intrebat pai si campu ala ce anume era? Din ce era format, cand spui camp ala trebuie sa fie ceva nu? Na mai spus nimic, nici sa zica ca habar nu am, nici sa dea o alta explicatie.Deci intreb si eu ca necunosatoru ala inainte de bigu asta cea fost? Sau am putea sa spunem ce este inca, pentru ca acest ceva sau NIMIC inca exista, asta pentru ca bigul asta mare s-a dus deocamdata numa 13 miliarde de ani sau cat zic ei, deci dincolo de astia 13 miliarde ce este? Dincolo este NIMIC sau acel ceva dinainte de big asa e sau cum? Ma gandesc ca este ca suflul unei bombe in atmosfera pamintului sa facem asa o comparatie.Bomba explodeaza unda de soc se duce, si se tot duce, deci in fiecare secunda acapara noi teritorii sau noi campuri necunoscute sa le zicem asa.Asta intreb dincolo de alea miliardele alea ce se afla? Spatiu asta daca Einstein asta a spus ca exista saptiu si e material asta pe ce sta, a explicat e asta, ca eu nu i-am citit operele, ce stiu asa o definitie de ici de colo.Intreb poate voi ati citit ati studiat si poate ca el exlica si pe c e sta sau cum este acest spatiu. Daca stii sau ai o explicatie poti sa povestesti pe aici, ca sunt curios.Acum daca Universul asta cumprinde si acel NIMIC sau camp sau ce era inainte de big, atunci da putem spune ca universul este infinit asa cum ai spus si tu, dar trebuie sa stim sigur la ce ne referim cand spunem univers. Daca ne referim doara la galaxii si spatiu dintre ele atunci universul este finit, adica undeva are margine, aia de 13 miliarde sau cat o fi.Si nu-s dezamagit, poate asa nitel ca am vazut cateva raspunsuri date de tine, nu am urmarit doara ceam vazut pe unde am trecut si mi s-a parut ca ai stii mai multe, deci daca stii sau ce stii arunca aici ca poate unia or fi curiosi.

| relian a răspuns (pentru Skippy223):

Eu cum pot sa spun ca e rosu? Pai simplu toti oamenii au convenit sa dea nume la orice vad, deci daca e ceva rosu au zis hai sa-i zicem la culoarea asta rosu, ca urmare acum noi nu putem sa-i spunem cai alba, asa cum au spus sa-i zica la 1 unu si nu altfel.Sincer eu nici nu stiu exact notiunea asta de infinit, adica cand spui poti merge la infinit asta inteleg, dar cand spui ceva este infinit aici nu mai imi este clar la ce anume se refera.Eu dupa mine cred ca nimic nu este infinit,nu are cum,doara Dzeu asta ca asa zic religiosii asta asa a fost dintodeauna,a fost peste tot si dintodeauna deci este infinit.Dar noi nu suntm religiosi,vrem mai mult decat atat,nu suntem multumiti de explicatia asta,adica nu o rumegam, ceva ni se pare ciudat, sau nelalocu lui.Ok sper ca nu te suprai ca am spus si eu ceva, poate ca am fost nitel cam rautacios, poate dar na recunosc, dar am pus maimutele alea ce rad asa ca e juma juma laughing

| Withoutnamenoname a răspuns (pentru Darkmagic):

Multumesc. Singurul lucru pe care nu l intelegeam era acela referitor la definitia cuvantului "infinit". Nu puteam sa inteleg cum ceva care e infinit, ( prin definitie nu are sfarsit) o sa sfarseasca.

| KillaNoFilla a răspuns:

E finit dar nu are margini ca un fel de torus

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Universul este considerat de foarte multi oameni si este general acceptat ca fiind infinit si cel mai important, in continua expansiunea inca de la Big Bang, de sigur ca exista si exceptii de oameni care vin cu alte teorii. Nu avem cum sa stim cu siguranta, totusi.

Răspuns utilizator avertizat
| florinica123456789 a răspuns:

Oamenii de stiinta spun ca e cel mai posibil, infinit

| albertodelrio211111 a răspuns:

Universul este ca Dumnezeu si Fizica cuantica.A existat de la inceput fara a fi creat din nimic si continua sa se largeasca si sa creeze alte chestii.

| 阿林 a răspuns:

INFINIT.
Chiar daca a avut inceput.
Inainte de Big Bang NU EXISTA SPATIU, deci expansiunea punctului de energie nu a avut loc undeva anume. Mai exact, Big Bang a avut loc peste tot! Pentru ca spatiul a aparut odata cu Big Bang.
Unii vor intreba: Cum poate sa fie infinit ceva ce are inceput?
Ca sa raspund la asta, m-am gandit la un exemplu interesant: Considera Universul o axa de numere. Numaratoarea (in multimea numerelor naturale) incepe de la O/Origine (Big Bang) si continua pana la Infinit(expansiunea Universului cel infinit).
Si acum va intreb eu: Cum de numarul cel mai mare este Infinit, daca numaratoarea are un inceput?

| killthemwithcolors a răspuns:

Multi oamenii de stiinta spun ca universul este infinit dar nici ei nu sunt siguri in totalitate.