| Ioaniulian a întrebat:

Pentru cei ce nu cred cuvintele Bibliei, cum explicati ca noi oameni existam?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca orice plan are un proiectant. Pentru ca este distanta mare de la o celula la complexitatea creierului uman.Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ei cred ca sunt rezultatul hazardului.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru EmaS):

Da,si altii cred ca sunt facuti din lut.

| Calininio a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce ar fi hazardul mai putin probabil, sau mai putin de dorit decat o mana de tarana?

| Calininio a răspuns (pentru EmaS):

Poate lumea nu e "un plan". Distanta de la o celula la creierul uman nu e mare, ci foarte mare. Dar, cat de mare este, este explicabila. Pentru ca de la organisme unicelulare, s-a trecut mai intai la organisme cu 2 celule, cu 3, cu 4, cu 10, cu 20, cu 200, cu 2000 etc. Teoria evolutiei spune ca totul s-a realizat treptat. Si daca ma intrebi, au existat destule milioane de ani in care sa se realizeze.

| EmaS a răspuns (pentru Calininio):

Pentru ca orice plan are un proiectant. Pentru ca este distanta mare de la o celula la complexitatea creierului uman.Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.

| Zenicide a răspuns:

Uite aici o explicatie la fel de buna http://agm.cat/......i-Vaca.htm

| Thunderstruck a răspuns:

O carte de biologie si de fizica se sinucide de fiecare data cand puneti astfel de intrebari.

| Mădă0611 a răspuns:

Cum explici ca au existat oameni inainte sa apara dumnezeu? Cum explici ca maiasii si multi altii aveau alta idee despre aparitia oamenilor?

| Ioaniulian explică (pentru Mădă0611):

Scuze, spune ce crezi tu despre noi cum am aparut, care este teoria ta?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Big Bang --> abiogeneza --> evolutie.
Se pare ca prima teorie castiga teren http://www.descopera.ro/......a-big-bang Asta explica si aparitia celorlalte stele si planete, explica ciocnirile planetelor/galaxiilor (confirma hazardul). Evolutia e un fapt ramasa la statutul de teorie pentru ca cica lipseste cel putin o veriga =))

| Insigna a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing daca Dumnezeu a creat lumea cum sa zici ca a existat ceva inainte de El?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Insigna):

Daca tu razi asa ":))" la ce am zis eu, eu rad asa "=))" la ce ai zis tu.
App, cadou pentru tine --> http://i.imgur.com/IuxJMND.png Puteam sa tai ceva si sa lipesc, dar nu, ca sa nu zici ca e vreo smecherie, e pagina, se vede parte din link (ca sa se vada titlul trebuia sa tai) si ce te intereseaza. Data viitoare sper sa nu te mai bagi in seama daca nu intelegi ce citesti sau daca nu poti sa cauti acel 1% din cunostintele tale care nu contine injuraturi si jigniri. :)

| Insigna a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa si? Asta nu e ceva foarte relevant. Exista posibilitatea sa fi facut la un seminar dar sa nu fi facut profil teologic.Mai sunt si seminarii de-astea, mai ales cele de fete. Oricum daca ai facut profil teologic(ceea ce nu cred) chiar nu inteleg cum de ai putut sa faci astfel de scoala daca tu nu crezi in Dumnezeu.Adica ce te-a determinat sa faci un seminar daca stii ca nu ai legatura cu domeniul

| Mădă0611 a răspuns (pentru Insigna):

Era vorba de ani, ca in 2007 am dat bacul, restul e can can, nu ma intereseaza sa discut cu persoane care dau dovada de lipsa de bun simt. Ateu, ne ateu, daca nu te-a jignit, nu jignesti, ca si altii stiu sa vorbeasca asa cum face ultimul tigan, dar au bun simt.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ateul crede ca a aparut totul la intamplare si tot ce se petrece cu noi e la intamplare.El este gol pe dinafara dar mai ales pe dinauntru.Este insetat si flamand (in sens figurat).E ca fructul fara gust bun dar totusi are posibilitatea sa-si schimbe gustul dar nu vrea.Deci dupa atei, noi suntem aici dintr-o eroare, umblam talmes balmes prin viata si murim la fel de talmes balmes.Numai bine

| Calininio a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca o spui peiorativ, da, suna rau. Dar prefer sa cred ca nu exista un scop propriu-zis, decat sa stiu ca scopul meu in viata e sa-l slavesc pe cel care se presupune ca m-a creat. Adica prefer sa stiu ca am aparut dintr-o eroare, decat ca un Dumnezeu ne-a creat ca sa aiba cine sa-l slaveasca. Numai bine

| M25M a răspuns:

Poti sa inlocuiesti "Biblia" cu orice alt text sfant la fel de valabile si raspunsul tot evolutie va fi.

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Atat?

| M25M a răspuns (pentru Ioaniulian):

Mai trebuie altceva?

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Da.

| M25M a răspuns (pentru Ioaniulian):

A ma scuzi ai dreptate tot mai lipseste ceva dar oare ce sa fie:
Factorul Dumnezeu?
Sau Brahma?>
Sau poate factorul Horus?
De ce nu Odin?
Oare Zeus?

Gata stiu : Extraterestri!

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Mai sti si altceva?

| dragos9234 a răspuns:

Daca pui intrebarea asta, este evident ca nu te-a interesat sa afli ce suntem si cum am aparut.
Orice ti-am explica noi, tu te-ai indoctrina si mai tare in propia-ti credinta.

| Ioaniulian explică (pentru dragos9234):

Nu vad nimic rau in asta, tu spuneti parerea ta daca vrei evident, eu apreciez asta, multa sanatate.

| dragos9234 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Din contra, eu vad ceva destul de rau.Nu este corect sa aud o singura opinie despre origini si sa ma multumesc cu ea.

| Ioaniulian explică (pentru dragos9234):

Spuneti parerea, sustine ce crezi atat.

| HueyFreeman a răspuns:

Sigur din tarana nu.

| Ioaniulian explică (pentru HueyFreeman):

Inteleg ca esti ironic.

| Zenit313 a răspuns:

Aceasta intrebare este printre cele mai stupide intrebari de pe acest site...

Dar daca 2700 de prieteni imaginari nu sunt reali, atunci cum explici ca prietenul tau imaginar este real?!

| Ioaniulian explică (pentru Zenit313):

Ce sa inteleg esti ironic. spuneti parerea, explica cum am aparut noi oamani.

| Zenit313 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Am evoluat delungul milioanelor de ani prin selectie naturala, avem un stramos comun cu primatele si cu orice orgamisn din ecosistem.

Mergi la un muzeu de istorie naturala si o sa vezi dovezile acolo.
Dovada este in ADN, poti intreba orice genetician!

Omul e evoluat, nu mai are rost sa discutam despre asta, acest subiect este inchis de mult si asta demonstraza CLAR ca teoria Creationista este FALSA si INCORECTA!

Nu stim cum a aparut in existenta Big-Bangul!
Inca nu stim raspunsul si trebuie sa avem rabdare pana cand gasim dovezi si argumente stiintifice!
Pana atunci nu stim sigur daca exista Dumnezeu pentru ca nu avem nici o dovada care sa'i confirme existenta si nici nu avem cum sa demonstram ca nu exista.

Trebuie sa fim sceptici in legatura cu existenta sau inexistenta Lui.

| Ioaniulian explică (pentru Zenit313):

Asta ma interesa ce parere ai, multumesc, fiecare este liber sa creada ce vrea.

| Zenit313 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Crezi ce vrei, dar realitatea nu tine cont de parerile si sentimentele noastre, trebuie sa o accepti chiar daca iti place sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inaite sa intrebi cum a apaurt omul intreaba cum a aparut viata? Viata a aparut de la o singur bacterie pana cand a evoluat la primata. Primata a evoluat pana la Homo Erectus, iar de acolo evolutia a fost putin "ajutata":http://thedaemongate.blogspot.ro/2009/03/creatie-divina-sau-clonare.html
Totusi tiind sa mentionez ca ultima parte nu este varianta oficiala a evolutie ci cea ce cred eu ca e veriga lipsa.

| GRs a răspuns:

Realizezi ca intrebarea era pentru atei si tu ai dat funda unui crestin?
http://knowyourmeme.com/photos/471542

| Calininio a răspuns:

1. Big Bang
2. Abiogeneza
3. Evolutia darwinista. Simple as that.