| Teffan a întrebat:

Pe ce s-au bazat fondatorii Bisericii adventiste de ziua a 7-a, Ellen White si James White, cand au reinterpretat profetia biblica care-l determinase pe Miller sa considere anul 1844 ca fiind anul intoarcerii lui Hristos pe Pamant?(si inceputul apocalipsei). Dupa cum se stie,William Miller,fondatorul miscarii millerite din care cei doi soti White au facut parte, a prezentat o serie de argumente din Daniel care pledeaza pentru revenirea lui Isus la o data fixa, 1844.Si-a strans o comunitate,iar evenimentul neimplinit in Octombrie a ajuns sa fie cunsocut drept "Marea Dezamagire".In cazul lui Miller,de ce a avut tendinta sa incerce sa afle anul exact al venirii lui Isus,cand Isus insusi spune ca nimeni nu stie cand se va intampla,"in afara de Tatal"?
Apoi,reinterpretarea lui White aduce in discutie "sanctuarul ceresc",si ca, de fapt, ce s-a intamplat la 1844 nu a fost revenirea lui Isus, ci inceputul judecatii.De unde vine conceptia "sanctuarului ceresc"?
Intrebare destinata mai mult adventistilor, dar si ortodocsii pot raspunde(in special Milan as dori sa aflu ce are de spus). Mersi.

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Pe ce s-au bazat fondatorii Bisericii adventiste de ziua a 7-a, "
Pe studiul avansat al Bibliei si Istoriei.
"Fondatorii Bisericii adventiste de ziua a 7-a, Ellen White si James White"
Cei doi fac parte dintre cei ce au contribuit decisiv la aparitia Biserici Adventiste DAR nu ei sunt FONDATORI.
Daniel 8, 14. Si el mi-a zis: "Pânã vor trece douã mii trei sute de seri si dimineti; apoi, sfântul locas va fi curãtit!"
Conceptia Sanctuarului Ceresc vine de la Dumnezeu care i-a aratat lui Moise modelul dupa care sa faca Templul pe pamant. Moise a lasat modelul Marelui Templu aratat de Dumnezeu dupa care Solomon l-a facut pe cel pamantesc.
In Tragedia Veacurilor gasesti raspunsurile in mod detailat la toate intrebarile tale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când delirezi, chiar și în domeniul religios, când nu îți ies profețiile, cauți justificări care sî te mențină în delirul tău. Poți să spui orice. Dacă fundamentul este slab, construcția se va prăbuși.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește cartea "Tragedia Veacurilor" de Ellen White si vei afla direct de la ea.