| SaveTheNature a întrebat:

Pana la urma i s-a facut slujba de inmormantare lui Sergiu Nicolaescu la catolici. Pentru ca preotii ortodocsi nu au acceptat.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Biblia oricum nu condamna incinerarea, deci puteau sa o faca.

19 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Nu mai conteaza absolut nimic dupa ce mori! happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si cui i-a facut, unde e mortu`?

| 3xfemeie a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

What? Cumva slujba se face pentru cadavru? Sau pentru suflet?
Daca e asa important un corp fara viata, poate in curand ne vor mumifica. big grin Mi-e bine pe TPU, "invat" din ce in ce mai multe!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Sufletul sta langa trup 3 zile, inmormantarea o face la cenusa?

| 3xfemeie a răspuns:

O slujba de pomenire, nu de inmormantare, cu riscul de a intra in polemici cu BOR (pentru ca acestia au refuzat si parastasele ).
Bravo lor

| 3xfemeie a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

E vorba de o slujba de pomenire. PARASTAS pe limba ta. BOR a refuzat si asta. De ce?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru 3xfemeie):

A fost alegerea raposatului sa fie in afara bisericii

| 3xfemeie a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Trei zile? Atunci de ce ii mai inmormantam pe cei care stau pe la morga mai mult de trei zile?
Noapte buna.

| 3xfemeie a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ti-a transmis asta personal?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Bre nu i-am scris eu testamentul!

| 3xfemeie a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

laughing Tocmai. Dar poate tu l-ai citit si ai vazut ca refuza slujba. big grin

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Noapte buna!

| RAY a răspuns:

Numai conteaza ce se intampla dupa conteaza ce se intampla aici pe pamant

| Generalul a răspuns:

BORatii nu accepta incinerarea pentru ca le-ar dauna intereselor economice pe care le au (firme de pompe funebre, marmura pentru cruci etc). In momentul in care BOR sau popii vor intra pe piata crematoriilor, fac pariu ca se va permite si arderea cadavrului. Eventual vor baga o slujba speciala pentru ca doamne-doamne sa nu se supere si sa-ti accepte si cenusa, nu numai starvul mancat de viermi. Slujba aceea se va plati separat, bineinteles, comunicatiile cu cerul sunt scumpe!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca religia ortodoxa are niste reguli stricte ce nu pot fi incalcate.asa s-a pastrat curata si neintinata de pacatele lumii si interpretarile oricui a vrut sa schimbe o buna randuiala cu propriile obiceiuri lumesti. daca lumea e nevuna, nu inseamna ca trebuie sa innebuneasca si biserica.biserica catolica face prozelitism.biserica ortodoxa; CHEAMA.nu obliga.clopotul ortodox, CHEAMA oamenii vii, si jeleste pe cei morti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deasemeni, nu au avut un corp.sljba se face pentru trup si pentru suflet.groapa se pecetluieste, pana, la venirea mantuitorului si rugaciunile sant pentru a se desface acesta in pamant in toate cele din care a fost facut.

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Eu stiam ca se face pe suflet.

| imale a răspuns:

Nu conteaza.ce a facut cat a trait, cu aia o ramas, omul odata mort, nu se mai poate face nimic pentru el..sunt dovezi Biblice pentru cine crede.

| milan9 a răspuns:

Dacă este să facem apel în ultimă instanţă la Sfânta Scriptură, aceasta prevede înhumarea în toate locurile în care vorbeşte despre acest eveniment din viaţa omului. Şi atunci care mai este întrebarea? De ce are Biserica "îndrăzneala" de a face recurs şi de a respecta CUVÂNTUL SCRIPTURII EI? Oare nu e firesc să o facă? Discuţii ar fi existat mai ales dacă n-ar fi făcut-o! Prin astfel de situaţii "conflictuale", "excepţiile" acceptate cu seninătate, deschid calea "regulii".