| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand crestinii (indiferent de ramura din care fac parte) ii persecuta pe altii in numele lui dumnezeu ziceti " aia nu au fost crestini adevarati", dar cand sunt ei persecutati ziceti "ateii au persecutat crestinismul"? Mai pe scurt, cand un crestin persecuta, acela nu este un crestin adevarat dar cand un ateu persecuta, acela este un ateu adevarat.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici un crestin nu persecuta pe nimeni in numele domnului care insusi i-a iertat pe cei ce-l rastigneau.deci minti cu nerusinare, si esti si tu iertata pentru asta.inchipuieste-ti; cea mai crunta razbunare, pentru inamicul tau, este de a-i dovedi ca tu esti bun si dansu-i rau.

| iKronstadt a răspuns:

Creștinismul se "auto-persecută", prin acceptarea în sânul lui a celor mai josnici oameni existenți pe planetă. A avea credință este un lucru bun. A zbiera ca un porc la tăiere, atunci când vrei să arăți lumii ce credincios ești, este unul dintre cele mai infecte lucruri.
Ce contează dacă ești sau nu credincios, sau modul în care vezi tu lumea spirituală? Atâta timp cât respecți părerea celuilalt, totul este OK. Altfel, credința sau necredința (făcute cu forța, sau cu nesimțire) sunt NULE!
P.P. Să nu uităm (nu sunt adeptul vreunei tabere amintite mai sus) că cele mai mari atrocități au fost comise în numele religiei, creștină sau de altă natură!

| Leutzbv a răspuns:

Dragilor ( Gaia, Flyagaric si ateunegativ ), niciodata Dumnezeu nu a pus pe cineva ca sa persecute pe altcineva. Cei care ai sau i-au persecutat pe altii in numele lui Dumnezeu sunt niste ticalosi, niste lupi in blana de oaie, care nu fac altceva decat sa inabuse Evanghelia. Acum, daca pleci de la premiza ca unii crestini ai persecuta pe alti crestini va trebuii sa te intrebi care este crestinismul adevarat. Isus nu a avut nicio religie, chiar daca s-a nascut evreu iar el nu a predicat o religie ci credinta in Dumnezeu. Credinta nu inseamna religie. Deci pentru mine, care incerc sa umblu pe calea Domnului Isus, mi se pare absolut normal ca sa fie persecutati crestinii, din cauza ca insusi Isus a spus ca asa va fi. Cine persecuta un crestin nu este crestin...

| FlyAgaric a răspuns (pentru Leutzbv):

Adevarat, nici eu nu amestec religia cu credinta dar 99% din crestini sunt niste oi ratacite intre Dsus Dumnezeu icoane Becali si OTV, cu parere de rau spun asta dar asa este.
Isus s-a nascut evreu si a murit tot evreu, el a predicat Torah si nimic altceva.

| Leutzbv a răspuns (pentru FlyAgaric):

Cu regret pentru tine tin sa-ti spun ca Isus a predicat o viata de evlavie, de ascultare, de smerenie, de dragoste si o dragoste atat de mare incat S-a dat pe Sine insusui ca jertfa de ispasire pentru pacatele noastre. Este ca si cand ai primii un cadou de la cineva si il pui deoparte si niciodata nu-l desfaci sa vezi ce este inauntru. Cam la fel este si cu crestinismul. Am mai spus-o si o mai spun: daca te nasti in garaj, nu esti masina...Succes!

| FlyAgaric a răspuns (pentru Leutzbv):

Scrie clar in Talmud ce a predicat, nu vorbii vorbe goale si in necunostinta de cauza, citeste-l daca poti si apoi haide sa ma contrazici sau la o dezbatere, daca se poate fara jigniri ca vad ca asa va sta in caracter si crestinilor si ateilor, in rest numai bine.

| Leutzbv a răspuns (pentru FlyAgaric):

Talmudul este o compilație a opiniilor docte acumulate în scris până la sfârșitul secolului V e.n. În majoritatea cazurilor, opiniile docte sunt prezentate sub formă de dialoguri și opinii minoritare pe lângă opinii majoritare. Textul talmudic conține numeroase elemente de legendă și folclor, acestea fiind enunțate ca o ilustrare sau sursă suplimentară a opiniilor docte. Pe lângă textul talmudic definitivat până la sfârșitul secolului V e.n. au fost adăugate diferite comentarii care, cu timpul, au ajuns să fie considerate ca o parte integrantă a studiului talmudic. Opiniile docte enunțate în Talmud tratează toate aspectele vieții umane prin perspectiva normativă a iudaismului.

Prietene, eu nu am chef de jigniri. Daca citesti in toata categoria cine sunt cei care au inceput cu injuriile vei vedea care este adevarul. Eu pot sa jignesc mai mult decat voi toti la un loc, dar nu vreau sa fac asta pentru ca nu se merita sa ne certam. Eu imi spun punctul de vedere, tu ti-l spui pe al tau si fiecare trage o concluzie. Biblia este singurul indrumator in viata unui crestin. Toate celelalte sunt de folos sau nu. Daca nu ar fi existat Biblia, pe ce ne-am mai fi "certat". Si musulmanii spun ca al lor Coran este cartea sfanta, si Mormonii spun la fel despre biblia lui Moron. Deci ce facem?

| FlyAgaric a răspuns (pentru Leutzbv):

Intr-adevar ai dreptate, haTalmud-ul(pe care nu l-ai studiat niciodata) este doar o culegere de psihoze a "jidanilor" si biblia este calea.

| FlyAgaric a răspuns:

Nu ai altceva mai bun de facut decat sa-ti pui mintea cu toti gaozarii?
...si raspunsul la intrebarea ta, religie le justifica ori ce act, chiar si incestul de care sunt mandri ca restul pocaitilor.