| asasaasa a întrebat:

Pentru ateii inraiti? cum credeti ca se va destepta planeta asta? eu zic ca foarte foarte lent...

19 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Este de abia inceputul.
Am intrat intr-o noua era, un alt timp.
Oamenii se trezesc, incet, dar o fac, si asta conteaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Krokodil a răspuns:

Daca se desteapta cat mai multa e bine.
daca o sa ajunga toti sa fie atei pentru ca asa e la moda e aiurea.

| RAY a răspuns:

Cred ca deismul va fi o mare religie mondiala i dau sanse mari de reusita

in prezent sunt 200 de milioane de ateii in toata lumea cred ca vom ajunge la un miliard in 50, 60 de ani
apoi in 1000, 2000 de ani vom depasi 2, 3miliarde cu greu, saracia, boala, indoactrinarea religioasa, religia convine celor bogati hotilor care ne tine sclavi ei nu au nevoie de minti deschise

| RAY a răspuns:

Corect asa e

| Krokodil a răspuns:

Asta luand in calcul ca sunt asa doar ca e la moda.
daca tu logic si rational renegi existenta unei divinitati de ce te'ai amagi?laughing

| Krokodil a răspuns:

Asta spuneam.
subiectu' era daca s'ar destepta mai multa lume.
ok, s'ar destepta si astea.dar apar si d'astia care devin atei din cauza spiritului de turma(heh, irony).

ar fi bine sa nu fie asalaughing

| Lizzu a răspuns:

Corect. Potrivit cuvant.
Toti se uita ciudat cand le spui ca la o aratare, creatura extraterestra, doar pentru ca impartasesti alte pareri decat majoritatea, decat normalul...m-am saturat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Deloc, chiar daca nu-s ateu

| rosini a răspuns (pentru RAY):

Suntem peste 1 miliard de atei, iar numarul creste foarte repede, cu cat exista mai mult acces la informatie cu atat numarul ateilor creste.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru rosini):

Eu nu ma refer la deisti, agnostici, non religion, si la ateii care sunt putini

| andreiush25 a răspuns:

Da.poate ca oamenii incep sa se trezeasca dar din pacate nu foarte multi.
Dupa parerea mea mereu vor exista religiile ..omul este o fiinta prea slaba.

| asasaasa explică (pentru andreiush25):

N as zice ca mereu, eu unul sper ca o data si o data sa nu mai fie pe fata pamantului oameni care cred in basme si isi traiesc viata dupa cum scrie intr o carte sau dupa cum ii dicteaza unul sau altul, sper ca omul sa ajunga sa fie cu adevarat independent...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Vor trece aproximativ 10 generații, apoi religiile vor fi istorie.În apropierea Mileniului IV sigur nu va mai fi om cu credință în divinitate.

| asasaasa explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Mai curand 100 de generatii...

| andreiush25 a răspuns (pentru asasaasa):

O sa treaca mult timp...si multe generatii pana sa fie asa..Si totusi parerea mea e ca natura omului slab este sa creada in ceva..sa creada ca e ceva mult mai puternic decat el pe care il poate ajuta. poate nu divinitate.Se gaseste ceva din care sa se faca religie happy..sunt interese la mijloc pana la urma.

| BlitzkriegJack a răspuns:

Pana-n 2020 peste jumatate din populatia tarilor civilizate va fi atee.

| Calininio a răspuns:

Ai intrebat cum si apoi ai zis foarte lent. Ma gandeam ca "cum" s-ar traduce cam cu " prin ce modalitate " ci nu " in cat timp " dar nu conteaza. Pai, accesul maselor la carti si la internet. Simplu ca buna ziua.