| wdexwjmwd a întrebat:

Pan' la urma, cu ce ajuta construirea de biserici?
Intrebare pusa pentru a dori sa vad conflicte intre cele doua tabere predominante pe site si pentru ca e amuzant sa le savurez.

28 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Savureaza mai bine o cafea cu frisca! Sau un pahar de Cola cu gheata! Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o cladire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Atunci Cola cu gheata! Nici intr-un caz alcool!laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Și...gata show-ul sau nici n-a început?hee hee

| Dumnezău a răspuns:

Pai,stii...sunt un fel de pisoare si latrine extrem de mari, uneori sfidator de mari si opulente, doar ca, uneori, mai sunt trase prin subtirea foita de aur si au turle si/sau cupole.

| shadovv a răspuns:

La ce ajuta sa construim chestii?! Oare la ce, einstein?

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Ma uit la tine. Ma uit in jos. Te vad in groapa. Adanc in intuneric, tu nu vezi. Ma uit in jurul meu. Ma vad si pe mine in groapa... dar undeva mai sus si cu privirea in alta directie...

La ce ne ajuta Bisericile? La mantuire. Templul este centru sacru spre care aspiram. Templul punctueaza spatiul asa cum sarbatoarea punctueaza timpul. Aceasta este utilitatea bisericii, pardon am gresit! Aceasta este NECESITATEA bisericii. Dar sa nu uitam si de util. Ai habar de cate ori in istoria romanilor bisericile si manastirile au ajutat oastea? Locatii strategice bine amplasate in munti, ziduri groase, mult loc locuibil, depozite de hrana?

Si inca ceva. Nu exista obiectiv. Daca tu vrei sa spui ceva obiectiv o sa spui obiectivul tau, prin perspectiva ta in functe de axiomele si sistemul tau. Este subiectiv in vorbire la fel ca noi toti.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Nu ai inteles. Eu nu pot sa spun despre tine daca esti pacatos sau nu, daca meriti sau nu sa ajungi in rai caci asta ar insemna sa te judec. Groapa la care m am referit eu este una a negandirii sau mai bine spus a gandirii gresite. Nu vezi lucrurile in amanunt. Te uiti numai la standarde umane create de societatea indobitocita in care traim.

Iti iert neintelegerea dar nu si ce ai spus mai pe urma! Tu nu esti obiectiv! Esti inapt si in a folosii o logica formala. Din faptul ca ai alta perspectifa fata de nu stiu ce ("eu am alta perspectiva fata de majoritatea religiosilor") nu rezulta ca esti obiectiv si nici nu mi dau seama cum ai reusit sa faci o asemenea eroare. Ba din contra, spunand ca ai o perspectiva rezulta ca ai o parere. Ce iti face tie parerea mai in conformitate cu realitatea, asumand ca aceasta exista? Adica tu nu stii ca lucrurile sunt asa, tu crezi ca lucrurile sunt asa.

| Încrucişătorul a răspuns:

Sa fiu sincer, ma mir cum multi indivizi si individe nu pot sa aiba o credinta, dom'ne, in ceva fara sa se adune intr-un loc inghesuit, cu aerul inchis si forma de organizare fiind primitiva.
Nu pot sa inteleg... acum, mai sunt si parintii nostri care au trecut printr-un iad dar noi ar trebui sa stabilim niste parametri logici si rationali, care sa nu vizeze oligofrenia si ineptia.

Cateodata stau, ma gandesc si am momente cand ii dau dreptate lui Weishaupt, chiar daca detest ideea societatilor secrete formate din elite.

| dodicuta a răspuns:

Poate ne desteapta Dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing)

| WhatheWow a răspuns:

De cele mai multe ori, doar la " spalari de bani "; ulterior poate si de pacate!

| casablanca40 a răspuns:

Construirea bisericilor este o dovada a smerenie, credintei romanilor. Poporul roman vrea sa arate lumii ca el este un popor CREDINCIOS si nu unul PACATOS. Totul este o fatada, conteaza foarte mult exteriorul. Cine s-ar incredinta cu viata unei religii care nu are cel putin 35000 de biserici? Evident Biserica Ortodoxa construieste biserici pentru a inrobi cat mai multi oameni, astfel ei vor avea mai mult castig in viitor. In Romania se pune mai mult pret pe evlavie, credinta, smerenie decat pe o cultura generala modesta.

| phantomitza a răspuns:

Biserica in Vechiul si Noul testament sunt sub mai multe forme, adica cea Materiala care e loc de inchinare si Iisus la 12 ani a fost dus la Templu(Luca 2, 46-48), Iisus va veni sa-si ia Biserica la a doua venire adica crestinii, credinciosii cei care au crzut in el. Pt ca in biserica aduc jertfe duhovnicesti iar acolo slujesc preoti care au puterea de a lega si dezlega(Matei 18, 18). Biserica este si ierahia superioara si contucatoare care a infiintat-o Mantuitorul prin Sf. Apostoli si urmasi lor episcopi, diaconi( Matei 18, 18; Ioan 20, 22; Fapte 20, 28; Efeseni 4, 11-12; Matei 10, 1)

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Pai ajuta, ca daca nu ar stii de frica unui Dumnezeu ne omoram intre noi si va fi mult mai groaznic decat acum. Rolul preotul are puterea de a dezlega si a lega, ceea ce leaga pe pamant leaga si in cer si ceea ce dezleaga pe pamant dezleaga si in cer, nu e vorba de progres al societati ci te ajuta la matuire tot ce marturisesti cu cainta acele pacate sunt uitate de Dumnezeu, iertate.

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Bine atunci tu mantuieste-te la spital si invata legea lui Dumnezeu tot acolo. happy

Răspuns utilizator avertizat
| phantomitza a răspuns (pentru wdexwjmwd):

Acolo si ma duc sa-l slavesc pe Dumnezeu doara din vina mea o sa ma imbolnavesc nu alu altu stai tu linistit, am auzit draga am si facut, stai tu linistit ca in caz ca o sa mor de foame si nu o sa stiu sa ma descurc la tine vin sa-mi dai mancare happy

Răspuns utilizator avertizat