| Gloria11 a întrebat:

As vrea să stiu dacă se poate învăța o limba străină fara nici un ajutor. De exemplu dacă un om naufragieaza pe o insulă izolată cu un trib izolat de lume fără nici un contact cu civilizatia el poate învăța limba de acolo prin limbajul nonverbal?

Stiu că e o întrebarea cam sf dar chiar sunt curioasă.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Invata limba germana fara nici un ajutor ca sunt curios daca vei putea,de unde stii ca acel trib stie vreun limbaj non verbal,si ele difera nu sunt la fel, doar expresile faciale sunt la fel in toata lumea, dar nu si limbajul non verbal, iar limba o inveti daca ai habar de vocabular, la englezi cand au ajuns in america de nord le-a luat mult timp pana au inteles ceva, bine au venit si cu multe bolii deci aia au mureau pe capete plus multe razboaie

| PainTech a răspuns:

Pai, limba romana nu asa ai invatat-o?
Deci, mi se pare complet posibil sa inveti o limba noua doar din semne si tonul vocii.

| RAY a răspuns (pentru PainTech):

Nu poti compara cum ai invatat prima limba vs cum o inveti cand esti adult, e total diferit acest proces in creier

| anamariarot a răspuns:

Fără ajutor direct din partea altor persoane, cred că poți, dar să te poți folosi de alte mijloace: cărți, internet. Să nu le folosești nici p-astea, mi se pare aproape imposibil.