| Inferno a întrebat:

Pana la urma religia are sau nu treaba cu stiinta?
Daca are, atunci e foarte rau,pentru ca majoritatea afirmatiilor facute de aceasta sunt eronate, ilogice,nedemonstrabile, pe scurt nu au nici o legatura cu stiinta,care intai cauta dovezi,testeaza ipoteza de sute de ori si dupa o considera probabila. Religia face afirmatie si dupa cauta dovezi.

Daca nu are legatura cu stiinta, atunci este si mai ra u, pentru ca e total irelevant sa faci afirmati despre un lucru pe care nu-l cunosti, cum face religia.

30 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru a nu crea confuzie voi imparte raspunsul in doua parti. Unu, religia nu are nici o legatura cu stiinta deoarece aceasta se ocupa cu partea spirituala a omului. Dumnezeu in schimb este CREATORUL stiintei si a lasat-o ca un dar pentru acesta (la fel ca si multe alte preocupari ale omului). Din nefericire inca nu ai inteles un lucru, nu religia face vreo afirmatie despre stiinta ci omul care poate fi si religios dar si studios sau practicant in domeniul stiintelor. Dupa cum observi problema nu sta in cele doua discipline ci in forma de abordare a omului.

| Inferno explică (pentru danut):

Aici nu e vorba de un om care afirma ceva, e vorba de o institutie intreaga ce afirma acest lucru.
Intreaga institutie crestina face afirmatii stiintifice.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Depinde ce institutie, deoarece la ora actula din cauza celor intamplate pe vremea lui Darvin, pe pamant sunt cateva religii care se ocupa de cercetare in domeniul stintific mai puternic ca multe societati de renume. Multi oameni de stiinta de la NASA sunt neoprotestanti sau catolici, in domeniul stiintelor teoretice aidoma ca sa nu mai spunem in domeniul medical unde catolici si adventistii sunt cei mai tari din lume, acestia facand si primele transplanturi de organe dar si in domeniul medicini nucleare fiind primi care au facut un accelerator pentru medicina din lume. Daca te referi la asemenea afirmati stiintifice, este posibil, dar o fac pe drept fiind promotori in domeniu. Daca te referi la ce spune un popa atunci vorbim despre altceva.

| Inferno explică (pentru danut):

Nu conteaza ce religie are respectivul daca face parte din societatea stiintifica.
Eu vorbesc de doua societati, cea religioasa si cea stiintifica. Ca exista oameni religioasi si in societatea stiintifica e lipsit de importanta, nu conteaza asta.
De ce societatile religioase fac afirmatii stiintifice, daca nu acopera acest domeniu?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Sa inteleg ca te referi la un "ghiveci"? Ti-am explicat ca sunt domenii stiintifice unde religia intrece societatea seculara. Daca faci un "amestec" universal, atunci nu ai pus cum trebuie intrebarea sau nu esti "conectat" la starea actuala a societati. Incearca sa te detasezi de "prejudecati", sa faci distinctie intre o manastire din nu stiu ce munti si universitati la baza religioase, dar cu contributii fenomenale in domeniul stiintei.

| Inferno explică (pentru danut):

Deci exista comunitati religioase care se ocupa si de domeniile stiintifice? Si aici nu ma refer la universitati, scoli si facultati.
nu stiam ca exista asemeneagrupari religioase.

| doctorandus a răspuns:

Etica nu o urmam pentru ca ar fi demonstrabila, mai bine zis in etica e demonstrabila atat teza cat si contrariul ei.

| dodicuta a răspuns:

Nu conteaza daca are sau nu are legatura.In credinta trebuie sa crezi nu sa cercetezi.

| WR104 a răspuns:

Nu cred ca exista doua tabere, stiinta si religia, nu cred ca stiinta si religia se bat cap in cap.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Sunt de acord că multe afirmaţii făcute de anumite religii sunt eronate, iar asta pentru că majoritatea religiilor nu-şi bazează ideile pe Biblie. Convingerile ce le am eu sunt întemeiate doar pe această carte şi vreau să-ţi spun că Biblia nu se contrazice cu adevărata ştiinţă.
De fapt, Galileo Galilei a făcut cândva următoarea afirmaţie: „Atât Sfânta Scriptură, cât şi natura au fost aduse în existenţă prin Cuvântul Divin... Două adevăruri nu se contrazic niciodată". Iată doar un exemplu: În jurul anului 1600 î.e.n. în scrierile ce au ajuns să facă parte din Biblie, s-a menţionat că pământul „stă suspendat pe nimic"(Iov 26:7). Aristotel, care a trăi cu 1200 de ani mai târziu nu a crezut acest lucru. Azi noi, datorită ştiinţei ştim exact că pământul nu are un suport fizic. Deci, religia care-şi bazează convingerile pe Biblie nu face afirmaţii inexacte.
Dar să nu uităm un lucru: Biblia nu este o carte de ştiinţă, ea este o carte ce ne ajută să cunoaştem acele detalii despre Creator, care nu sunt revelate în creaţie. Eu personal apreciez descoperirile ştiinţifice pentru că mă ajută să înţeleg cât de minunat este creat ceea ce ne înconjoară, dar şi pentru valoarea practică a descoperirilor, cum ar fi cele din medicină ş.a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar crezi ca vrea sa aiba treaba cu stiinta? pentru? fiecare simte in inima lui, nu trebuie nimanui calcule matematice pentru asta.

| rocco09 a răspuns:

Imi spui testele experimentale care explica originea universului? in afara de calcule, simulari pe calculator, si ipoteze?

| Inferno explică (pentru rocco09):

O intrebare total irelevanta.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Ce logica are sa ma intrebi de Univers cand intrebarea mea este de alta natura.

| rocco09 a răspuns:

Pentru ca sustii sus si tare ca ce intelegi tu din stiinta e real, logic si demonstrabil!
Cand imi demonstrezi si mie?
Fa.mi un univers mai mic asa cat sa fiu un zeu mai mic!
Si apropo imi spui erorile stiintifice din Biblie?

| Inferno explică (pentru rocco09):

"Pentru ca sustii sus si tare ca ce intelegi tu din stiinta e real, logic si demonstrabil! "
Probabil ca sustin ceea ce spui tu, probabil ca nu, oricum aducerea in discutie a asa ceva este incompatibila cu intrebarea.
"Cand imi demonstrezi si mie?
Fa.mi un univers mai mic asa cat sa fiu un zeu mai mic!"
Cand am sa postez o intrebare despre Big Bang, dar intrebarea NU are legatura cu BIG BANGUL, are legatura cu religia si cum se implica ea in progresul stiintific.
"Si apropo imi spui erorile stiintifice din Biblie?"
Poate am sa-ti spun si de erorile din Biblie, dar eu m-am referit la ideile religioase mai noi nu laBibilie.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Ma scuzi, daca te-ai referit la alta religie in afara de crestina si m-am bagat ca musca in laptetongue M-ai ajuta sa ma abtin data viitoare daca o sa specifici!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru rocco09):

Prietene, totul este un intreg. Nu exista o religie mai buna ca alta, toate sunt o suma de ineptii.

Iar coeficientul tau de inteligenta este invers proportional cu puterea credintei.

| rocco09 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Te-ai uitat la intrebare? Cand spui ca o religie se baga in stiinta trebuie sa specifici care se baga, nu care e cea mai buna! E greu pentru un creier mic!
Apropo poti sa imi demonstrezi ca religiile sunt o suma de ineptii? Ia-le pe rand!
"Iar coeficientul tau de inteligenta este invers proportional cu puterea credintei"
multumesc de apreciere, apropo poti dovedi asta sau e doar o opinie a mintii tale inguste?

| Inferno explică (pentru rocco09):

Intrebarea mea este despre religia crestina in sec 21 si despre afirmatiile stiintifice pe care aceasta le face.
Tu ma intrebi despre Big Bang.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Evident ca ma refer la religia cu cei mai multi adepti si cu o influenta ridicata asupra societatii.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Si eu am intrebat ce afirmatii stiintifice eronate face?

| Inferno explică (pentru rocco09):

"Si eu am intrebat ce afirmatii stiintifice eronate face? "
Excelenta, din cate am citit eu intrebarea era asa:"i apropo imi spui erorile stiintifice din Biblie?"
Dupa cum vad si cred ca si tu vezi asa, ultimul cuvant este "Biblie".
Ei bine toata lumea stie ca Biblia, cartea crestina, este una foarte veche, iar logica si greselile din ea am sa le raportez la mentalitatea oamenilor de atunci asta insemnand ca : Biblia, raportata la logica oamenilor din antichitate, oameni ce au contribuit la scrierea ei, este corecta, dar raportata la logica umanitatii din prezent este eronata.
Dar eu nu m-am referit la Biblie, eu m-am referit la afirmatiile "stiintifice" si eronata pe care le face crestinismul in prezent. Ex: T evolutiei incalca legea termodinamicii. O afirmatie total eronata.

Big Bang nu putea eexista pentru ca...
OZN-urile sunt demoni pentru ca...
Animalele au aparut dupa desingul inteligent si nici decum prin evolutie.

Aceste afirmatii, toate fiind eronate desigur, apartin religiei.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Apatin unei minti care ti-a spus tie toate parerile astea!
Nimeni nu dicteaza unui crestin cum sa isi argumenteze pozitia!
faptul ca cineva e crestin nu inseamna ca e redus sau ramas in urma daca nu crede in big bang sau evolutie si crede in Creator!
Au fost si sunt destui oameni de stiinta crestini!
Nu stiu daca e normal sa atribui crestinismului in general cum ca ar avea pareri false despre stiinta in care nu ar trebui sa se bage!

| SmexyBoy a răspuns:

Frate, ca de obicei, vine intrebarea:
Ce intelegi tu prin termenul "religie", cumva Dumnezeu?
Nu ai sa vezi asa ceva...
Pentru ca astfel vi si spui sunt de religie... ateu. Ateu + religie = Dumnezeu? nu prea cred.
Religie are legatura cu Dumnezeu, sau multe culte si religii au legatura cu cunoasterea sau stiinta.
Dar Dumnezeu are ca unealta stiinta infinita, pe care a folosit-o la facerea lumii... nu asa spune Biblia frate?
A esti ateu?
Stiinta este un domeniu separat de religie, chiar si aici pe TPU sunt 2 lucruri separate, sau mai este o categorie : Stiinta si religie aici pe TPU?

| Inferno explică (pentru SmexyBoy):

Am pomenit eu ceva de Dumnezeu, eu vorbesc de religie in general. Evident ca ma refer la cea crestina, pentru ca aceasta este predominanta si are cea mai mare influenta. Ce influenta sa aiba religia africanilor de exemplu?
Religiile predominante au o influenta mare asupra societatii si eu stiu asa cum si tu stii ca ea s-a opus stiintei si se opune prin afirmatii "stiintifice" total eronate.
Intrebarea este: Daca nu are legatura cu stiina in clitate de ce intervine in evolutia ei?

| SmexyBoy a răspuns (pentru Inferno):

Stai putin. Stop.
Deci... are sau nu are?

| Inferno explică (pentru SmexyBoy):

Te las pe tine sa-mi spui. Are sau nu are legatura?

| SmexyBoy a răspuns (pentru Inferno):

Deci religia...
We Both know the answer...

| alexfunjohncena a răspuns:

Are ceva legatura cu stiinta dar nu cine stie ce nu stiu cum sa ti explic! Funda?