| ThatWeirdFuck a întrebat:

Pentru atei: de ce sunteti atat de porniti contra crestinismului? Adica, am observat ca se pun atatea intrebari care sa-i "incuie" pe crestini, de ce? Stiti bine ca nici crestinii (sau poate doar putini), nici ateii n-or sa-si schimbe parerile. So, de ce va tot frecati mintea cu intrebari retorice la care stiti deja raspunsul?
Nu sunt ateu, nici agnostic, sunt mai degraba necredincios si am aceasta curiozitate. De ce nu faceti ceva util in loc sa faceti 1000 de carari catre acelasi raspuns: Dumnezeul crestin nu exista.

18 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Meriti un 9.

| OOOLEOOO a răspuns:

Este un fel de protest, asupa tot cea ce se numeste manipulare (Religii)

NOname
| NOname a răspuns:

Bună întrebare. Bănuiesc că mai mult retorică...

De acord.
http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

| DragosConstantin a răspuns:

Nu generaliza.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Khrisna,Allah, sau Dumnezeu sunt unul si acelasi.e denumirea lui Dumnezeu in diferite religii

| Anecherry a răspuns:

Daca ai generalizat tu, hai sa gereralizez si eu. Traim in democratie, sau cel putin asa ar trebui. Crestinii de ce fac propaganda religioasa non stop? Eu ca atee, nu am nimic cu convingerea nimanui, dar sunt aproape zilnic agasata de fanatici doar pentru ca nu le impartasesc credinta. Si cu toate astea, incerc sa ma mentin pe o pozitie cat se poate de pacifista, dar cateodata imi pierd si eu rabdarea.
Poate ca multe intrebari sunt inutile sau la plictiseala, dar in mare toate sunt la fel, nu numai intrebarile ateilor.

| RAY a răspuns:

Nu generaliza, ca nu au ce face se exprima in mod democratic si liber desi da si mie personal mi se pare o prostie sa intrebi un crestin ceva de religie e un dialog fara rost din moment ce credinta = crezul in nimic iar baza unui ateu e metoda stiintifica de aia evit dialogurile cu crestinii pe teme religioase ca e timp pierdut

| Alphawolf a răspuns:

Suntem foarte diferiti in caracter si intelegem realitatea foarte diferit. Daca ai fi "vazut" relitatea din punctul meu de vedere, nu ai mai fi pus aceasta intrebare! Acum apar intrebarile: Cine intelege realitatea mai bine? Care caracter(prin modul lui de a se implica...) este mai benefic sau mai distructiv societatii?
Atata timp cat sunt doua pareri, se poate discuta, se poate alege intre doua pareri, dar daca ar fi doar o parere, am "privi" doar inainte. Daca una dintre doua parti iti spune varianta ei, ii dai dreptate ei, dar cand afli si a doua varianta, te pune pe ganduri, devii confuz. Sunt multe persoane care se indoctrineaza cu o singura varianta. Acele persoane sunt "pierdute". Dar nu toate persoanele sunt indoctrinate! Apoi, pedeapsa face parte din educatie.
Consideri ca totul este normal in societate? Ce facem, inchidem ochii si ne bagam vata in urechi? Induram totul pentru a nu crea dispute? Omul tinde spre inainte.
Ar fi multe de spus.

Răspuns utilizator avertizat
| 1Mihai1 a răspuns:

Pentru că asta-i scopu' micilor atei.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ei nu sunt atei. Sunt antihristi.
Iar acele intrebari nu sunt simple intrebari, sunt ispite ale diavolului.

| catalynx a răspuns:

Pai daca voua nu va convine ceva e treaba voastra, dar nu atacati asa aiurea fiindca faceti o mare prostie, inseamna ca nu sunteti niste atei adevarati, iar voi faceti doar trolling. Acum m-am convins despre ce este ateismul si a venit vremea sa dovedesc si lumii despre ce fel de oameni sunteti voi. Recunosc ca aici pe TPU cat si pe alte site-uri de socializare sunt foarte multi trolli. Eu am cunoscut atei la viata mea si sincer sunt foarte de treaba da libertate omului sa=si aleaga secta si nu obliga pe cineva din acea secta sa se lepede de secta lui, cel ce incearca fara oprire sa oblige lumea sa nu fie de partea unei secte acela este un super ipocrit (Aici ma refer la toate sectele)

| ThatWeirdFuck explică (pentru catalynx):

Cum e un "ateu adevarat"? A fi ateu inseamna sa nu crezi in divinitati. Cei care pun intrebari de genul "trolling" si care intr-un fel fac blasfemii sunt antiteisti, adica nu sunt de acord cu religia si aduc argumente. Poti fi ateu antiteist, nu se exclud termenii, deci comentariul tau nu e corect. In plus cum ai putea demonstra "lumii" ce fel de oameni sunt ateii? Si de ce te adresezi cu "voi"? Eu am spus ca nu sunt ateu.

| catalynx a răspuns (pentru ThatWeirdFuck):

Spun asta pentru ca nu stiu ce sa mai cred peste tot vad numai atacuri de replici, vad mesaje jignitoare din partea celor ce nu sustin religia. Eu am deschis un post si am rugat pe cei care nu au legatura cu Dumnezeu sa nu il ia in seama iar acestia au venit si au injurat ca la usa cortului apoi au raportat postul pe nedrept. Eu nu zic ca nici crestinii sunt usa de biserica ca si au greselile lor insa mie personal daca nu am jigniti si injurat pe nimeni, de ce trebuie sa fiu injurat si jignit pe nedrept? iti multumesc ca m-ai facut sa inteleg traba cu antiteismul si ateismul. Chiar ma miram fiindca eu cunosc atei de treaba si nu am probleme cu ei.

| CristiAndrei a răspuns:

Un ateu nu spune ca dumnezeul crestin nu exista spune ca nu exista nici o zeitate, eu sunt impotriva tuturor religilor nu doar a celei crestine.

| ThatWeirdFuck explică (pentru CristiAndrei):

Da, stiu asta, dar aici pe TPU se pun intrebari doar despre crestinism sau cel putin majoritatea despre asta sunt. N-am prea citit nimic despre Krişna sau Allah.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ThatWeirdFuck):

Nu ai citit intrebari legate de alti zei pentru ca nu exista persoane care sa faca parte din alte religii. Am vrut eu sa pun de mult intrebari pe acest site legate de alti zei dar nu doream raspunsuri cu copy-paste din partea "necunoscatorilor".