| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Pentru a dovedi inexistenta unei divinitați, trebuie sa dovedim intai existența?
Daca asa, inseamna ca nu exista din moment ce nu ia legatura cu noi oamenii. Parca in biblie spune ca este mantuitorul nostru personal. De ce sa avem noi asa mare credinta cand El nici nu se oboseste sa ia legatura cu noi?
Cred ca o sa incep sa cred mai mult in teoria evolutionistă.

34 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", care au apărut în românește și sunt redactate de același autor Mircea Eliade și mai multe cărți despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Originile Creștinismului, Eseuri Critice de George Ory, Editura Științifică și Enciclopedică 1981, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing), etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase, decât religiile.

| DomineRex a răspuns:

Eu sincer nu vad opozitie intre geneza biblica si geneza stiintifica.
Sfantul Augustin spunea ca geneza in capitolul creatie nu trebuie luata ca atare si astfel viata putea sa apara printr-un proces lent de evolutie(asta se intampla cu mult timp inaintea teoriei evolutiei).
Singurul lucru corect si care poate fi luat ca atare este ca l-a inceput nu a fost universul, ceea ce este unic in gandire avand in vedere perioada in care a fost scrisa geneza.Pana de curand lumea credea ca univerusl a existat din totdeauna.
Si pe bune vad aici doar lenesi care nici macar nu se obosesc sa citeasca biblia si vin sa puna intrebari de genu... daca vrei fi pur si simplu ateu asa nu trebuie sa citesti biblia dar trebuie sa inveti teoriile evolutiei sa poti sustine cum a aparut totul din nimic.

| Anonymus314 a răspuns:

Dar tu ce ai facut ca sa ia legatura cu tine?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Anonymus314):

Cred ca te-ai adresat lui @cucarachaalien.
i-a dat un beep.hee hee

| Anonymus314 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Daca vreau sa-i raspund lui folosesc butonul raspunde sau pun eventual un @, raspunde la intrebare

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Anonymus314):

Ok. Deci mi te-ai adresat mie.
Ma intrebi ce am facut eu ca sa ia legatura cu mine?
Dar am zis eu ca am luat legatura cu El? Serios, da-ti o palma si citeste din nou intrebarea.

| Anonymus314 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Pai daca nu iei legatura cu el, cum ajungi tu la intrebarea: " De ce sa avem noi asa mare credinta cand El nici nu se oboseste sa ia legatura cu noi?"?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Anonymus314):

Pai am incercat, dar in zadar. Ce e asa de greu de inteles?
Si nu ma mai obosesc sa o fac pentru ca nici el nu o face.

| Anonymus314 a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Esti sigur ca ai incercat suficient? daca da, eu iti spun ca nu, iar daca a fost suficient El ti-a dat semne dar probabil ca esti mult prea orbit de big-banguri ca sa mai vezi raspunsurile la intrebarile tale happy

| akta a răspuns:

Doar cu cei mai înapoiați mental nu comunica din motive lesne de înțeles.

| Takocska a răspuns:

Nici una nici alta nu as dovedite ce crezi ca Big Bang are logica ca din nimic sa devenit pamantul e tot o mare prostiehappy. Fiecare om e cu gandirea lui. Crezi ce doresti uhappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Takocska):

Pamantul nu rezultat din big bang vezi ca habar nu ai de scrii / dupa explozie sau nascut stele din praful stelar au rezultat planete / planeta pamant a fost la incepu la nor apoi sa strans in jurul ei tot mai mult praf ( meteoriti mari care sau unit formand planeta dar acest proces a durat sute de milioane de ani deci nu o aparut din nimic ) toata energia universului e egala cu zero

| Minks a răspuns (pentru Takocska):

Mai studiaza un pic, si o sa vezi ca sunt destule dovezi care sustin teoria evolutionista. Ar trebui sa inveti sa folosesti limba romana corect si apoi sa comentezi despre subiecte mult mai complexe decat asta.

| Takocska a răspuns (pentru Minks):

Stii imi plac desteptii ca si tine care se bag in toate si nu poate sa faca altceva decat sa comenteze greselile celuilalt

| Minks a răspuns (pentru Takocska):

Acordul subiectului cu predicatul. Deschide niste carti, lasa internetul.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Takocska):

Dar ce,ai dovezi ca exista?
Uite, eu inteleg gandirea aceasta de care multi abuzează si care este ca un cancer pentru ratiune. Acum fiecare crede ce vrea, nu ti-am cerut sa crezi ca si mine.

| Takocska a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Eu am zis numa parerea mea amu care e faza?happy nu inteleg sincer

| Takocska a răspuns (pentru Minks):

Te rog eu nu te am jignit oké

| soimos a răspuns (pentru Takocska):

Asa pare cand nu STII nimic, ci doar CREZI!
referitor la Big Bang afla ca existenta lui a fost demonstrata si ca mai este demonstrabila tot timpul, tocmai prin faptul ca stelele la fel ca si sistemul nostru solar au o deplasare in spatiu rezultanta a unei explozii uriase.
Doar Dumnezeu s-a nascut din NIMIC si este in continuare un NIMIC, materia este = energie, si nu cred ca are rost sa iti explic ceea ce este un atom si cat materie contine el

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Takocska):

Nici o treaba. Am crezut doar ca ti s-a adresat tie.
peace.

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

Ba baiatule, decat sa cred ca lumea a fost creata dintr-un punct care desi era o energie INFINITA a explodat de la prea multa energie si ca a creat un univers care ziceti voi ca e finit laughing, mai bine cred ca o Fiinta atotputernica a creat lumea.

| soimos a răspuns (pentru Anonymus314):

Baietel!
Lumea asta se peesha pe ceea ce CREZI tu, pentru ca in ziua de azi nu conteaza ce CREZI ci doar ceea ce STII!
Si astfel ar fi bine sa STII ca Big-Bangul este o teorie verificata si rasverificata, apoi demonstrata prin studii si masuratori stiintifice din domeniul astro-fizicii.
Faptul ca tu CREZI sau nu crezi, nu are nici cea mai mkica importanta pentru lumea asta mare, ci eventual doar pentru tine ca mica furnica a acestei lumi, care daca nu ii STII legile si regulile trece peste tine ca un uragan spulberandu-te, fara sa stie macar ca tu ai existat pe lumea asta.
Asa ca ar fi al 12-lea ceas sa schimbi CREDINA a proasta pe CUNOASTEREA RATIONALA care este singura care iti poate arata calea corecta in viata astfel incat sa nu te distruga tornada vietii si sa iti risipesti viata a proasta!

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

Ar trebui sa cred ca un punct fara dimensiune deci inexistent si cu o energie cica infinita a creat totusi printr-o explozie, pentru ca nu mai incapea energie in el, toata lumea asta cu armonia perfecta?
Raspunde.

| soimos a răspuns (pentru Anonymus314):

In stiinta nu merge cu crezuta!
Ar trebui sa STII sau sa intelegi ca plecand de la structura atomului si tinand cont de volumul electronilor, erau posibilitati uriase de a fi fost comprimate!
Lipsa de de logica se vede si in faptul ca pleci de la "un mic punct ca si inexistent".
Nu stiu cine ti-a bagat asemenea ineptii in tartacutam dar este vina ta ca nu te documentezi ci crezi totul a proasta!

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

"a proasta"- nene, pune mana pe un dictionar

eu niciodata nu vorbesc fara o sursa asa ca:
"Teorii despre producerea Big Bangului; suportul științific

Astronomul american Edwin Hubble a descris Universul ca fiind în continuă extindere, dând cosmologilor "o temă pentru acasă". El pornește de la ideea că la începuturi, cu circa 13, 7 miliarde de ani în urmă, Universul încă nu exista. Ceea ce a existat a fost doar un punct de o natură cu totul specială, o așa-numită singularitate, ceva fără dimensiuni dar cu o energie infinită. La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză)

| soimos a răspuns (pentru Anonymus314):

Ce spunea E. H. nu era decat o ipoteza.
Tu ai cumva impresia ca stiinta este un fel de religie care ramane neschimbata 2000 de ani?
De cand a murit E.H. si pana azi, astrofizica nu a stat pe loc, ci si-a sporit mult domeniul de cunoastere, confirmand valabilitatea teoriei lui E.H. in privinta Big Bangului dar intre timp se stiu mai multe si despre ceea ce exista inaintea acestuia, si evident, despre "marimea punctului"!
Ai tu cumva aiurita impresie ca acel punct de la care a inceput "nasterea" Universului era la fel de mare ca si punctul pe care-l punem noi la sfarsitul unei propozitii?
Hai nu ma fa sa rad!

| Anonymus314 a răspuns (pentru soimos):

Ahem, si cam de unde ar trebui sa ma documentez ca sa-ti arat cat de tampita e teoria asta? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce ai vrea sa discuti cu divinitatea? Eu cred ca a facut pe om, l-a lasat liber sa-si traiasca viata si daca ii place, sa devina un om mai bun adica sa nu fie rau cu semenii lui si sa-i dea viata vesnica. Mare scofala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De exemplu eu vreau sa vb cu dumnezeu e vreo priblema?

| Takocska a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba ta ce facihappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu e nicio problema. da imagineaza-ti ca toata lumea vrea sa vb cu el. Eu cred ca mai are si alte treburi de facut. trebuie sa invatam sa ne descurcam si singuri ca altfel ii era foarte usor sa ne dea mura in gura si ajungeam toti niste rasfatati.

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni din Scriptură nu si-a inceput călătoria in destinul divin. pînă cînd nu a avut o intilnire cu Dumnezeu.Pavel a fost un batjocoritor,un hulitor si un persecutor al Bisericii,pînă cînd s-a intilnit cu Isus. Îînainte de convertirea sa,el se afla in afara destinului divin pregătit de Dumnezeu pentu viata lui. Însă,imediat după întilnirea sa glorioasă cu Domnul, viata sa a inceput să fie restructurată, aliniindu-se destinului său divin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a dovedi existenta la orice lucru tebie sa aduci dovezi ca acel lucru exista /inca ceva important acel lucru trebuie sa se arate tuturor nu doar cuiva cum ar spune un crestin da eu vb cu dumnezeu dar de ce nu ne apare tuturor nu suntem toti creatia lui? teoria evolutiei e reala fa un experiment chiar tu acasa cu un animal dai alt mediu de exemplu crezi ca un animal cu sange cald ar rezista ierni artici de exemplu omul / nici omul nici cimpanezei nu pot trai la temperaturile alea pentru ca nu sau adaptat acelui mediu uni din semeni nostri sau adaptat si rezista vezi rusia ce frig e pe acolo tu ai rezista acolo nu cred / teoria evolutiei este doar adaptare la mediu intr-un cuvant supravetuirea individului in mediu trait si transmiterea genelor mai departe de asta traim stintific sa traim si sa facem sex si murim ca sa lasam hrana copiilor nostri desigur raiul si iadul exista doar in povesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=oZgT1SRcrKE acum esti agnostic cred in timp vei deveni ateu