| Teffan a întrebat:

Pastele si crestinismul.
Ce parere aveti despre asemanarile intre sarbatoarea Pastelui crestin, de comemorare a "invierii Mantuitorului", si comemorarea "invierii " SOARELUI in paganism?
Va voi expune cele 2 variante ale acestei sarbatori:
Este mult de citit si v-as ruga sa cititi tot,cu atentie.

In Pastele crestin, se spune ca se celebreaza invierea Mantuitorului Isus Hristos, care a fost rastignit si a inviat a 3-a zi "dupa scripturi".
Crestinismul ne vorbeste despre aceasta inviere cum ca ar fi avut loc primavara..in aprilie.
Crestinii celebreaza invierea lui Isus Hristos ca fiind un eveniment deosebit de important deoarece invierea aceasta si RIdICAREA LA CER(tineti minte),simbolizeaza posibilitatea de mantuire a oamenilor,practic o LUMINA "sfanta" adusa oamenilor...o BINECUVANTARE.

Acum sa analizam ce inseamna Pastele in paganism.

Zeita sumeriana Innana, zisa si Isthar(de unde vine numele Pastelui englezesc Easter), a fost spanzurata de un rug goala.de aici observam asemanarea intre Isthar si Isus.Isus,in mitologia crestina, a fost rastignit pe o cruce GOL(nu in haine cum ni se prezinta),iar Inanna a fost spanzurata de un rug GOALA.
dupa ce a murit,Inanna,a patruns in lumea de dincolo,si dupa TREI ZILE a inviat.

S-au spus despre sumerieni cum ca ar fi avut origini europene.
Haideti sa analizam alte mituri europene.
Mitul grecesc care o are in prim plan pe zeita demeter,si pe fiica sa Persephone.
Persephone a fost luata de Hades in lumea de dincolo,acesta a facut-o sotia sa(metafora pentru moarte) iar demeter a plans-o pana cand in cele din urma, persephone s-a intors (deci a inviat), dar a stat doar un timp limitat cu mama sa.In acest timp,demeter,care este zeita agriculturii si a fertilitatii,virbrand de fericire,a dat Pamantului FERTILITATE si LUMINA! dupa luni de zile,Persephone trebuia sa se intoarca la sotul ei, Hades, iar demeter intra iarasi in tristete.Lumina a apus. Fertilitatea pamantului a apus.
Se spune ca Persephone venea primavara.
Se spune ca Persephone pleaca iarasi iarna.
La infinit, intr-un ciclu.

Mitul nordic.

Baldr este omorat de Loki, si ajunge in Helheim.
dupa 3 zile,va invia,si fiind zeul soarelui,va aduce bucurie si lumina printre muritori.
dar baldr va muri iarasi,si iarasi va invia.

Baldr,demeter,Isthar, sunt zei ai luminii, fertilitatii si ai puritatii.
Toti 3 mor iarna, cand soarele se ascunde.
Toti 3 invie primnavara,iar soarele revine si ne binecuvanteaza.

Isus moare iarna, in decembrie.
Si invie primavara.

La infinit.

In ciclu.

Nu oare inaltarea la cer a lui Isus, este de fapt inaltarea SOARELUI la cer?
Nu oare mitul crestin este furat din miturile care l-au precedat?

Observati analogiile EVIdENTE?
Observati cum sunt 3 zile peste tot,si cum data este aceeasi si in cazul lui Isus,si in cazul Zeitatilor Pagane?
Inaltarea lui Isus la cer,revenirea soarelui pe cer.
Uciderea lui Isus,"uciderea" Soarelui de catre iarna.

Nu va duce oare cu gandul la ceva?
Nu se misca nimic in interiorul vostru?
Puteti voi oare sa observati aceste puternice asemanari,asemanari care ar putea fi deschizatoare de ochi,
Adevarate revelatii pentru oamenii care au trait in minciuna tot acest timp.

Iar Zeii sunt cu totii prezenti in crestinism, deoarece crestinismul ne-a ASIMILAT paganismul! Nu ni l-a distrus!
Inca continua sa traiasca in fiecare dintre noi, europenii.
In fiecare sarbatoare crestina.
In fiecare constiinta a fiecarui european.

19 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

De ce te chinui sa schimbi perceptia cuiva? lasa-l pe om sa creada in ce vrea el, lasa-i convingerile in pace!

| Teffan explică (pentru Drimmero):

Pe principiul asta, haide sa fim toti prosti.
Contribui la trezirea europeanului si ii prezint cum stau treburile.
daca vrea sa vada adevarul, este foarte bine.
daca decide sa slujeasca un zeu fals evreiesc care nu are treaba cu cultura lui nativa, care i-a omorat poporul, asta este.
Europa nu are nevoie de tipul asta de oameni.
dar nu poti sa taci din gura cand vezi atatea minciuni in jurul tau.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Dar nici sa pretinzi ca stii adevarul atunci cand nu e cazul.
Vezi tu, religia si stiinta sunt 2 convingeri care au si adevaruri si minciuni, fiecare alege ce sa creada, nimeni nu poate cunoaste adevarul absolut, doar sa-l 'pretinda'.

| Teffan explică (pentru Drimmero):

Cum nu e cazul?
Oricine care mi-a citit postarea in intregime si cu atentie,poate sa faca conexiuni logice si sa inteleaga ca ASTA este adevarul, pentru ca prin folosinta creierului, omul POATE sa descopere unele lucruri, by himself.
Cine pretinde ca nu e adevarat ce am spus este pentru ca ori nu a citit cu atentie, ori a citit primele 4 randuri, ori vrea cu orice pret sa isi apere religia "cu care s-a nascut", indiferent de cate dovezi ii aduci care sa ii demonstreze invaliditatea crestinismului din punct de vedere al originalitatii, astfel persoana in cauza invartindu-se intr-un cerc al ignorantei si ingamfarii.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

Esti constient ca oricine poate sa aduca 'dovezi' a caror importanta se rezuma doar la teorii ale conspiratiei?
E dreptul fiecaruia la parere, atata timp cat nu exista un adevar absolut.

| Teffan explică (pentru Drimmero):

Pai asta este problema, pentru ca lumea o catalogheaza ca pe o "teorie a conspiratiei", si nu doreste astfel sa studieze mai mult in subiect, pentru ca teoriile conspiratiei sunt stigmatizate.
dar nu am spus nimic de niciun fel de dominatie a lumii, am adus doar niste argumente prin COMPARATIE prin care am vrut sa arat cum a furat crestinismul tot paganismul.

| Drimmero a răspuns (pentru Teffan):

La cate fituici de minciuni sunt aruncate pe internet si nu numai, nu-ti mai vine sa citesti nimic, eu nici nu ma obosesc sa citesc articole de genul pentru ca stiu ca efortul e degeaba si rezultatele duc la pierdere de timp.

| DeyCj a răspuns:

Toate au o conexiune logică între ele, de unde reiese că ceea ce e scris în biblie e doar o invenție denaturată, invenție ce-i spune cristos, lucru cu care sunt de acord.Așa și este.Și primitivii de cre(ș)tini îl ridică-n slăvi, adică ridică-n slăvi ceva ce nu există, un personaj biblic inventat(la fel ca și dovezile cum că ar fi existat, că normal, orice minciună ca să pară reală trebuie să aibă și dovezi, la fel de mincinoase), la fel cum plecând de la preaslăvirea soarelui de către Constantin, popii l-au inventat pe dumnezeu, așa a apărut și cristi, de la legendele(ce erau alte invenții ale omenirii, cum sunt pildele-n biblie) sumerienilor.

| Teffan explică (pentru DeyCj):

Ti-am vizitat site-ul acum ceva timp apropo, mi-ai reamintit sa ma mai uit pe el din cand in cand.

| DeyCj a răspuns (pentru Teffan):

Mersi de vizita pe site.Acolo încă nu am apucat nici cum să actualizez conținutul dar până prin 15 Aprilie ce încep sezonul de ciclism sper ă-l actualizez.

| iurii75 a răspuns:

"Isus moare iarna, in decembrie.

Si invie primavara." -?!
rolling on the floor

| AliGab a răspuns:

Nu mi se pare nicio asemanare pentru ca nu exista asemanari, comparati si multe asemenea lor. Iisus hristor nu este mit, este Adevarul, Calea si Viata. Nu exista simbolistica pagana in viata, faptele si patimile Sale, in Invierea si Inaltarea Sa. Toate relatarile sunt adevarate si concrete. Hristos este concret!

Răspuns utilizator avertizat
| Turbo223 a răspuns:

Si eu cred ca sunt sarbatori pagane, in plus nici macar in biblie nu scrie ca Isus/Iisus Hristos S-a nascut pe data de 25 decembrie.

| AndraAndrei12 a răspuns:

Eu zic sa crezi in religia in care te ai nascut ca pana la urma urmei tot Dumnezeu a vrut asta

| DeyCj a răspuns (pentru AndraAndrei12):

Asta te face beserica să crezi.Că nimic nu e voia ta, ci totul e în voia unui așa zis dumnezeu.Real...Fals!

| Mclaren12 a răspuns (pentru AndraAndrei12):

Nu exista zeul vostru evreiesc deci jîdanii au vrut ca oamenii sa fie sclavii lor sub religiile avraamaice pentru ca tot ei le-au inventat.

Răspuns utilizator avertizat
| AndraAndrei12 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Hai ca te pup?