| LaviniuA a întrebat:

Voi cand erati mici va puneati intrebari de genul: oare sunt baiat sau fata? Tin minte ca era un fel de gluma, cand mergeai in vizita pe la babe... ziceau sa-l caute, ca-i asa cuminte, asta-i fetita...
Dar acum cica in scoli se tin lectii pe tema asta.
Deci eu nu inteleg ce e de dezbatut.
Si daca unu ajunge sa creada ca-i fetita ce face? laughing

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Te poți naște fata in corp de băiat, eu personal mă consider neutru, nu sunt nici fiara aia, bestia aia masculina nici fecioară Maria sau Maica Tereza, daca ai borderline e normal asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 4 ani aveam prietena, ma uitam dupa fete si deja mi se intampla erectia. Nu m-am indoit niciodata de genul/orientarea mea.
Chiar daca babele imi mai spuneau "fetita lui doamna" cand eram pe strada, cu ochii mei frumosi, de mana cu mama.

| LaviniuA explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Precoce laughing dar cum le agatai la 4 ani?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LaviniuA):

Ea m-a "racolat". Nu imi amintesc daca am fost intrebat sau nu, dar a venit la mine, a vazut ca imi place sa stau pe langa ea, si am aflat ca suntem intr-o relatie.
Mancam impreuna, ne jucam impreuna, imi dadea obiecte (jucarii) de-ale ei, sa imi aduca aminte de ea pe parcursul weekendului (eram colegi de gradinita, ne vedeam doar acolo).

| LaviniuA explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Foarte frumos. Cred ca ai niste amintiri frumoase happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LaviniuA):

Daca imi aduc aminte de fetita de la gradinita, e destul de clar ca am avut "liniste" in rest laughing

| dullcat a răspuns:

Nu m-am intrebat asta niciodata.

| gabicoo a răspuns:

Ajunge LGBTQ-ist! Așa ca tine! (Tu personal ai recunoscut într-o postare chestia asta! Nu o lua în nume de rău)!

| VoidEternal a răspuns:

"Voi cand erati mici va puneati intrebari de genul: oare sunt baiat sau fata?"

Nope.

| ReddY25 a răspuns:

Never

| ShaOfHatred a răspuns:

N-am avut niciodată astfel de gânduri. Cum m-am născut, aia sunt. Adică e pretty obvious cine e băiat și cine e fată, cu mici excepții.
Da, am visat de multe ori să fiu un tip, sau mi-am imaginat cum aș fi arătat, sau chiar să fiu tip pentru o lună sau ceva de genul, dar atât.
Sunt tipă și așa intenționez să rămân ((((=

| LaviniuA explică (pentru ShaOfHatred):

Mda si eu. nu e chiar asa rau.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

"oare sunt baiat sau fata?" Nu. Sau dacă mi-am pus, am uitat. Ce întrebări nu-și pun copiii?
"Si daca unu ajunge sa creada ca-i fetita ce face?"
I se dau medicamente care-i alterează în mod nociv și ireversibil corpul iar când face 16 ani este pus pe masa de operație, să devină fetiță, desigur! Bineînțeles că un copil de 5 ani știe exact ce vrea de la viață!
Țin minte că eu la vârsta aceea voiam să am 6 degete. Dar pentru că părinții mei nu m-au susținut și nu m-au operat să am șase degete, acum sunt în depresie și vreau să mă sinucid.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru gabicoo):

Aștept să se ofenseze suntserios și să-mi raporteze răspunsul.

| 4evergentleman a răspuns:

Tu la cat ești de inteligentă nu m-aș mira sa ți le pui și în prezenthee hee

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu Niciodată în viata mea și toată Existența mea nu am avut dubi sau asa întrebări. Sunt bărbat și sunt conștient de asta 1000000%%%%.

| Smmo a răspuns:

Nu m-am intrebat asta. Ma intrebam rar cand reactionau ai mei disproportionat la niste chestii banale daca mi-ar fi fost mai bine sa ma fi nascut baiat (o idee inoculata tot de discutiile altor persoane) pentru ca as fi fost mai putin tinuta din scurt, dar dupa ce m-am gandit de cateva ori am ajuns la concluzia ca nu, nu as fi preferat si asa a ramas.
Daca asa m-am nascut inseamna ca asta e. Traiesc asa cat o fi. E un corp la fel de bun ca oricare altul, poate chiar mai bun decat altele, fiind intreg si functional.
Interesant ca si tie ti se pare aiurea chestia cu dezbaterea in scoli. Nu mi se pare bine sa intarati mai mult imaginatia unor copii, ca si asa au destula. Multi sunt impotriva acestor ore. La scoala se face greu si partea de anatomie referitoare la sistemul reproducator, elevii considera ca este penibil sa vorbesti in public despre niste lucruri, parintii nu cred ca sunt incantati de subiect, profesorii nici atat. Oare cine a fost pentru?
Avem nevoie in scoli de lectii de bun simt, de constientizare a copiilor in privinta efectelor agresivitatii, de comunicare, de exprimare a nevoilor si simtamintelor ca sa nu va mai bateti si injurati pe acolo. Astea mi se par mai importante dar... nu si altora.
Primul travestit pe care l-am vazut avea vreo 30 de ani si era in culmea fericirii pentru ca isi putuse schimba prenumele oficial. Era foarte incantat ca isi distrugea corpul cu tratamente hormonale si se intreba cum sa faca sa ajunga in nu stiu ce tara sa-si faca schimbare de sex. Nu l-am putut privi decat cu o mare mila. Nu o sa devina niciodata femeie, dar isi strica corpul alergand dupa asta.
In zilele noastre cu moda silicoanelor si cu tot felul de operatii estetice, ar fi doar un altul care alearga dupa cai verzi si care o sa planga mai tarziu.

| LaviniuA explică (pentru Smmo):

Deci e o conspiratie? Big farma si medicii profita de pe urma lor?

| Smmo a răspuns (pentru LaviniuA):

Cu siguranta sunt unii care profita. Altfel nu s-ar face atata caz. De ce ai vrea sa starnesti indoiala asupra propriei sexualitati unui copil indiferent de varsta ca oricum nu are voie, legal vorbind sa faca nimic. De ce ai vrea sa-l anunti ca exista asemenea lucruri? De ce nu le-ai oferi mai bine tuturor posibilitatea sa faca niste teste si cateva ore de terapie cu un psiholog - ca toti ar avea ce spune, sau ce intreba, doar ca nu toti ar avea aceeasi problema.
https://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=3

| LaviniuA explică (pentru Smmo):

Interesant... li se dau mere de mici, ca sa fie siguri ca nu se mai intorc in rai sad
Da poate unii doar le miros si atat happy

| ALM2000RO a răspuns:

Nu mi-am pus niciodată întrebarea asta că nu am avut de ce. Nu sunt trans. Consider că doar transgenderii și-ar putea pune întrebarea asta. Nu scriu asta ca să-i judec, spun doar că marea majoritate dintre noi suntem siguri de sexul nostru încă de mici de tot și că nu ne-am pus vreodată astfel de întrebări. Știu dintotdeauna că sunt de sex masculin și nu am avut vreodată nelămuriri sau dubii în acest sens.
Cât privește babele, așa sunt ele de când lumea, au prea mult timp liber fiind la pensie și fără vreo activitate (alta decât bârfa cu vecinele pe bancă, la țară sau la colț de bloc, la oraș) și își pierd vremea să îi judece pe toți și să le bage în cap tot felul de superstiții (în care ele chiar cred). Apropo, un om cu adevărat religios, care se pretinde a fi un creștin adevărat, nu crede în fel și fel de superstiții. Un credincios adevărat trebuie să cerceteze mereu, nu să creadă orbește sau să se ia după gura altora. Plus că un credincios adevărat nu ar trebui să își piardă timpul cu bârfitul. E urât și neserios. Dar repet, așa sunt babele dintotdeauna (nu numai în România).
Cât privește lecțiile care se țin în școli pe tema asta, asta deocamdată nu se întâmplă în România, ci numai în occident + SUA (și poate Coreea de Sud și Japonia, asta chiar nu știu sigur). Stai liniștită că la noi nu cred că vom avea prea curând dezbateri cu profii în școli despre lucrurile astea ce țin de trans. Nici eu nu sunt de acord să exagerăm cu lucrurile astea. Înțeleg rostul, utilitatea educației sanitare, dar toate cu o limită. Să discutăm despre cât de cool și de ok e să fii trans, nu cred că e în regulă, plus că nu ar trebui să fie ăsta rolul profilor.
Fiecare ar trebui să decidă pentru el ce va face în viață, iar cât privește orientările sexuale ar trebui să se descopere fiecare ce este de-a lungul vieții de adolescent/tânăr, nu să i se impună cu forța o ideologie prin profii din școli. Dar repet, sunt convins că în România nu se va ajunge prea curând să ne țină profii lecții despre trans și să dezbată subiecte de genul.
Dacă ajunge să creadă că îi fetiță când în băiat de fapt, nu prea are ce face cât îi minor. Dacă ajunge să fie convins de asta și deci e trans, după majorat cred că ar încerca să își facă operații de schimbare de sex + fel de fel de infuzii hormonale, pe lângă faptul că se va îmbrăca ca o femeie (și va încerca să fie validat și de alții ca femeie). Dar nu știu dacă în România se fac operații din astea. Adică dacă e legal reglementat așa ceva. Însă s-ar putea duce în vest să-și facă, dacă chiar vrea. Numai că din ce știu astea costă o grămadă de bani acolo, deci are mult de muncit și de strâns înainte laughing)

| MrNuggets a răspuns:

Fiecare e ce vrea sa fie, nu ai tu dreptul de a decide asta, oamenii cu mentalitatea ta merita aruncați în închisoare și torturati

| Alinuța00 a răspuns:

Se țin lecții si se dezbat probleme probabil cu orientarea sexuală, n am auzit încă despre aceste ore predestinate acestor teme.Nu cred că cineva cand era mai mic nu știa daca este băiat sau fata...e o altă treabă daca cineva pe baza aspectului nu stie ce esti, e trist că acum glumele alea facute de vârstnici au devenit din ce in ce mai mult adevăr decât gluma.Cand eram mica(5-7 ani), pe mine o femeie mai în vârstă m-a intrebat cu seriozitate daca sunt fata sau băiat straight face

| dullcat a răspuns (pentru Alinuța00):

Femeile in varsta din Romania mor de curiozitate de obicei, caci altceva nu prea au ce face la pensie decat barfa, din pacate.Si hainele influenteaza intrebarile astea destul de mult: ideea tipica ca rozul e pentru fete si albastru pentru baieti.Oh the irony.Cu cateva sute de ani in urma era fix invers, roz pentru baieti-culoare derivata din rosu, puternica, iar baby blue pentru fete.Dar mie imi place trendul cu haine mai simple in culori normale precum mov, maro, galben, verde etc.Copiii cresc oricum extrem de repede si daca hainele sunt asa mai neutre pot ajunge mai repede ulterior la orice persoana care are nevoie, spre deosebire de hainutele targetate pentru baieti/fete.

| Alinuța00 a răspuns (pentru dullcat):

Da,ai dreptate, în afară de bârfă mai nimic, totusi femeia care m-a intrebat avea vreo 60 de ani cam asa,eram îmbrăcată în culori de fete,roz-roșu,faza e că eu semănam cu un băiat când eram mai mică,deși aveam părul destul de lung, fața era o problema, na, asta e, acum se vede ca sunt fata CLAR, deci totu ok happy