| ewfwefwe a întrebat:

Cum am reusit sa gasim leacuri la boli mortale, sa clonam animale dar inca nu suntem in stare sa gasim un remediu pentru o simpla chelie la barbati? -_-

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Chelia la barbati ori este ereditara ori este hormonala, din cauze defectuoase ale toroidei.
daca barbatul s-ar prezenta la medic imediat cum simte ca cheleste si ar face analize de tiroida, mancand si adecvat, totul s-ar putea regla si nu ar mai apare chelia, dar 99% din barbati, habar nu au ca problema lor poate fii remediata daca merg din timp la endocrinolog.

| johnnny123 a răspuns:

Te-ai gândit că poate "simpla chelie" este de fapt o problemă mult mai complexă? Chelia este doar rezultatul vizibil al unor procese extrem de complicate și de greu de controlat din corpul uman.

Din punct de vedere medical, este foarte posibil ca găsirea unui leac pentru chelie să fie un proces la fel de complicat ca găsirea unui leac pentru cancer sau pentru alte afecțiuni extrem de grave.

Faptul că chelia nu ne pune în niciun fel în pericol viața nu înseamnă că este o problemă simplu de rezolvat.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca oamenii cu toata stiinta lor sunt neputinciosi.

| JackR a răspuns:

Cine o sa descopere pastila-minune impotriva cheliei si pastila-minune impotriva mahmurelii o sa-i angajeze pe Bill Gates, Mark Zuckerberg si Elon Musk pe post de majordom, sofer si gradinar!

| Mclaren12 a răspuns:

Am auzit la cineva (care este vreo 90% chel) ca se poate face implant de par in Turcia si a zis ca pretul e de vreo 3000€.

| Steregoi a răspuns (pentru Mclaren12):

Bani aruncati.

| Uxellodunon a răspuns:

Implantul de par exista, exista si tratamente hormonale, si exista si remedii pentru diverse cauze care ar putea provoca alopecia (infectii micotice)

| Deserth a răspuns:

Pt.ca parul din cap la barbati nu se mai poarta demult timp in RO.Doar pe vremea lu Ceausescu barbatii aveau freze, la Indieni de ex.inca se poarta fel si fel de freze.