| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Pentru „credincioși": Ce părere aveți despre cei care sunt „atei"?
Pentru „atei": Ce părere aveți despre cei care sunt „credincioși"?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Este loc pentru toti sub soare. Daca nu exista Big Boss acolo sus, nu conteaza. Daca exista Big Boss acolo sus, e treaba lui sa judece (si nu a oamenilor, care gresit o fac).

Si pentru unii si pentru altii: religia/credinta (inclusiv lipsa ei) este o chestiune intima (poate chiar mai intima decat sexualitatea). Cata vreme ce face X nu-l atinge direct pe Y (adica sa-i aduca un prejudiciu evident, nu doar asa ca nu-i place lui), X poate face ce vrea iar Y isi vede de treaba lui (si nu are nimic de-a face cu treaba lui X).

Faceti cat mai mult bine, orice ati fi (credinciosi sau atei) - bunatatea este SINGURA trasatura de caracter a omului superior.

De rau e plina lumea...

116 răspunsuri:
| Helper07 a răspuns:

Majoritatea au inima impietrita la orice urma de iubire din partea lui Dumnezeu.

| LaraClarice a răspuns:

Eu sunt atee și nu sunt de părere că ortodocșii sau practicanții altor religii sunt răi. Cat timp îi respecta pe ceilalți și nu intra in dispute pe tema asta, nu vad cu ce ar deranja.
Religia ne dezbină, din păcate.

| nikklett a răspuns:

Eu sunt intre laughing
adica intr o zi ma rog si merg la biserica si ma simt bine caci am comunicat cu Dumnezeu, dar in alta zi, la scoala de exemplu, cand aplic teoreme si formule nu il gasesc pe Dumnezeu acolo.
cred ca ai inteles laughing
in plus, daca Dumnezeu chiar exista, de ce sunt milioane de copii care mor de foame? care sunt bolnavi si nu au casa, sau mii de dezastre naturale ce ne afecteaza? v ati pus intrebarea asta? (;
insa nu am o problema cu oamenii de alte religii, suntem toti la fel, indiferent de rasa, religie, limba pe care o vorbim, etc.
si toti avem dreptul de a crede ceea ce vrem!winking