| Ioaniulian a întrebat:

Pentru cei ce nu cred cuvintele Bibliei, cum explicati ca noi oameni existam?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca orice plan are un proiectant. Pentru ca este distanta mare de la o celula la complexitatea creierului uman.Continutul de informatii din creierul uman exprimat in biti este probabil comparabil cu numarul total de conexiuni intre neuroni-adica de aprox.o suta de trilioane de biti.Neurochimia creierului este uluitor de aglomerata.Sunt circuitele unei masinarii mult mai minunat conceputa decat oricare alta masinarie creata de oameni.De fapt, Sagan, a estimat continutul de informatie al creierului la echivalentul a douazeci de milioane de carti.

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ei cred ca sunt rezultatul hazardului.

| HueyFreeman a răspuns:

Sigur din tarana nu.

| M25M a răspuns:

Poti sa inlocuiesti "Biblia" cu orice alt text sfant la fel de valabile si raspunsul tot evolutie va fi.

| Zenicide a răspuns:

Uite aici o explicatie la fel de buna http://agm.cat/......i-Vaca.htm

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru EmaS):

Da,si altii cred ca sunt facuti din lut.

| Ioaniulian explică (pentru HueyFreeman):

Inteleg ca esti ironic.

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Atat?

| dragos9234 a răspuns:

Daca pui intrebarea asta, este evident ca nu te-a interesat sa afli ce suntem si cum am aparut.
Orice ti-am explica noi, tu te-ai indoctrina si mai tare in propia-ti credinta.

| M25M a răspuns (pentru Ioaniulian):

Mai trebuie altceva?

| Ioaniulian explică (pentru dragos9234):

Nu vad nimic rau in asta, tu spuneti parerea ta daca vrei evident, eu apreciez asta, multa sanatate.

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Da.

| dragos9234 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Din contra, eu vad ceva destul de rau.Nu este corect sa aud o singura opinie despre origini si sa ma multumesc cu ea.

| Zenit313 a răspuns:

Aceasta intrebare este printre cele mai stupide intrebari de pe acest site...

Dar daca 2700 de prieteni imaginari nu sunt reali, atunci cum explici ca prietenul tau imaginar este real?!

| Mădă0611 a răspuns:

Cum explici ca au existat oameni inainte sa apara dumnezeu? Cum explici ca maiasii si multi altii aveau alta idee despre aparitia oamenilor?

| Ioaniulian explică (pentru dragos9234):

Spuneti parerea, sustine ce crezi atat.

| Ioaniulian explică (pentru Zenit313):

Ce sa inteleg esti ironic. spuneti parerea, explica cum am aparut noi oamani.

| Ioaniulian explică (pentru Mădă0611):

Scuze, spune ce crezi tu despre noi cum am aparut, care este teoria ta?

| M25M a răspuns (pentru Ioaniulian):

A ma scuzi ai dreptate tot mai lipseste ceva dar oare ce sa fie:
Factorul Dumnezeu?
Sau Brahma?>
Sau poate factorul Horus?
De ce nu Odin?
Oare Zeus?

Gata stiu : Extraterestri!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Big Bang --> abiogeneza --> evolutie.
Se pare ca prima teorie castiga teren http://www.descopera.ro/......a-big-bang Asta explica si aparitia celorlalte stele si planete, explica ciocnirile planetelor/galaxiilor (confirma hazardul). Evolutia e un fapt ramasa la statutul de teorie pentru ca cica lipseste cel putin o veriga =))

| Zenit313 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Am evoluat delungul milioanelor de ani prin selectie naturala, avem un stramos comun cu primatele si cu orice orgamisn din ecosistem.

Mergi la un muzeu de istorie naturala si o sa vezi dovezile acolo.
Dovada este in ADN, poti intreba orice genetician!

Omul e evoluat, nu mai are rost sa discutam despre asta, acest subiect este inchis de mult si asta demonstraza CLAR ca teoria Creationista este FALSA si INCORECTA!

Nu stim cum a aparut in existenta Big-Bangul!
Inca nu stim raspunsul si trebuie sa avem rabdare pana cand gasim dovezi si argumente stiintifice!
Pana atunci nu stim sigur daca exista Dumnezeu pentru ca nu avem nici o dovada care sa'i confirme existenta si nici nu avem cum sa demonstram ca nu exista.

Trebuie sa fim sceptici in legatura cu existenta sau inexistenta Lui.

| Ioaniulian explică (pentru Zenit313):

Asta ma interesa ce parere ai, multumesc, fiecare este liber sa creada ce vrea.

| Ioaniulian explică (pentru M25M):

Mai sti si altceva?

| Calininio a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce ar fi hazardul mai putin probabil, sau mai putin de dorit decat o mana de tarana?

| Calininio a răspuns:

1. Big Bang
2. Abiogeneza
3. Evolutia darwinista. Simple as that.

| Thunderstruck a răspuns:

O carte de biologie si de fizica se sinucide de fiecare data cand puneti astfel de intrebari.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ateul crede ca a aparut totul la intamplare si tot ce se petrece cu noi e la intamplare.El este gol pe dinafara dar mai ales pe dinauntru.Este insetat si flamand (in sens figurat).E ca fructul fara gust bun dar totusi are posibilitatea sa-si schimbe gustul dar nu vrea.Deci dupa atei, noi suntem aici dintr-o eroare, umblam talmes balmes prin viata si murim la fel de talmes balmes.Numai bine

| Calininio a răspuns (pentru EmaS):

Poate lumea nu e "un plan". Distanta de la o celula la creierul uman nu e mare, ci foarte mare. Dar, cat de mare este, este explicabila. Pentru ca de la organisme unicelulare, s-a trecut mai intai la organisme cu 2 celule, cu 3, cu 4, cu 10, cu 20, cu 200, cu 2000 etc. Teoria evolutiei spune ca totul s-a realizat treptat. Si daca ma intrebi, au existat destule milioane de ani in care sa se realizeze.

| Calininio a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Daca o spui peiorativ, da, suna rau. Dar prefer sa cred ca nu exista un scop propriu-zis, decat sa stiu ca scopul meu in viata e sa-l slavesc pe cel care se presupune ca m-a creat. Adica prefer sa stiu ca am aparut dintr-o eroare, decat ca un Dumnezeu ne-a creat ca sa aiba cine sa-l slaveasca. Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inaite sa intrebi cum a apaurt omul intreaba cum a aparut viata? Viata a aparut de la o singur bacterie pana cand a evoluat la primata. Primata a evoluat pana la Homo Erectus, iar de acolo evolutia a fost putin "ajutata":http://thedaemongate.blogspot.ro/2009/03/creatie-divina-sau-clonare.html
Totusi tiind sa mentionez ca ultima parte nu este varianta oficiala a evolutie ci cea ce cred eu ca e veriga lipsa.

| Zenit313 a răspuns (pentru Ioaniulian):

Crezi ce vrei, dar realitatea nu tine cont de parerile si sentimentele noastre, trebuie sa o accepti chiar daca iti place sau nu.