| anonim_4396 a întrebat:

"Pe dumnezeu nu-l putem intelege cu mintea"

Aceasta afirmatie este folosita de cei care au incetat sa mai caute raspunsuri? Oare cum ar fi fost daca in trecut oamenii ziceau nu putem sa zburam, sa gasim leacuri la boli si altele de genul? Cum ar fi fost daca la diversele intrebari oamenii s-ar fi multumit cu "nu putem intelege"?

28 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

''Noi suntem cei care ne impunem limite, insa omul nu are limite'' Gamba the lenk.

Răspuns utilizator avertizat
| BubblesDoubleS a răspuns:

Afirmatia in general e folosita de oameni care se contrazic singuri. De obicei ei spun ca (A fost odata ca niciodata ) pe dumnezeu nu trebuie sa il cauti el este in totul si totul. Adica de la hartia ta igienica pana la unghia stanga.
Ca pe 'mnezău nu-l poti intelege decat cu inima cu sufletul etc etc sau ca il intelegi dor daca stai sa desulsesti "tainele mintii si ale sufletului".
Mai pe la subiect, daca oamenii se multumeau cu "Nu putem intelege" in nici un caz nu se ajungea la tehnologia de astazi, desi e trista situatia exemplara : Un medic salveaza viata unui om iar familia îi multumeste lui 'mnezău iar medicului ciuciu, "ai avut noroc ".

Situatie draguta. Oameni de la electricitate instaleaza becurile de-a lungul strazii urcati pe scari. Reactia oamenilor? (Multumim ca ne calauzesti calea dumnezeule ).
Electricienii? : Pentru putin...

| RAY a răspuns:

Credinta in nimic nu o poti percepe rational

| TrentonChase a răspuns:

Nu este folosita doar de cei care au incetat sa caute raspunsuri, mai este folosita si de niste "baieti destepti" ca sa prosteasca masa de idioti si cu totii stim ca politica cu manipularea credinciosilor sunt surori gemene.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa-ti dau un raspuns spiritual/religios, daca tot esti o persoana religioasa.

Nu-mi e frica de bariere si nici de limite fiindca daca sunt alaturi de JAH totul imi este posibil.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa-ti pun 2 intrebari foarte simple :

1 - Eu am in camera un dragon invizibil, crezi sau nu ca el exista?
2 - Daca el este atotputernic, se poate face vazut. Unde e? Din moment ce a creat universul, sa se faca vazut gen un om inalt de 3km e floare la ureche.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Cat tupeu si cata nesimtire din partea lui Jasser. E ok ca un crestin sa insulte zeii altora sau sa faca glume pe seama lor dar cand altii fac glume pe seama zeului crestin sau il insulta (sau ii insulta pe crestini) incep sa urle : "Oh vai, suntem persecutati! Vedeti? Vedeti? Biblia spunea inca de la inceput despre asta" sau "aveti putin respect fata de credinta altora".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ar fi fost daca la diversele intrebari oamenii s-ar fi multumit cu "nu putem intelege din moment ce creierul uman este limitat"? Culmea, de fiecare data, cei care au cautat si nu s-au multumit cu "creierul uman este limitat" au gasit raspunsuri.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OOOLEOOO):

Dar omul care nu-si are limitele se autodistruge.

| OOOLEOOO a răspuns:

Leul iudeii a Biruit
Jah ne-a trimis un salvator, ca in toti credinciosi adevarati sa straluceasca intelepciunea si lumina din Zion, cel ales este Ras Tafari Makonen incoronat regele regilor, Lordul Lorzilor, Hail Selassie.

(o intrebare tipica de a ta), Ce vei face cand Jah Rastafari Selassie, Leul lui Judah in toata splendoarea va fi in fata ta?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Pina la o limita, pe Dumnezeu Il poti intelege cu mintea. Insa daca vrei doar cu mintea, trebuie sa te multumesti cu foarte putin. Fiindca El e dragoste, e ca si in cazul a doi indragostiti. Intre cei doi, mintea spune prea putin. Ca multe cupluri, daca s-ar lua dupa minte, s-ar desparti pentru ca ar realiza ca nu sunt unul pentru altul, si nu ar mai fi atitea divorturi in lume azi, insa nu mintea decide, cit inima. Ceea ce e intre cei doi e ceea ce se intimpla in inimile lor. Ca si mintea participa pe undeva pe acolo, asta e altceva, insa relatia e stabilita de la inima la inima. Si la fel e si cu Dumnezeu - vrei sa Il intelegi cu mintea, nu poti, pentru ca intre tine si El sunt diferente notabile, si de aceea ai nevoie de inima ca sa Il pricepi. Doar o inima deschisa si gata sa renunte la tot ce are si este, la tot ce crede ca stie, Il va gasi si Il va intelege pe Dumnezeu.
Cind eram incepator in credinta, mi-a placut mult un verset, care spune enorm de mult: " Daca va vrea sa faca cineva voia lui Dumnezeu, va sti daca Eu vorbesc de la mine insumi, sau de la Dumnezeu" spunea Isus, si e un mare adevar. Daca vrei sa faci ce vrea El, adica daca vrei sa te pui in acord cu El, abia atunci Il descoperi si Il intelegi. El nu se poate schimba si nu are de ce odata ce e totul perfect la El, trebuie ca tu sa te schimbi si sa realizezi ca esti pe o cale gresita pentru a fi de acord cu El. Si abia atunci lucrurile incep sa capete sens.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, daca e atotputernic, se poate face vazut. Dar sti de ce nu se face vazut?
Tu ai nevoie de unele lucruri de care altii sa nu stie, asa-i? E normal, ai nevoie de o anumita intimitate. Sunt lucruri ascunse, pe care nu trebuie nimeni sa le vada, caci le tii doar pentru tine. Sau, hai sa o luam pe prietena ta (daca ai, daca nu, vei avea cu siguranta). Nu isi arata sinii decit tie. Daca ar face chestia asta fata de toti ceilalti, nu trebuie sa iti spun eu cum ai cataloga-o. La fel e si cu Dumnezeu. Sunt lucruri ascunse, pe care le tine doar pentru El, eventual pot vedea acele lucruri doar cei ce ii sunt apropiati. Nu degeaba Biblia spune atit de frumos ca "slava lui Dumnezeu sta in ascunderea lucrurilor". I-ar fi usor sa se faca vazut, dar e mai interesant asa. Ca si intre doi tineri indragostiti, si relatia cu El isi are "jocul" ei, asta e dragostea, isi are jocul ei, si nu primesti totul dintr-odata, nu descoperi totul din prima.
Cindva imi doream imens sa Il vad si eu pe Dumnezeu, ar fi fost un argument extraordinar pentru credinta mea daca mi s-ar fi aratat. Azi inteleg, pe baza faptului ca Il cunosc bine, ca de fapt mai bine e asa, ca nu se arata, ci ca actioneaza din umbra. E mai frumos sa Il cunosti si sa Il descoperi pas cu pas. Si fii sigur ca stiu ca vreodata mi se va arata cumva

| Raniia a răspuns:

''Pe Dumnezeu nu-l putem intelge cu mintea''-oamenii firesti nu au realizat aceasta inca, de aceea tind sa se scuze si sa aduca argumente logice, ceea ce dovedeste incapacitatea lor spirituala si lipsa lor de credinta.Cuvantul lui Dumnezeu nu pare totdeauna logic si nu se adreseaza perceptiilor senzoriale.Asadar,nu incerca sa il intelegi logic, ci actioneaza prin credinta.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o tampenie, eu nu vreau sa stric religia sau cultura nimanui mie mii se par frumoase toate, dar insisenta crestinului este deosebit de mare, nu poti convinge o lume intreaga sa faca parte din religia ta, fiindca oameni au opinii diferite, gandesc diferit, si inteleg lucrurile in mod diferit.

Culturile si religgile pot fii lucruri frumoase daca sunt intelese, dar multi adepti a unei religii vreau sa fie de fapt ei zeul pe care il venereaza asupra religiilor considerate inferioare sau asupra zeilor orbi si fara minte cum ii considera Jasser.

Este adevarat ca existenta unui Zeu este imposibila insa exista oameni care nu au posibilitati de a trai in lumea moderna si isi cauta refugiu si protectie in cea imaginara, iar eu sunt de partea acestora, mai ales de cea a oamenilor de culoare, persoane tratate mizerabil uitant ca poporul lor este stramosul nostru (Primi oameni)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

O sa te las pe tine sa iti dai seama de ce nu este buna comparatia dumnezeu - tatele unei tipe.

Daca eu iti spun "am un dragon invizibil in camera iar dragonul meu vrea ca tu sa i te inchini altfel te va tortura pe veci dupa ce mori" ai crede in existenta lui si ai incepe sa i te inchini? Daca da, spune-mi ca-ti dai niste instructiuni.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

In ce priveste comparatia, eu ma refeream la intimitate, la lucrurile pe car eu persoana si le tine doar pentru el, eventual apropiatii lui, si atit. Daca tu vrei sa integei altceva, e treaba ta.
Nu as crede. Pentru ca dragonul tau invizibil nu si-a dovedit sub nici o forma existenta. Nu uita, nu trebuie sa fii vizibil ca sa dovedesti ca existi. La urma urmei, crezi ca eu exist, nu?, pentru ca sunt invizibil pentru tine, ceea ce vezi si sti despre mine sunt doar citeva rinduri scrise de mine pe un site pe internet, rinduri ce tu le citesti pe monitorul tau. Deci, desi nu ma vezi, caci sunt invizibil pentru tine, eu totusi las "urme" in viata ta, imi dovedesc existenta prin dialogul ce il avem. Daca acel dragon al tau va comunica cumva cu tine sau cu mine, atunci am motive sa cred il el, insa nu o va face, pentru ca nu exista. Dumnezeu insa, chiar de nu e vizibil, a comunicat si comunica cu noi, si asta ma face sa cred in El, desi e invizibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Din moment ce zeul tau zice "inchinati-va mie altfel ajungeti in iad", aici nu mai e vorba de intimitate.
"Nu as crede. Pentru ca dragonul tau invizibil nu si-a dovedit sub nici o forma existenta"... deci vrei dovezi?
Cat despre "pentru ca sunt invizibil pentru tine", o sa te las sa-ti dai seama unde ai gresit in argument.
"Daca acel dragon al tau va comunica cumva cu tine sau cu mine, atunci am motive sa cred il el, insa nu o va face, pentru ca nu exista. Dumnezeu insa, chiar de nu e vizibil, a comunicat si comunica cu noi, si asta ma face sa cred in El, desi e invizibil."

Zeul tau a oferit exact aceleasi dovezi pe care le ofera dragonul meu. Spre exemplu reptilele sunt dovada existentei dragonului meu invizibil. Focul a fost daruit oamenilor de catre dragonul meu invizibil. Candva, dragonul s-a facut vazut pentru un numar mic de oameni motiv pentru care acum exista benzi desenate, desene, filme si multe altele cu dragoni. Ba chiar mai mult, dinozaurii sunt dovada suprema.

Si asa ca o curiozitate, de ce astepti dovezi? Parca trebuia sa mergi pe credinta.
Cand o sa intelegi de ce nu crezi tu in restul zeilor o sa intelegi de ce nu cred eu in al tau.

| MariusMercenarul a răspuns:

Fratilor,un ateu nu isi pune mintea cu creduli, da? Daca va considerati ateii lasati dreacu sa crape toti cu tot cu dumnezeu lor imaginar.Singura chestie care ma calca pe nervi este ca credinciosi considera electrocasnicile (TV, PC, Telefon) lucrul diavolului, si apoi de ce mama dreacului le folosesc? nu sunt decat niste oameni spalati pe creier si vor mai fi de acum inainte, si se vor impune impotriva avansari tehnologice.Ganditi-va ce o sa faca creduli astia cand o sa inventam un aparat care ne permite sa ne teleportam in anumite locuri? se vor comporta mai rau ca teroristi... Deci nu mai are rost sa tot puneti intrebari si sa ne certam numai asa de dragul nostrul, lasa-ti sa creada, poate intro buna zi le va veni si lor mintea la cap si se vor trezi de sub aceasta tiranie credula de 2000 de ani.
PS:Bine a facut Adolf Hitler ca ia curatat pe evrei, macar a mai scapat lumea de niste oameni adormiti.
Nu necesit corectari, reprosuri din partea credulilor, raspundor doar celor care gandesc rational care au un viitor in fata si isi traiesc viata din plin!

| Inferno a răspuns:

Cu mintea nu, cu matematica da.

| TrentonChase a răspuns:

Mai bine nu sti sa numeri peste 100 decat sa nu cunosti limba romana!

| shadovv a răspuns:

Unii nu pot intelege functia de gradul intai si tu speri ca umanul poate intelege principiul fundamental pe care se bazeaza existenta in sine?

"Dumnezeu se distanteaza de creatie nu spatial si temporal, ci fiintial din moment ce timpul este cogenetic spatiului." - Nikolaos A. M.

Deci diferenta e ontologica.

| shadovv a răspuns:

"Funcţia supremă a raţiunii este să arate omului că unele lucruri sunt dincolo de raţiune." - Pascal

| Blunt_Got_1983 a răspuns:

Nu stii altceva decat sa scrii despre cat de ateu esti tu?