| anonim_4396 a întrebat:

Voi posta doua intrebari despre; cine poate primi sfantul botez ortodox?

Toti copiii nãscuti din pãrinti crestini ortodocsi, copiii nãscuti din cãsãtorii mixte si copiii orfani nebotezati, aflati la rude si la casele de copii orfani. Mai pot primi botezul tinerii care din unele motive nu au fost botezati la timp, ca si cei de altã religie care se întorc la Ortodoxie de bunã voie si mãrturisesc dreapta credintã, dupã cu au fost bine cercetati de preoti si de episcop si dupã ce au fost mult timp catehizati si deprinsi în învãtãtura de credintã ortodoxã si dau dovadã de deplinã hotãrîre.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Da tristane, este normal să se respecte voinţa şi dorinţa fiecăruia, legat de acest aspect, dacă se încadrează în canoanele bisericeşti.

1 răspuns:
| ForJesus a răspuns:

Ce înseamnă(pentru tine) "sfântul botez ortodox"?