| anonim_4396 a întrebat:

(Pentru cei ce cred că hula împotriva Duhului Sfânt e o stare de împotrivire )Dacă cineva care se împotrivește Duhului Sfânt și moare, ajunge în iad.Cum explicați cazurile de înviere a necredincioșilor respingători?

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum explicați cazurile de înviere a necredincioșilor respingători?
Ai făcut o cerere să nu te mai ignor. Am acceptat, ca să te ajut să scapi de rătăcire.
Ce necredincioși? Ce înviere?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

E unu numit Gabril Barnatiu, care a murit 13 ore, dar a inviat.Si nici nu stiu de ce ma ignori pentru niste motive stupide

| anonimg a răspuns:

Cei necredinciosi vor fi inviati si ei (in a 2-a inviere), dar pentru judecata si moarte vesnica.
Pe cand cei din prima inviere vor fi inviati pentru viata vesnica. Dar odata cu prima inviere va mai exista si o inviere a celor ce au rastignit pe Domnul Isus, pentru ca rebuie sa se implineasca ce este scris despre ei.
"Isus tacea. Si marele preot a luat cuvantul si I-a zis: "Te jur, pe Dumnezeul cel Viu, sa ne spui daca esti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu."
"Da", i-a raspuns Isus, "sunt! Ba mai mult, va spun ca de acum incolo veti vedea pe Fiul omului sezand la dreapta puterii lui Dumnezeu si venind pe norii cerului." (Matei.26:63,64)
Cei care L-au rastignit pe Domnul Isus vor fi inviati tocmai pentru ca sa vada pe cine au rastignit.
Ei vor muri iarasi, si vor fi iarasi inviati pentru judecata si moarte vesnica impreuna cu toti ceilalti nemantuiti; si asta la sfarsitul celor o mie de ani in care pamantul va fi pustiu, in care diavolul va fi "legat" in sensul ca nu va mai avea pe cine sa mai amageasca timp de o mie de ani, timp in care cei drepti si-au petrecut mileniul in cer.
Pamantul insusi va avea astfel un Sabat milenar. Iar daca stim ca pamantul are aproape 6 mii de ani -dupa Biblie-, curand i se apropie ziua de odihna.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Deci ăia care zic că au înviat vor merge în iad?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deci ăia care zic că au înviat vor merge în iad?" Raspuns: nu.
Pentru ca si cei credinciosi si cei necredinciosi vor invia: unii pentru viata vesnica, altii pentru moarte vesnica.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Eu mă refer la ăia care au murit fără Hristos, au văzut iadul, au fost școși de acolo, s-au pocăit, deci vor ajunge în iad?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerile oamenilor despre iad sunt diferite. Dar Biblia spune un singur lucru despre iad, si asa trebuie sa ne obisnuim si noi sa-l vedem:
"Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14) Adica trecerea in nefiinta pentru totdeuna; o stare in care omul nu va mai exista niciodata, Pe cand ce care au parte de prima moarte _si buni si rai- vor invia.
Asadar nimeni nu a fost in iad. Adica pana acum nu a avut nimeni parte de moartea a doua. Nici macar diavolul.
Dar cat este de adevarat ca noi suntem vii, tot atat de adevarat este si faptul ca conceptiile populare si invataturile eronate ale bisericilor au pus stapanire pe fiinta umana. Este nevoie de multi ani pana cand omul va ajunge sa se obisnuiasca cu ce spune Biblia: ca iadul este moartea a doua.
Si nici raiul nu exista. Raiul este Gradina Edenului, un loc pe care Dumnezeu l-a creat pe pamant intr-un mod eeosebit, special pentru locuirea primilor nostri parinti Adam si Eva, dupa cum este scris:
"Apoi Domnul Dumnezeu a sadit o gradina in Eden, spre rasarit; si a pus acolo pe omul pe care-l intocmise." (Geneza.2:8)
Acolo in Eden erau si cei doi pomi: pomul vietii si pomul cunostintei binelui si raului. Dupa pacatuire, omul a fost izgonit din Eden pentru ca sa nu mai aiba acces la pomul vietii. Ar fi fost cel mai mare blestem pentru neamul omenesc ca in starea de pacat sa traiasca vesnic. Am fi fost mai hidosi decat diavolul si ingerii lui. Nici nu am fi putut suporta suferinta atat de multi ani, pana cand pacatul isi va gasi sfarsitul odata cu pamantul acesta.
la final, dupa ce pamantul va fi restaurat, dupa ce pacatul si urmele sale nu vor mai exista, Dumnezeu va face acces la pomul vietii din gradina Eden.(Apocalipsa.22:2,7,14,19)

| Celcestietot a răspuns:

Pai cei care nu accepta pe Iisus in viata lor, nu accepta nici pe Duhul Sfant, prin urmare nu vor ajunge in Rai respingatorii Adevarului.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când oamenii mor, atât creștinii cat si necreztinii, se duc, trupul in pământ, iar suflarea de viață la Dumnezeu care a dat-o.Nu exista rai sau iad. Omul este mort pana la înviere când cei creștini vor invia pentru viață veșnică iar cei necrestini pentru judecata.

| mudokins78 a răspuns:

Cum te poti impotrivi la ceva ce nu poti avea control?
Iadul este redat de faptele tale cat ai fost in viata!
Faci bine si esti in general un om bun,. raiul tau va fi unul pe masura.

| Helper07 a răspuns:

De exemplu...

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Uită-te pe Youtube

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu crede tot ce vezi.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Și dacă e adevărat?

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

"daca" vine din necunoastere (in acest context). Daca nu cunosti ce e de fapt real si ce e fals, poti crede pe oricine.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevărul este un proces. Adevărat? Dovada!
Dacă nu e adevărat, e rătăcire, e zăpăceală a minții pe care o cultivi cu bună știință.

| EduardEdyP a răspuns:

Nu cred că în viață asta, cineva necredincios, să fie înviat, pentru că e nevoie de credință. De exemplu, fiica lui Iair a fost înviată de Isus, pe baza credincioșiei tatălui ei, Iair. Dacă te referi la asta... Dar la judecată toți vor învia unii pentru judecata in sine care duce la moartea a doua și unii pentru cunună.