| DaciaRomania a întrebat:

Părinții voștri merg la biserică în fiecare duminică? Trebuie și voi să mergeți, adica e ca un fel de obligație?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Pe tata nu l-am vazut sa mai fi intrat in biserica de la botezul surorii mele, acum 18 ani, asta daca excludem ca a intrat in biserica la inmormantarea tatalui sau, acum vreo 3 ani cred. Mama se duce doar atunci cand trebuie sa faca ce se face cu coliva pentru pomeni, nu prea stiu si nu m-a interesat, sau tot asa cu coliva pentru sambata mortilor, dar doar atat.
Eu si cu sora-mea nu ne ducem la biserica, nu am fost niciodata obligati (decat cand eram mici, atunci ca sa ne impartasim inainte de sarbatori). Noi tot asa, de la inmormantarea bunicilui nu am mai intrat in biserica, si am facut-o din respect pentru el, nu din alte motive.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu îmi aduc aminte să îmi fi văzut parintii vreodată să meargă la biserică din propria voință.

| CostinAlamariu a răspuns:

Doar taică-meu. Nu, nu trebuie să merg. Niciodată nu m-a obligat. M-am dus de plăcere

| Seba2013 a răspuns:

In Matei 4:22 Iisus repeta prima porunca. Sa ii slujim lui Dumnezeu. Omul este o fiinta religiosa, devota, tot timpul s-a inclinat spre CULT. A cautat un spatiu SACRU si a delimitat sacrul de profan. Modernitatea spune ca Dumnezeu nu locuieste in temple, sanctuariu. Insa minte ca in vechiul testament ba da locuia. Si in noul spune: Casa Tatalui meu. Deci clar vor sa nu distingem sacrul de profan si sa traim in torentul, bombardamentul, agenda si prioritatilor lor. Plotin spune ca nu putem sta imersi in multiplu (destinul celuilalt) ci trebuie sa ne intoarcem la unirea cu Unul. Fara acest spatiu sacru sau cerc, iti intra in realitate sau te asalteaza tot felul monstrii sau demoni (ingerii sunt pazitori). Nici nu stii ce e prioritar in viata (Ioan 15:19; Ioan 8:23). Este absurd sa fim din lume pentru ca vom fii ca Sisif si o vom alimenta la nesfarsit. Samsara si ciclul de reincarnari se vor opri si vom ajunge la Moksha.

| AdioTPU a răspuns:

Părinții nu, doar eu.

| SmartASS123 a răspuns:

Bineînțeles că părinții mei merg la biserică în fiecare duminică, cum altfel să-și mențină imaginea în fața vecinilor și cunoștințelor? Și da, mă obligă și pe mine să merg, altfel m-ar arunca din casă. Știi cum e, mai bine să mergi la biserică și să-ți bați joc de oameni acolo, decât să fii sincer și să recunoști că nu crezi în absurditățile pe care le predică acolo.

| Anonim027 a răspuns:

Mergem la biserica din dragoste pentru Dumnezeu! Sa ne închinăm înaintea singurului Domn Isus Hristos sa-I aducem laudă de pe buzele noastre sa ne rugam. Du-te la biserica căci odată ce nu mai mergi diavolu te va atrage mult mai ușor în "lume"

| Ella203 a răspuns:

Ai mei nu merg din pacate in fiecare duminica la biserica. Dar cand merg nu ma obliga sa vin sau sa stau acasa e alegerea mea dar cred ca e placut sa merg la biserica. Ai tai te obliga?