| CristiB93 a întrebat:

Pentru cei care zic ca femeia este discriminata de religie, priviti aici si apoi sa mai ziceti ca ea este discriminata sau inferioara.
http://www.crestinortodox.ro/......35128.html

Răspuns Câştigător
| Kalla a răspuns:

Am fost recent la o nunta si in biserica preotul a spus: cine nu-si iubeste femeia, nu il iubeste pe Dumnezeu si nu se iubeste pe el insusi.

Multi misogini sunt si crestini dar asta nu inseamna ca suntem toti la fel.Maica Domnului este femeie si daca nu respectam femeile, nu o respectam pe Ea.

Foarte frumos articolul si site-ul. happy

28 răspunsuri:
| Încrucişătorul a răspuns:

Atunci de ce majoritatea au votat ca avortul este "o fapta total inacceptabila"?

| CristiB93 explică (pentru Încrucişătorul):

Pai spune tu daca o crima este o fapta acceptabila?

| Încrucişătorul a răspuns (pentru CristiB93):

Esti femeie sau barbat?

| CristiB93 explică (pentru Încrucişătorul):

Barbat!

| Încrucişătorul a răspuns (pentru CristiB93):

Atunci de ce decizi pentru femei, in general?
Din moment ce tu te-ai nascut barbat, nu vei sti niciodata povara de sarcina si cresterea unui copil. Pe scurt, esti un ipocrit absolutist religios. Se mai intampla si accidente, nu pot fi prevazute si se rezuma la avort. Acum, se pare ca exista mai multe feluri de avort: acceptate si neacceptate. Ce penibil din partea voastra.
Aaa, daca erau prevazute, mai mult ca sigur nu eram 7 miliarde pe planeta acum. Gandeste-te si la ma.-ta ("maica-ta" e contradictoriu din punct de vedere al termenilor si realitatii): care nu cred ca te-ar fi nascut daca stia ca urmeaza sa aiba un bondoc. Dar de: frica asta irationala de un mos in ceruri a facut-o sa nasca un ipocrit.

| CristiB93 explică (pentru Încrucişătorul):

Saracul de tine, ti-e frica ca nu mai ai loc pe planeta de atatia oameni, esti si tu doar un ateu imputit, care traieste degeaba.

| RAY a răspuns:

Societatea e misogina, daca cautam vechiul testament gasim multe motive pentru care sa nu te atingi de femeie

Capitolul 7
1. Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.

| CristiB93 explică (pentru RAY):

Pai ce avem noi cu vechiul testament, noi traim dupa legea noului testament, tot ce avem din vechiul testament sunt poruncile.

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Ala a fost nt pavel

| RAY a răspuns (pentru CristiB93):

Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.

desi vechiul testament nu a expirat

| RAY a răspuns:

I Corinteni 7:7-8
7. Eu voiesc ca toţi oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul aşa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca şi mine.

| RAY a răspuns:

1. Care este rolul femeii in biserica?

(O femeie nu va deschide gura in biserica. Ea nu are nimic valoros de spus si isi va limita participarea rugandu-si sotul sa ii explice lucrurile)

"Ca în toate Bisericile sfinţilor, femeile voastre să tacă în biserică, căci lor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi Legea. Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică." (I Corintieni 14: 34-35).

2. Care este rolul femeii in procesul de educatie?

(Femeile nu ar trebui sa educe deoarece sunt usor de mintit)

"Femeia să se înveţe în linişte, cu toată ascultarea. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva. Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă." (I Timotei 2: 11-14).

3. Unei sotii ii este permis sa actioneze dupa propria-i constiinta?

(O femeie trebuie sa urmeze sfaturile sotului in orice problema, la orice ora)

"Femeile să se supună bărbaţilor lor ca Domnului. Pentru că bărbatul este cap femeii, precum şi Hristos este cap Bisericii, trupul Său, al cărui mântuitor şi este. Ci precum Biserica se supune lui Hristos, aşa şi femeile bărbaţilor lor, întru totul." (Efeseni 5: 22-24).

"Dar voiesc ca voi să ştiţi că Hristos este capul oricărui bărbat, iar capul femeii este bărbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu." (I Corintieni 11: 3).

"Femeilor, supuneţi-vă bărbaţilor voştri, precum se cuvine, în Domnul." (Coloseni 3: 18).

4. Cine este mai valoros in ochii lui Dumnezeu? Femeia sau barbatul?

(Dumnezeu spune limpede ca barbatul este mai valoros decat femeia, indicandu-ne chiar si preturile acestora)

"A grăit Domnul cu Moise şi a zis: "Vorbeşte fiilor lui Israel şi le spune: De va făgădui cineva să-şi afierosească sufletul său Domnului, preţuirea ta să fie aşa: Preţul pentru un bărbat, de la douăzeci până la şaizeci de ani, să fie cincizeci de sicli de argint, după siclul sfânt. Iar dacă este femeie, preţul să fie treizeci de sicli. De la cinci până la douăzeci de ani, preţul să fie pentru bărbat douăzeci de sicli, iar pentru femeie zece sicli. Iar de la o lună până la cinci ani, preţul să fie pentru bărbat cinci sicli de argint, şi pentru femeie trei sicli de argint. De la şaizeci de ani în sus preţul să fie pentru bărbat cincisprezece sicli de argint, şi pentru femeie zece sicli…" (Leviticul 27: 1-7).

5. Care este rolul unei vaduve?

(Ar trebuie sa fie trista si sa se roage zi si noapte)

"Cea cu adevărat văduvă şi rămasă singură are nădejdea în Dumnezeu şi stăruieşte în cereri şi în rugăciuni, noaptea şi ziua. Iar cea care trăieşte în desfătări, deşi e vie, e moartă." (I Timotei 5: 5-6)

6. Cat timp dupa actul nasterii este femeia "necurata"?

(Femeia este necurata 7 zile cand copilul sau este baiat, dar este necurata 14 zile cand copilul este fata)

"Şi a grăit Domnul lui Moise şi a zis: "Grăieşte fiilor lui Israel şi le zi: Dacă femeia va zămisli şi va naşte prunc de parte bărbătească, necurată va fi şapte zile, cum e necurată şi în zilele regulei ei. Iar în ziua a opta se va tăia pruncul împrejur. Femeia să mai şadă treizeci şi trei de zile şi să se curăţe de sângele său; de nimic sfânt să nu se atingă, şi la locaşul sfânt să nu meargă, până se vor împlini zilele curăţirii ei. Iar de va naşte fată, necurată va fi două săptămâni, ca şi în timpul regulei ei; apoi să mai stea şaizeci şi şase de zile pentru a se curăţi de sângele său." (Leviticul 12: 1-5).

7. Cum trebuie sa se infatiseze o femeie?

(Femeia trebuie sa se imbrace modest, sa se abtina de la purtarea bijuteriilor si sa poarte parul lung)

"Asemenea şi femeile, în îmbrăcăminte cuviincioasă, făcându-şi lor podoabă din sfială şi din cuminţenie, nu din păr împletit şi din aur, sau din mărgăritare, sau din veşminte de mult preţ." (I Timotei 2: 9). "Şi că pentru o femeie, dacă îşi lasă părul lung, este cinste? Căci părul i-a fost dat ca acoperământ." (I Corintieni 11: 15).

8. Poti sa ai incredere in promisiunile unei femei?

(Nu, deoarece femeia este mincinoasa si manipulativa si promisiunile ei sunt nule daca sotul sau nu este de acord cu ele)

"Şi am găsit femeia mai amară decât moartea, pentru că ea este o cursă, inima ei este un laţ şi mâinile ei sunt cătuşe. Cel ce este bun înaintea lui Dumnezeu scapă, iar păcătosul este prins." (Ecclesiastul 7: 26).

"Şi bărbatul ei a auzit şi a tăcut asupra acesteia şi n-a oprit-o, atunci toate făgăduinţele ei se vor ţine şi orice legământ şi-ar fi pus asupra sufletului său se va ţine." (Numerii 30: 12).

9. Sub ce cricumstante trebuie sa crutam viata unei femei logodite sau maritate care a fost violata?

(Cand femeia este in afara cetatii sau daca este o sclava)

"De va fi vreo fată tânără, logodită cu bărbat şi cineva o va întâlni în cetate şi se va culca cu dânsa, Să-i aduceţi pe amândoi la poarta cetăţii aceleia şi să-i ucideţi cu pietre: pe fată pentru că n-a ţipat în cetate, iar pe bărbat pentru că a necinstit pe femeia aproapelui său. Şi aşa să stârpeşti răul din mijlocul tău. Iar fetei să nu-i faci nimic. Asupra fetei nu este vină de moarte, căci aceasta este tot una ca şi cum cineva s-ar ridica asupra aproapelui său şi l-ar omorî; Pentru că el a întâlnit-o în câmp şi, deşi fata logodită va fi strigat, n-a avut cine s-o scape." (Deuteronomul 22: 23-27).

"De va dormi cineva cu femeie, împreunându-se, şi aceea va fi roabă, logodită cu un bărbat, dar nerăscumpărată încă sau dacă nu i s-a dat încă slobozenia, să-i pedepsiţi pe amândoi, dar nu cu moarte, pentru că ea nu este slobodă," (Leviticul 19: 20).

10. In timp de razboi, care este promisiunea lui Dumnezeu fata de femeile din zonele cucerite?

(In timp ce barbatii sunt ucisi, femeile sunt luate ca sclave. Femeile frumoase vor fi luate de sotii de catre barbatii triumfatori. Iar cele care sunt date sub stapanirea barbatilor de catre Dumnezeu, vor fi ucise.)

"Şi când Domnul Dumnezeul tău o va da în mâinile tale, să loveşti cu ascuţişul sabiei pe toţi cei de parte bărbătească din ea. Numai femeile şi copiii, vitele şi tot ce este în cetate, toată prada ei să o iei pentru tine şi să te foloseşti de prada vrăjmaşilor tăi, pe care ţi i-a dat Domnul Dumnezeul tău în mână. Aşa să faci cu toate cetăţile care sunt foarte departe de tine şi care nu sunt din cetăţile popoarelor acestora. Iar în cetăţile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le dă în stăpânire, să nu laşi în viaţă nici un suflet;" (Deuteronomul 20: 13-16).

"Când vei ieşi la război împotriva vrăjmaşilor tăi şi Domnul Dumnezeul tău ţi-i va da în mâinile tale şi-i vei lua în robie, Şi vei vedea printre robi femeie frumoasă la chip şi o vei iubi şi vei vrea s-o iei de soţie, S-o aduci în casa ta, să-şi tundă capul său, să-şi taie unghiile, Să-şi dezbrace de pe ea haina sa de robie, să locuiască în casa ta şi să-şi plângă pe tatăl său şi pe mama sa timp de o lună; iar după aceea vei intra la ea, ca să fii bărbatul ei şi ea să-ţi fie femeie." (Deuteronomul 21: 10-13).

| Miauti a răspuns:

Vrei sa spui ca daca facem sex cu o femeie inseamna ca facem sex cu dumnezeu? deci de aceea femeiile din filmele porno spuneau "o doamne, o doamen, ce bineeee e "

| Kalla a răspuns:

"Sa nu fim barbari cu femeia pentru ca este viata si cu ea tine Dumnezeu! Sa nu uitam!"

Asta a fost foarte frumoasa :')

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asta in sfanta taina a cununiei uneste Dumnezeu mangaierea cu puterea si amandoua sa devina tarie de neinvins, la adapostul careia vor creste urmasii.

| Scarbo a răspuns:

Femeia este o curva, o scarbosenie. Asta este parerea mea despre femeie.

| CristiB93 explică (pentru Scarbo):

Banuiesc ca esti gay.

| Scarbo a răspuns (pentru CristiB93):

Nu, acelasi lucru este valabil si pentru toata rasa umanahappy.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Aha, credeam ca: Ai avut una sau mai multe experiente negative in relatie, si psihicul tau a redecis orietarea sexuala de la hetero la homo. Deci esti ok.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am avut niciodata o relatie, gandesc in acest fel inca de mic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Wow, acum chiar, nu stiu ce sa cred,dar totusi,daca asta e ceva anti-social, sau ai caracter, mai realist, eu unul, nu cunosc atata psihologie, deci ca atare te-as sfantuie sa mergi la psiholog, pana cand acest tip de gandire nu o sa conduca la suicid (doar o parere nu o lua in nume de rau).

| Kalla a răspuns (pentru Scarbo):

Presupun ca esti un gras ne fu**t...nu te vrea nimeni asa ca te iei de femei.

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

Am 50-58 kg

| Kalla a răspuns (pentru Scarbo):

Bun atunci esti doar urat de pica laughing))

| Scarbo a răspuns (pentru Kalla):

Hmm, nu mi-a pasat niciodata de cum arat, frumos /urat nu exista pentru mine. Ar trebui sa-mi pese? Ma va ajuta cu ceva?
Primesc ceva in schimb daca imi va pasa? Nu cred.

| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns:

Siguuuuuuuur, mai ales cand majoritatea sunt niste scorpii, care vor numai *nihaniha*.

| Polonic1 a răspuns:

Pai daca femeile nu sunt discriminate de religie de ce nu au voie pe muntele Athos?

| MyNameIsGiovana a răspuns:

Frumoasa poveste! Intra-adevar femeia este valoroasa in ochii oricarui copil sau barbat! Iar mama, femeie fiind este o binecuvantare trimisa de la Dumnezeu spre a ne bucura inimile!