| Inferno a întrebat:

"Pentru că atât de mult a iubit Monstrul Zburător de Spaghete lumea, încât și-a dat unicul său fiu, pentru ca cine crede in el să nu piară, ci să aibă pastă veșnică"(Spaghetti 3:16).

Capitolul I: Ijdănirea
Geneza

La început, Monstrul Zburător al Spaghetelor a creat spaghetele.
Şi a mâncat, şi a văzut că sunt bune.
Apoi, a creat sosul ravioli şi pasta de tomate.
Şi a mâncat, şi iată, erau şi mai bune.

După aceea a creat: lumina, aragazul, focul de la aragaz, plus mai multe spaghete. A despărţit apa de foc, precum şi caşcavalul de brânză, pe care l-a numit caşcaval.
Şi a văzut că toate acestea sunt bune, şi s-a bucurat.

Şi a zis: Să facem om după chipul şi asemănarea noastră, ca să se bucure şi el, când i-o fi foame.
Şi l-a făcut pe om, care era primul bărbat.
Şi apoi, văzând că bărbatul se uita neputincios la aragaz, a zis:
Să-i facem o soaţă, care să-i gătească spaghetele, căci el nu poate, şi păcat, căci sunt bune.
Şi a creat femeia.

Bucătăria

Dar apoi femeia l-a ademenit, şi i-a zis: Iată, eu îţi voi găti cum îţi place, dar vreau inel pe deget şi copii.
Şi l-a dat afară din bucătărie.
Şi atunci bărbatul a lăsat-o în bucătărie să gătească, şi-a luat berea şi s-a dus la meci, pe canapea.

Mai târziu s-au căsătorit, au mâncat - şi s-au bucurat.
Şi s-au înmulţit, şi au umplut pământul de copii şi spaghete, pentru eternitate!"
Ce parere aveti?

29 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

R'amen!

NOname
| NOname a răspuns:

Haios.

Hai că am fugit să-mi fac o porție de spaghete.

| Zenicide a răspuns:

O sa arzi pentru asta!

| Inferno explică (pentru Zenicide):

Conform pastafarianismului am sa ajung intr-un vulcan cu bere statuta si stiptese infectate de boli cu transmitere sexuala.

| Zenicide a răspuns (pentru Inferno):

Zeul tau e unul fals, asa scrie in Biblie. Si ce scrie in Biblie e Adevarat pentru ca asa zice Dumnezeu in Biblie!

| Inferno explică (pentru Zenicide):

In "Evanghelia dupa Monstrul zburator de Spaghetii" scrie ca el a creat lumea. Si oamenii care au scris-o au fost sub influenta prostiei. Deci?

| strawberry03 a răspuns (pentru Inferno):

Deci ce? de unde "Evanghelia dupa Monstrul zburator de Spaghetii"?laughing

| strawberry03 a răspuns:

Ce-i asta, o parodie?

| Kaleo a răspuns (pentru strawberry03):

Raspunsul este da. Este un cine nu un ce. happy

| strawberry03 a răspuns:

Stai ca nu am priceput. E o gluma sau exista asa ceva? Ce inseamna Pastafarianism?laughing

| strawberry03 a răspuns (pentru Inferno):

De unde si asta? straight face Asta nu e o religie, e o parodie, cum scrie si in link-ul pe care mi l-ai datstraight face

| TrentonChase a răspuns (pentru Inferno):

Cred ca orice religie ar trebuie sa fie invidioasa pe princiiple acestei religi happy
Pastafarianismul conține 8 "Aș prefera să nu":

Aș prefera să nu faci prozelitism. Nu e vreo problemă dacă unii nu cred în mine, nu sunt atât de vanitos.
Aș prefera să nu folosești existența mea ca mijloc de a oprima, subjuga, pedepsi, eviscera sau pentru a fi rău cu ceilalți.
Aș prefera să nu judeci oamenii după felul în care arată, se îmbracă și vorbesc.
Aș prefera să nu ai comportament ofensator.
Aș prefera să nu ataci ideile bigote, misogine, excrecabile ale celorlalți pe stomacul gol. Mănâncă mai întâi.
Aș prefera să nu construiți sinagogi/biserici/temple/moschei/altare de milioane de dolari pentru mine când banii ar putea fi mai bine întrebuințați pentru (alege):
stârpirea sărăciei
medicină
pace în lume
Aș prefera să nu spui că vorbesc cu tine. Nu ești atât de interesant. Și ți-am zis să-ți iubești confrații.
Aș prefera să nu faci altora ce ție nu ți-ar plăcea să ți se facă.[7]

| LoveToHate a răspuns:

Prostii! Regret că am citit o astfel de tâmpenie.

| hunterpainting a răspuns:

Am parere ca ai vrut sa se agite crestinii, dar nu prea ti-a iesit.

| martzian a răspuns (pentru hunterpainting):

Ba bine ca nu. Pe mine m-a intristat, pentru ca aveam o parere frumoasa despre el - ca despre un tip principial in discutii si cu apel la bun simt.

| pwp a răspuns:

rolling on the floor) Sincer, m-ai facut sa rad laughing Mai ales ca eu ador pastele de orice fel happy

| martzian a răspuns:

Nu conteaza oricum nici o parere, cel putin nu pentru tine. Tin doar sa te intreb: esti mandru de tine si de "intrebarea" asta?

| Inferno explică (pentru martzian):

Am pus intrebarea ca sa ma asigur ce nu visez sau ca am ajuns intr-un Univers paralel. Sunt singurul de aici care este socat de ce scrie mai sus?

| Inferno explică (pentru martzian):

Chestia asta nu e o gluma, chiar exista adepti care cunosc acele versete.

| SakonSIUkon a răspuns:

Nu asa se face, unde e invatatura? laughing

| TooNight a răspuns:

Mda,e chiar amuzant, sa vezi cat de cretini si de fanatici pot fii unii oameni(creatorul acestei Opere Literare, care chiar merita apreciata.Nu de alta, da sa nu cumva sa murim inecati in sosul de tomate, daca intelegi.winking

| IoanieCriminalul a răspuns:

Amuzant laughing poate e asa cum zici tu

| Kaleo a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Tu chiar ai ras? laughing

| Kaleo a răspuns:

Uita-te in spate. Ce vezi?

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru Kaleo):

Usa de la camera laughing

| djx a răspuns:

Esti tare! Chiar mai lasat cu gura cascata cind am citit ce ai scris!