| Hammurabi a întrebat:

Pentru cei care cunosc foarte bine dogmele religioase.
O persoană care trăiește într-o zonă izolată și nu a avut deloc contact cu civilizația, nu are noțiunea de Dumnezeu, nu știe ce e bine și ce e rău, (pentru că n-a avut de la cine să învețe) poate fi păcătoasă? (în sensul că poate fi vinovată de păcat, la fel ca cel care știe dar nu respectă?)

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cei care nu il accepta pe iisus ca fiind fiul lui iahve vor arde pe vechi in iad, vorbim de 5, 5 miliarde de persoane,indiferent ca nu ai auzit de cestinism tot in iad mergi, dar,daca alah este real toti care il neaga pe mohamed vor pati la fel,daca iahve este real si doar iudaismul este real nimeni nu merge nici unde,in vechiul testament nu exista iad sau rai,un loc de puificare a sufletului, vezi tu scopul lui iahve era sa faca ceva in prezent, in viata asta, in schimb crestinismul pune pret pe viata viitoare, contrar vt care pune pret doar pe viata asta

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu daca ai scris in serios, sau la misto, dar cert este ca stim ce se va intampla;

''Sfântul Apostol Pavel spune în capitolul 2 din Romani că cei ce n-au cunoscut pe Hristos, n-au auzit de El, vor fi judecaţi după legea conştiinţei. Deci au şi ei judecata lor, dar după legea firii, după legea conştiinţei pe care Dumnezeu a pus-o nouă.''

| RAY a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Problem_of_Hell

În creștinism, Iadul este considerat, în mod tradițional, drept un loc de pedeapsă pentru răul sau păcatul în viața muritoare, ca o manifestare a dreptății divine. Cu toate acestea, severitatea extremă și / sau durata infinită a pedepsei ar putea fi văzută ca incompatibilă cu justiția. Cu toate acestea, Iadul nu este văzut ca o chestiune strict de justiție retributivă chiar de bisericile mai tradiționale. De exemplu, ortodocșii orientali o văd ca o condiție provocată de consecința naturală a respingerii libere a dragostei lui Dumnezeu. [6]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Biserica romano-catolică învață că Iadul este un loc de pedeapsă [7] provocat de autoexcluderea unei persoane de la comuniune cu Dumnezeu. [8] Biserica Catolică crede că iadul este respingerea liberă și continuă a iertării lui Dumnezeu de păcate. [9] Biserica consideră că această respingere este prin comiterea și refuzul de a se pocăi de un păcat muritor. [10] Biserica crede că cei care mor doar în păcatul original nu sunt predestinați în iad, [11] deoarece Dumnezeu nu este legat prin botez [12]. Biserica crede că iadul este veșnic pentru că păcătosul refuză să se întoarcă de la păcatul său muritor la iertarea de păcate a lui Dumnezeu. [13] Biserica crede că iadul este pedeapsa sa principală [14].

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ioan 3:16 "Căci Dumnezeu a iubit atât de mult lumea, că a dat pe singurul Său Fiu născut, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viața veșnică". care are tendința de a arăta că cei răi pier și sfinții au viață veșnică sau Ioan 3:36 (NIV): "Oricine crede în Fiul are viață veșnică, dar oricine respinge pe Fiul nu va vedea viața, pentru că mânia lui Dumnezeu rămâne peste ei" [16] și 2 Tesaloniceni 1: 8-9 (NIV): "Cei care nu cunosc pe Dumnezeu și nu ascultă de Evanghelia Domnului nostru Isus, vor fi pedepsiți cu o distrugere veșnică și închisi de prezența Domnului și din slava puterii sale. "[17]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Doctrina creștină minoritară că păcătoșii perind și sunt distruși mai degrabă decât pedepsiți pentru veșnicie, așa cum se găsește în Ioan 3:15 "Că oricine crede în El nu trebuie să piară, ci să aibă viața veșnică", este numit mortalism creștin; anihilare pentru cei care nu au primit o viață nemuritoare, nemurire condiționată pentru cei care sunt. [18] Această concepție creștină se găsește într-un creștinism foarte timpuriu, reapărut în Reformă și, din 1800, a găsit un sprijin sporit printre teologii protestanți [19].

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu a auzit de dumnezeu e clar ca nu a auzit nici de pacat si atat timp cat nu cred in el nu are de ce sa se simta vinovat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru cei care cunosc foarte bine dogmele religioase.

O persoană care trăiește într-o zonă izolată și nu a avut deloc contact cu civilizația, nu are noțiunea de Dumnezeu, nu știe ce e bine și ce e rău,///
CE e bine și ce e rău, dacă nu este singură pe lume, știe, căci a învățat de la cei din jurul său.///
(pentru că n-a avut de la cine să învețe) poate fi păcătoasă?
///
Poate fi păcătoasă, ce înseamnă asta?
(în sensul că poate fi vinovată de păcat,
Vinovată de păcat? Care păcat?
În religia creștină păcat = călcarea unei norme de conviețuire umană. Dar pentru ca această normă să fie întărită, i se acordă normei o origine divină- Tablele legii sunt primite de Moshe direct de la Dumnezeu, iar la justiția umană se adaugă pedeapsa divină. Astfel actul de infracțiune, crimă se consideră ca o infracțiune în fața lui Dumnezeu, contra legii lui și se numește păcat.
Astfel păcatul este un termen religios, care leagă împreunnă o comunitate de credincioși ( re-ligie = re-lege) și are valoare în cadrul acesteia.
Când civilizația vestică ajunge în insule din Pacific, găsește sălbatici ( selvatici, din selvă din pădure), care nu au conștiința păcatului. Ei umblă goi de exemplu.
Cum să acuzi că sunt vinovați de păcat, când acest păcat în lumea lor nu există. Apoi misionarii în convertesc ( Îi transferă în comunitatea creștină), îi învață că să umbli gol este păcat și le dau chiloți și sutiene.
la fel ca cel care știe dar nu respectă?)
Astfel, o asemenea persoană nu are cum să fie păcătoasă.

| Octavian199 a răspuns:

Sa se duca crestinii in locuri salbatice si sa le bage pe gat zeul lor triburilor uitate de lume. Oare ce se intampla? rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Evrei 10:16 „Iată legământul pe care-l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor şi le voi scrie în mintea lor",

In urma acestui lagamant toti oamenii stiu ce e bine si ce e rau asa ca nu exista nici o scuza pentru relele pe care le face cineva oricat de nestiutor s-ar da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Este singura de când se stie sau apartine unei societati/unui trib?

| gratargratar a răspuns:

La aceasta raspunde sf. ap. Pavel:

Câţi, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor şi pieri; iar câţi au păcătuit în lege, prin lege vor fi judecaţi.
Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepţi la Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea vor fi îndreptaţi.
Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavând lege, îşi sunt loruşi lege,
Ceea ce arată fapta legii scrisă în inimile lor, prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau îi şi apără,
În ziua în care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor. (Romani 2, 12-16)

Prin constiinta, omul mereu va avea o notiune despre ce este bine si ce este rau. Chiar daca continutul in sine poate diferi.

| unvecin a răspuns:

Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca; (Fapte 17:30)

Matei 8:11-12: Dar va spun ca vor veni multi de la rasarit si de la apus si vor sta la masa cu Avraam, Isaac si Iacov in Imparatia cerurilor. Iar fiii Imparatiei vor fi aruncati in intunericul de afara, unde va fi plansul si scrasnirea dintilor."

Si dupa ce voi fi inaltat de pe pamant, voi atrage la Mine pe toti oamenii." - (Ioan 12:32)

Cred că suntem responsabili în fața lui Dumnezeu în măsura în care cunoaștem ce e bine și ce e rău. Dacă sunt lucruri greșite pe care le facem din neștiință (în sensul că nu am avut șansa să cunoaștem mai mult, nu că am refuzat să aflăm), Dumnezeu nu ține seama de ele. Deci, da, cred că vor fi oameni mântuiți dintre păgâni, inclusiv dintre oamenii care nu au avut contact cu civilizația.

Dumnezeu e și tatăl lor și într-un fel sau altul Iisus își ține promisiunea și îi atrage și pe ei la Sine. Cei care trăiesc o viață dreaptă după lumina cea mai bună pe care o au cu privire la adevăr nu cred că vor fi pierduți. Dimpotrivă, mai dificil va fi pentru cei care în ciuda dovezilor infinite au refuzat să accepte adevărul și să-și îndrepte căile.

| VictorJulien a răspuns:

Vor ajunge in iad toti cu siguranta pentru ca sunt niste nestiutori, zeul evreilor nu iarta pe nimeni daca nu este pupat in fund.Acum pe bune cei care raspund din biblie si cred ca ala e adevarul ar trebui sa-si puna niste intrebari esentiale si sa lase oamenii cu alte orientari in pace

| leo59 a răspuns:

Va referiti la cei care nu cunoasc inca pe Dumnezeu: ne lamureste, printre altii, Sf. Pavel :"Cand paganii care nu au lege din fire fac ale legii..."( Romani 2, 14), iar in alt loc zice ca "unde nu este cunostinta de pacat nu este nici vina pentru pacat". Orice om, cf. Bibliei este creat dupa "chipul si asemanarea lui Dumnezeu", chipul insemnand: ratiune, vointa si simtire. Odata cu caderea in pacatul adamic chipul s-a intunecat, deci a ramas in el ceva din originea lui dumnezeiasca, adica de a se orienta sau a cunoaste Binele. Desigur pacatul a atras firea mai mult spre rau( cum vedem si astazi, daca parasim harul dumnezeiesc), cum spune acelasi Pavel: nu fac binele pe care-l voiesc ci fac raul pe care nu-l voiesc.In consecinta cel care n-a cunoscut pe Dumnezeu nu i se imputa vreun pacat ci va fi judecat dupa legea morala naturala ( acel chip de care am vorbit, omul putand sa savarseasca binele (atat cat poate) si in aceasta situatie.