| Theo94 a întrebat:

Pentru cei care cred in existenta sufletului!
Animalele au suflet, insectele au, dar bacteriile?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Trebuie definit ce este sufletul, altfel răspunsul nu are sens.
Dacă definim sufletul = viață, atunci toate au.
Dacă definim sufletul = comportament, atunci toate au.
Sunt multe moduri de a defini sufletul.
O varianta de a vedea sufletul e varianta primitiva specifica omului neștiutor și primitiv care vede sufletul ca pe o entitate separata de corp, corpul fiind văzut ca o marioneta comandata de suflet.
Un asemenea suflet nu exista. Dacă ar exista am vedea ca omul beat, drogat, bolnav sau accidentat are comportament diferit de omul normal și îi lipsesc informații pe care le știa. Mai vedem ca dacă avem ochii închiși, dormim sau stam cu spatele nu vedem ce se întâmplă. Prin urmare sufletul nu conduce omul, nu deține, informații, nu furnizează omului informații și nu colectează informații. Atunci ce e și la ce e bun sufletul? Sufletul e o invenție primitivă a omului neștiutor și lipsit de logică menit să explice funcționarea omului ca o marioneta comandata de suflet. De la aceeași fantezie „sufletul" se ajunge ușor la sufletul nemuritor. Dacă sufletul nu comandă corpul, nu deține, nu furnizează și nu captează informații, atunci legătura lui cu omul este zero, are utilitate zero și poate poate fi și „nemuritor" dacă tot e fantezie, iar utilitatea principală a sufletului rămâne prostirea omului naiv, credul și neștiutor care nu vrea sau nu poate să gândească și se lasă înșelat de oamenii mincinoși cu povesti primitive, puerile, fanteziste și absurde.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Omul este și el un animal. Dacă el are suflet, animalele de ce n-ar avea? Asta e cu animalele. Dar plantele? Dar toate ființele vii?

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

Stiu ca omul este si el un animal, m-am referit la celelalte care nu au o inteligenta destul de ridicata sa creeze diverse mituri, sa isi dea seama partial de lumea/mediul in care traiesc, sa inventeze diverse chestii, etc.

| mentholinks a răspuns:

Lor nu le-am dat.

| oglindasultanului a răspuns:

Tot ce misca este "insufletit", omul este deocamdata cea mai complexa fiinta cunoscuta.

| TheStrategist a răspuns:

Dacă noi avem suflet, înseamnă că au și restul vietăților.

Răspuns utilizator avertizat