| iKaiju a întrebat:

Parintii care sunt crestini au voie sa isi oblige copiii sa faca botezul? Sau sa fie de de o alta religie?(nu stiu de ce intreb da no)

Răspuns Câştigător
| Octavian199 a răspuns:

Isi obliga copiii sa fie botezati, asta ar fi ilegal.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Inttrebarea este putin "defecta", ce inseamna "sa fie de la alta religie"?
Pai daca religiile traditionale (orodocsii si catolicii) OBLIGA copii la botez inca de la 3 luni de ce n-ar avea si celelalte religii ACELEASI DREPTURI pana la maturitatea copilului. La fapte identice, solutii identice.

| anonimg a răspuns:

Nu. Copii nu pot fi obligați la așa ceva. Pentru că Dumnezeu nu obliga omul să trăiască în ascultare de El. Cu cât mai mult un părinte nu își poate obliga copilul să adere la o anumită religie sau confesiune.
Dar oamenii mânați de diavolul își forțează copii să facă asta prin amenințări mai mici sau mai mari. Cine iubește pe Dumnezeu va oferi semenului său libertatea pe care Dumnezeu i-a dat-o.
Un om nu trebuie să încheie legământ cu Dumnezeu prin botez dacă nu iubește pe Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu respecta prostia omului din dragoste pentru om. Dumnezeu ii arata omului si bomba atomica si cum se moare din cauza bombei atomice. Botezul copiilor mici nu e crestinesc ci paganesc sau ateist. In Biblie nu citesti despre botezul pruncilor ci despre botezul oamenilor adulti precum Hristos. Vorbesti din necunostinta.

| iKaiju explică (pentru Steregoi):

Eu ma refeream la botezul care îl fac la 18 ani...

| Steregoi a răspuns:

Tu vorbești despre atei.

| wpetterssone a răspuns:

Observ la majoritatea organizațiilor religioase europene, că botezul este făcut la câteva săptămâni sau luni de la naștere. În minoritate, copiii trăiesc cu părinții lor până la 18 anj, timp în care se pot boteza într-o organizație religioasă, cea a părinților, de obicei.
După ce ai 18 ani, poți alege unde vrei să rămâi, ai dreptul de a-ți schimba religia.