| UnBroken2016 a întrebat:

Ati observat ca religiosii s-au mai desteptat de-a lungul anilor? Nu stiu voi dar eu cand eram mic pitic povestea era asa ° faci rau mergi la Satana in iad (locul ala cu mult foc ), faci bine mergi la Dumnezeu (locul ala unde zboara ingerii pe norisori ) °. Dar cand ma uit aici la raspunsuri ma amuz total. Au incetat sa mai spuna prostii de genul, au evoluat. Acum mai nou e ° raiul si iadul nu exista, alea sunt doar stari ale mintii° sau chestii de genul. De ce oare? Au vazut si ei ca nu mai pot prosti oamenii cu chestii de genul sau doar vor si ei sa incerce sa mai modifice unele chestii? Parca stiinta si tehnologia e in continua evolutie, nu religia.

12 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Cica in biblie e adevarul cel ma adevarat, dar a fost spus intr-un fel in care mintile celor de atunci sa il priceapa, de asta religia evolueaza odata cu stiinta, de fapt stiinta doar redescopera religia. laughing Ador articolele alea in care apare acel tabel cu 3 coloane: ce spunea stiinta, ce spunea religia, ce spune acum stiinta laughing, de exemplu stiinta spunea ca aerul nu are greutate, religia spunea ca da, acum stiinta spune ca are. Patetic! Nu cred ca toata "stiinta" zicea ca nu, dar eh, ce rost are sa iti bati capul cu ei daca n-ai chef de mistouri?

| milan9 a răspuns:

Ce intelegi tu prin "religiosii s-au mai desteptat", din moment ce Biblia care prezinta ca spatiu concret acel loc al LIBERTATII, al INDEPARTARII DE DUMNEZEU- Iadul (Sheol-ul, sau cum vrei sa-l numesti)?

Nu a fost destinat oamenilor, ci a fost creat de ingerii rai prin caderea lor constienta...

Dar, se pare ca multi oameni vor sa ajunga acolo nutrind modelul de comportament si comuniunea infernala a acelor locuitori ai Iadului (despre a caror "natura" in mod sigur nu au nici o idee coerenta).

| sublime89 a răspuns:

Religia, ca sa supravietuiasca, trebuie sa se adapteze vremurilor. Asta a facut mereu. Acum 400 de ani ardeau vrajitoare pe rug si spuneau ca Soarele se invarte in jurul nostru. Azi sunt mai cuminti si mai realisti putin de atat. Vremurile ii obliga, astfel cad in penibil. Pana si ei au fost convinsi ca existenta iadului nu ar fi o reclama prea buna pentru zeul lor. Unii sunt convinsi deja ca evolutia a avut loc, doar ca a fost pornita sau dirijata de d-zeu, pe cand acum 100 de ani nici nu doreau sa auda nimic de asa ceva. Ar fi multe alte exemple.

| VelaJohnny a răspuns:

In mare, nu prea... Cand ma uit la ce practici au majoritatea crestinilor, la faptul ca tin la superstitii si isi ingreuneaza singuri viata cu traditii... O pot da exemplu pe bunica-mea, e pentico-baptista si fosta ortodoxa, si tine la niste superstitii cu ocazia unor asa zise „sarbatori", nu asa, cu orbire, ar face cearta in casa cu toata lumea pentru ca e o saptamana in an (a trecut) cand cica nu-i voie sa speli haine, nici macar la masina de spalat. Nici generatiile tinere nu sunt prea breze. N-or mai fi ei atat de religiosi, dar au alte prostii in cap.

| drutzix a răspuns:

Cand erai mic oamenii iti dadeau raspunsuri simple. Nu o sa vorbesti cu un copil despre sensul vietii laughing
Oricum si acum tot tampenii spun religiosii doar ca adauga niste variabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,exact. Ne-ai demascat.
Nu ştiu cum mulţi dintre noi vom mai putea trăi cu păcatul ăsta.
Auzi şi tu, am prostit lumea.

Şi în supărarea ei, cine a zis că sunt 2 stări ale minţii este fix problema acelui om, dar asta nu înseamnă că ne-am pus de comun acord cu toţii.

| UnBroken2016 explică (pentru anonim_4396):

Pai cum vine? Fiecare cu notiunea lui de religie? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Caz general:fiecare înţelege şi interpretează cum vrea.
Că mai sunt grupuri care au aceeaşi părere...partea a 2a.

| 6684464 a răspuns:

Credinta e veche de cand scripturile si asa a ramas. Nu poti compara credinta cu tehnologia. laughing

| LedZep a răspuns:

Totul e intr-o continua evolutie, si tu "ateule" sau ce pretinzi a fi, ar trebui sa stii asta. Nimic nu e cunoscut si omul, prin firea sa, tinde sa gaseasca raspunsuri la intrebari si sa interpreteze posibilitatile. Ai grija si la perioada la care te raportezi si mai ales la sensul in care unele pasaje sau doctrine religioase (din orice religie) sunt utilizate. Pe scurt: citeste, documenteaza-te si preferabil nu de pe bloguri de amatori.

| alexandrabc2007 a răspuns:

Fiecare are optiunea de a crede sau a nu crede in Dumnezeu.Eu nu cred ca,, religiosii''s-au mai desteptat, eu cred ca necazurile vieti au facut ca ei sa isi piarda credinta pe drum.Prost nu e cel care crede in cineva sau ceva, prost e ala care nu accepta ca fiecare are dreptul la libera opinie

| EyePreciateYou a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu a fost pusa la indoiala de multi, tu esti unul dintre aceia. Pe Dumnezeu nu il vei gasi fizic niciodata, poti numai sa il simti. Refuzul de a crede in cineva/ceva care cunoaste adevarul din spatele existentei tale si a tuturor nu e decat produsul fricii si rusinii pe care le simti fata de persoana ta. Sunt constient ca religia poate usor fi transformata intr-o forma de manipulare in masa, dar fiecare are datoria sa aleaga in ce crede. Dumnzeu exista si pentru tine nu are nume, are numai un mesaj. L-ai inteles?