| anonim_4396 a întrebat:

„Pentru Adam nu existau «mistere deschise ca mistere». Șarpele i-a deschis această perspectivă și i-a promis o cunoaștere divină. Dar după consumarea păcatului șarpele nu i-a putut da decât cunoașterea de care el era în stare: cunoașterea luciferică." Lucian Blaga

Cum interpretați? Mi-aș dori o conversație liberă. happy

12 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Nu sarpele i-a dat ci faptul ca a halit din fructul pomului.

| halogen001 a răspuns:

Cunoasterea se obtine prin ratiune si cercetare stiintifica. Cunoasterea nu e data de personajele imaginare din povestile primitive, puerile, fanteziste si absurde. Divinitatea e un personaj imaginar, deci cunoasterea divina = cunoastere imaginara, adica nu e cunoastere.

| Zuzu1991 a răspuns:

RAY TU ESTI?!?
ai devenit balerina intre timp?!?

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Să trăiești! M-ai făcut să râd. laughing

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur, SINCERwinking

| wildthing a răspuns:

Cred ca a vrut sa spuna ca suntem construiti pentru a pacatui, ca suntem obligati de natura noastra sa pacatuim. Asta cred eu ca a vrut sa spuna Blaga, pentru ca altfel, eu consider ca toata povestea asta e absolut ridicola. happy

| Seba2013 a răspuns:

Daca ma intrebi cum interpretez, eu inteleg asa:
Ca nu exista Lumina, Logos, etc., in afara de Dumnezeu. El este lumina lumii si cine il urmeaza nu umbla in intuneric (Ioan 8:12).
Tot ce este in afara de El se face mai intunecos, umbrit, pana ajunge nimic, adica parf si pulbere (vezi Plotin cu emanatia si Origene cu creatio ex nihilo).
Platon cu epistrofe spune ca trebuie sa fugim din lumea umbrelor la Lumina. Spune ca oamenii aceia care sunt sclavii intunericului; mor, sufera, au si un stapanitor deci nu sunt nici liberi (Faptele 26:18). Obscurantismul nu este bun pentru ca este in contra iluminarii.

Noi cand ne botezam in Duh "devenim" fiii lui Dumnezeu adica Hristosi (crestini) care insemna cei unsi (inainte nu eram fiii lui). Fiii lui Dumnezeu nu mai primesc duhul lumii pentru ca l-au primit pe cel de sus. Ei raman in cuvantul sau invatatura maestrului Iisus si cred/fac asa cum spune el, nu se incred in propia invataura sau alte invataturi desarte.
Ei nu mai stau jos in cadera lui Adam ci se uita sus spre Imparatia Cerurilor (Filipeni 3:14).
Coloseni 1:13 El ne-a scos de sub puterea întunericului şi ne-a strămutat în împărăţia Fiului iubirii Sale. Noi nu aveam speranta Imparatiei, eram din domeniile de jos slabe si stricacioase.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ce este foarte clar pentru mine e că Eva a fost ispitită,ademenită, tentată, momită de șarpe. Apoi ea la rândul ei l-a corupt și pe Adam.Și de atunci unii bărbați aruncă vina pe voi pe femei, dar de fapt Adam nu a avut capacitatea de a o refuza, știind foarte bine că era interzis.La fel se întâmplă și în zilele noastre,dacă tot zicem că suntem bărbați, să dăm dovadă și să ne folosim mintea, creierul și să luăm deciziile, hotărârile după capacitatea noastră intelectuală, fiindcă fiecare este responsabil de propriile acțiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Cunoașterea luciferică" este un concept filosofic. De ce mi-a fost mutată întrebarea de la acea categorie?

| badpanda a răspuns:

Copil de popa a terminat si el teologia, indoctrinarea facea parte din ADN-ul lui.

| h379m3973423 a răspuns:

Cunoașterea luciferică, adică învățătura din greșeli? Nu cred că Satana a învățat din greșeli având în vedere că tot Satana a rămas.

| Psihiatrie a răspuns:

Cum a facut lupoaica cu aia le-a dat sa suga