| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ce-a dat Dumnezeu liberul arbitru daca sunt atat de multi oameni care-si impun apartenenta religioasa? Lipsa de respect pentru Dumnezeu sau pentru cei din jurul lor? Lasati oamenii in pace!

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare om are liber arbitru.In viata noi alegem ce scoli sa urmam, cu cine ne casatorim, ce casa sa ne construim si ce masina sa conducem.La fel suntem liberi sa ascultam de voia si Cuvantul lui Dumnezeu.

| Raniia a răspuns:

Singurul lucru unde Dumnezeu nu -si manifesta Suveranitatea este vointa omului. Dreptatea Lui este Dreptate, chiar daca vrea tot ce este mai bun pentru om, El îi respecta dorinta oricare ar fi ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar cine a zis ca Dumnezeu a dat oamenilor liberul arbitru? E o afirmatie arbitrara! Dumnezeu a dat oamenilor o lista de urmat, plina de lucruri interzise si pedepse atasate. Oamenii si-au luat abuziv liberul arbitru!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A dat o menta Dumnezeu. Acum zi tu logic: pentru ce sa ma trimita sa ard in iad o eternbitate cand se poate pur si simplu descototrosi de mine. Nu zic ca nu exista, zic doar ca l-au impopotonat oamenii cu fel si fel de mituri care nu sunt adevarate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai vazut Wanna be a Millionaire? Asa e si cu liberul arbitru... esti libera (pot sa iti vorbesc la per tu feminin? sa-mi zici daca sunt deplasat, sau gresit, te rog), deci esti libera sa alegi orice optiune vrei tu din urmatoarele: A, B, C, D, Intreaba sala, Fifty/fifty, Call a friend, si cam atat.
Lucrarea Domnului este: wanna be a millionaire, ce mai!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai vazut Wanna be a Millionaire? Asa e si cu liberul arbitru... esti libera (pot sa iti vorbesc la per tu feminin? sa-mi zici daca sunt deplasat, sau gresit, te rog), deci esti libera sa alegi orice optiune vrei tu din urmatoarele: A, B, C, D, Intreaba sala, Fifty/fifty, Call a friend, si cam atat.
Lucrarea Domnului este: wanna be a millionaire, ce mai!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu zici de cantec? Sa fiu pe cover la Forbes Magazine next to Oprah and the Queen pa-ra...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Hai, ca te apropii... doamna, domnisoara, ce sunteti, eu zic sa vi-l puneti in playlist laughing
Maine/poimaine ajungeti experta si o sa va purice trolii si frustratii toate dedesubturile istorice

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci sa-nteleg c-am facut o greseala ca v-am tutuit Alteta Voastra?! Ia vezi! big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah, dupa doua zile mi-au pus in sfarsit poza la profil... chiar vroiam sa postez o intrebare la Totul despre TPU, si sa intreb ce se intampla. Bine ca am citit ce-au postat altii inaintea mea acolo, si m-am dumirit, n-a mai fost nevoie.
Ma scuzi ca am transformat intrebarea ta importanta intr-un chat, gata, nu mai comentez nimic!
PS. Poti sa imi spui Caprica de acum.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"A dat o menta Dumnezeu", diavolita o sa arzi in focul iadului El nu da menta ci somoioage de busuioc cu care ne boteaza popii sa ne mantuiasca sufletele pacatoase.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Apoi trebuie sa ma botez de 3 ori pe zi, dupa fiecare masa, cu un pahar de apa (asa suna orice presacriptie serioasa) daca-I sa-mi spal pacatele pe bune. Si cu craca de busuoc in par s-a rezolvat problema.
Sso crezi tu c-am sa ard. Eu am sa ma balacesc toata ziua in piscina si-o sa beau cocktailuri colorate frumos happyhappyhappy la noi "astia raii' asa ni se da pedeapsa.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Diavolită ce esti mă chemi in ispită
Spiritul pios si viaţa-mi linistită
Vrei s-o zlăbesti aruncandu-mi nade,
Cu cocktailuri bune frumos colorate.
Esti o vrajitoare, bantui prin piscine
Deghizată-n sfantă suflete s-atragi,
La păcatul vesnic să ardă in iad.
O singura cale mai e pentru tine,
Să scapi de satana, vino la mine
In jacuzzi, că am apă bună si-i sfintită
De un sobor de preoti este citită.
Si ghidusii să facem să te mântuiesc
Toti draci ce-i ai in tine sa ii fugăresc,
Si-n fuga lor disperată locul ramas gol
Îl umplem cu fantezii si cocktailuri color.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Ma atragi la tine
Sa-mi dai mantuire,
Eu credula beata
De promisiunea ta sireata
Ies agale din piscina
Plina de speranta senina,
Insetata de iubire
Tu ma bagi in manastire,
Imi dai busuioc in plete
Sa ma spele pe-ndelete
De pacate adunate
Din piscine populate
Si cocktailuri colorate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Babelor, roabelor,
Si voi doua, gloabelor,
Treceti in strana
Ca va trag de blana!
Aia nu-i piscina
Cu apa putina
E cazan de botez
Si ma minunez
Cum de l-ati sfintit
Azi la asfintit
Cu clabuci si spume
Va arde de glume?
O noapte m-am retras
La un parastas
O lacrima sa storc
Si ce vad cand ma-ntorc?
Doi crestini de bine
In amvon la mine
Inghesuiti in cazan
O trag la molan...
Ia va rog frumos,
(sa nu-njur pacatos)
Sa va uscati de pacate.
- Goliti si apa in spate.
Era apa sfintita
Cu agheazma indoita
Acu e doar coclita
Si-n ea, o fata despletita...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru tine prea-sfintite
Ce te mai tii intr-un dinte,
M-as intoarce in piscina
Sa ma umplu iar de vina,
Sa te duc la ap'adanca
Sa te lipesc de o stanca,
Populata de sirene
Care-ti dau mult sange-n vene,
Ia sa vezi ca la spovada
Prea-sfintia ta sloboada!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa te salvez din maini necurate
Sufletul pierdut sa ti-l pun deoparte,
Sunt doar pur...si simplu, adevar graiesc
Sunt imun la toti dracii ce te ispitesc.
Si nu vreau sa te duc la manastire
Ca si acolo se pune de cordire
Mai nou, maicutele starete dragi
Se roaga si se f*ute-n in draci,
Si ca sa vezi si tu minune mare
Sfintisori mici l-e iese dintre picioare,
Si nu doar unu ci pereche cate doi
Se cutremura si ceru' sa cada peste noi
De nu stii soro ce si cum sa mai crezi,
Toate pe lume se puse cu curu-n sus
De-ti vine intruna numai sa te fu*ti.
Dar eu sunt drept, pios si ma abtin,
Violeta diadema ce ma inconjoara
Iti va sta de straja la a ta inimioara,
Plina de speranta cu iubire insetata
Iti promit indata ca bine-ti va fi,
In jacuzzii la mine te voi mantuii
Apa sfanta si citita te v-a miruii,
Poftele ce zac in tine le voi potolii.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Poftele sunt sa pofteasca
Dorinta s-o biruiasca
Sufletul sa-l linisteasca
Sa nu mai pacatuiasca.
Daca vrei sa viu la tine
De promisiune ia de te tine,
Sa-mi dai in scris pe hartie
Ca nu ma bagi la ananghie.
Cu sampanie-ametitoare
M-astepti si mi-o pui la picioare
Inima ta puternic bata
Cat pe mine lacrima amorului ma-mbata.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Ce te legeni, hombrule
fara ploaie, fara vant,
cu oo-le pana la pamant?
Pai ce nu m-as legana
Am o blonda, doar a mea
In jacuzzi sa o inec
Toate apele ma trec!
Ah, mai hombrule, stii bine
cum sunt blondele de bine...
Azi te hi-hi, maine ba!
Ia mai da-le-n lula mea.
azi cu tine, ieri cu altul
se leagana dintr-unu-n-traltul
Se indoaie ca un plop
sa-si puna la sticla dop
Si de or ramane grele
cine-i tatal, nu stiu ele
se-nmultesc ca trandafirii
se-altoiesc in legea firii
iar noi stam debusolati:
suntem tati, sau suntem frati?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine mai marinare
Fara blonde deocheate
Noi ce mai f*utem frate?
Cand sangele intra in sula
Vrei ca sa ne de-a pe gura?
La-sa blondele ca-s bune
Cand suntem la incurcatura
Ne scapa de umflatura,
Prin fata si pe la spate
Ca asa vor fetele toate.
Si apoi lulii ce sa-i fac?
Sa o pun la naftalina,
Mai am putinel fratie
Si se duce-n agonie,
D'aia zic viata sa fie
Cu mai multa veselie.
Haideti fetelor sariti
Sus fustita jos chiloti
Iara noi si toti barbatii
Hai la gaura cu totii. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Buna!
Nu stiu de ce insistati si tu, si byonda, cu marinar in sus si marinar in jos... ce, am eu fata de marinar? Eu sunt un cylon blond, ma cheama Caprica, si imit anumiti useri TPU.
Aaa, si am nevoie de puncte, ca sunt Junior. Asa ca baga si tu un vot acolo, daca nu ti-e greu... vezi sa nu fie de stupid, de-ala am destule!
Pa, pa.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate pentru ca ultima poezie numai din partea unei blonde idioate care si-a uitat sexu' poate fii scrisa rolling on the floor Ti-am dat voturi la greu iubito.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Da-i si lu' byonda ailalta, ca si ea e Junioara. Ei poti sa ii dai si stupizi, ca n-are rolling on the floor

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii dau puncte ca vreau sa fac sex tantric cu ea, da sa vad cum fac ca este legata-n sinergia faptelor, ideea mi-a dat-o blonda aia stii tu care, mai sa fie numai blonde.laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Eu zic sa le impartim! Tu fixeaza-ti echerul pe care vrei tu, dar nu pe astea doua, eu le-am descoperit primul! Ce zici, fixeaza-ti echerul pe blonda aia cu parul in ochi, frumos conturata azul. Pe aia o stii mai demult, e dreptul tau!

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Nu va mai risipiti mai punctele si timpul de-a moaca. Oricum il sterg cand m-or baga si astia-n seama.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Lesbiana lacoma care esti, vroiai blondele amandoua, ciuciu ca blonda cu sexu' tantric a fost suspendata rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Da, si astalalta o sa dispara in neantul blondelor, tragand si poeziile noastre dupa ea... sper sa-mi dea o funda inainte, ca am inteles ca ramane in memoria TPU rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Hombre, ha, ha, ha. Gata! Potoleste-te cu votatul preferential, ca o sa ne auzim vorbe... rolling on the floor
Un vot acolo, pe saptamana, merci, e suficient.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia bagati ochi la stii tu cine si sa-mi spui daca vezi alte voturi decat preferentiale. Eu votez foarte rar, dau cateva voturi o data la cateva luni si atunci in cazuri exceptionale. Insa am o problema, nu pot sa dibui contul dupa care sunt stupizat la greu desii stiu al cui este.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Nici eu. Sunt 2, ca eu iau cate doi de-aia si doi de-ailalti simultan... deh, ma iubesc gemenii mai tare rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Ti-as da-o tie Hombre, dar mai bine-o dau la blonda asta nesatula de... as fi putut fi mai eleganta dar m-am razgandit. Va mai spionez putin ca ma amuza tare. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai am funde bre ca mi-am sters toate intrebarile happy. Too bad! Pa!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ei, atunci sa ne auzim cu bine. Sa ne inviti la parastasul de 40 de zile.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-i sa se sature nimfomana.

| Florisa a răspuns:

Hey,eu nu prea iti inteleg intrebarea si nu stiu ce parere ai tu despre religii.(confesiuni).dar trebuie sa stii ca nu conteaza religia.ci credinta ta in Dumnezeu si mai ales faptele,caci credinta fara fapte este moarta, asa ca nu ai nevoie de o anumita religie. poti sa fii ortodox/baptist/adventist, sau ce-i fi tu.nu inseamna ca daca esti ortodox nu mergi in Rai sau daca esti baptist nu mergi.asta noi oamenii n-o putem sti, dar stim ca Isus a murit pentru toti nu numai pentru mine sau pentru tine ci si pentru ce-i ce-l batjocoresc.asa ca hai sa nu ne luam dupa religii, ca nu astea conteaza.nu religia te mantuieste ci credinta si faptele tale.happy