| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Pentru „credincioși": Ce părere aveți despre cei care sunt „atei"?
Pentru „atei": Ce părere aveți despre cei care sunt „credincioși"?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Este loc pentru toti sub soare. Daca nu exista Big Boss acolo sus, nu conteaza. Daca exista Big Boss acolo sus, e treaba lui sa judece (si nu a oamenilor, care gresit o fac).

Si pentru unii si pentru altii: religia/credinta (inclusiv lipsa ei) este o chestiune intima (poate chiar mai intima decat sexualitatea). Cata vreme ce face X nu-l atinge direct pe Y (adica sa-i aduca un prejudiciu evident, nu doar asa ca nu-i place lui), X poate face ce vrea iar Y isi vede de treaba lui (si nu are nimic de-a face cu treaba lui X).

Faceti cat mai mult bine, orice ati fi (credinciosi sau atei) - bunatatea este SINGURA trasatura de caracter a omului superior.

De rau e plina lumea...

116 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Sincer, imi pare rau pentru ei, oameni tristi. La atei ma refer.
Așa n-am treabă cu ce cred ei si nu impun nimanui, ii va judeca Dumnezeu, nu eu.
Doar ca mi-e mila de ei.

| Dalmore a răspuns:

Mi-e milă de creștini. Cum stau ei cu frică de baubau și nu pot trece nici strada dacă nu scrie în biblie că e corect și moral. N-aș putea trăi în stres, frică, vinovăție ca ei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Ti e mila ca ce?
Nu le e frica de spiridusi imaginari?

Ti e mila ca nu dau bani la popi dubiosi?

Ti e mila ca fac lucruri din convingeriu etice, morale si nu de frica ca ii bate un batranel pe un nor?

Ti e mila ca inteleg stiinta si nu se bazeaza pe explicatii cu puteri supranaturale?

| Dalmore a răspuns (pentru Plato):

Trist e sa ai atat de multa ura in tine, incat sa-ti versi frustrarile pe unde apuci laughing. Adica ce ai facut tu mult timp pe site-ul asta. Ar trebui sa-ti fie mila de tine. Pe bune.

| minrest a răspuns:

Eu am o parere foarte buna despre atei si ateism, ascult cu placere materiale ateiste, in special ale lui Amon Ra si Matt Dillahunty, apreciez mult de asemenea si pe popularizatorul ateismului, colegul nostru RAY, pe scurt cred ca ateismul e o sursa de eliberare extrem de puternica pentru om; personal ma consider credincios, dar mi-ar veni greu sa explic in cateva postari exact ce cred, deoarece este complicat, fapt este ca sunt contra religiilor in ansamblu. Am o parere foarte proasta despre credinciosii pe care ii cunosc, direct sau oricat de indirect, pe care ii consider bigoti obscurantisti lipsiti de spirit critic; am totusi o parere buna despre un numar redus de credinciosi, printre care user-ul doctorandus, user-ul Dihanie (din pacate nu a mai intrat, ridica mult nivelul categoriei Religie), si user-ul Intum (daca intre timp a devenit ateu cumva, respectul meu, evident, este acelasi).

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

Milă ca sunt triști.
In lipsa lui Dumnezeu nu poti cunoaste niciodata fericirea absolută.

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru Plato):

O fericire ar putea fi, din câte am văzut la ateii pe care îi cunosc.
Eu sunt pe undeva la mijloc între religie și ateism.

| Celcestietot a răspuns:

Dacă nu vad adevărul că Dumnezeu există, tot ei o să ardă în Iad. Apropo, ședere plăcută în Iad ateilor. O să vedeți voi în viața de apoi, stați liniștiți, nu va mai zic nimic. Dacă nu credeți, vedeți acolo. Chinuri veșnice plăcute celor ce nu cred :* laughing!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Si tu cum ai vazut adevarul? Te ai intalnit cu dumnezeu, sau crezi pentru ca asa au vrut parintii sa crezi cand erai mic si te au botezat?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Cunosc oameni impliniti si foarte fericiti fara sa creada in batranei pe nori, fara sa stea in genunchi in fata popei, fara sa pupe icoane si sa le fie frica ca ii trasneste de fiecare data cand freaca maimuta

Răspuns utilizator avertizat
| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci tu ai venit doar să zici că Dumnezeu e crud, violent și plin de ură? Asta se știa deja.

| Plato a răspuns (pentru suntserios):

E o diferenta uriasa intre "foarte fericit" si fericire absoluta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Fericirea absoluta inseamna sa crezi in spiridusi?

| Celcestietot a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Sinucigașii nu vor intra în Împărăția lui Dumnezeu. Crezi că sunt un noob al creștinătății, și că mă poți învârti așa pe degete cum vrei tu? Nu mai vorbi dacă nu ști nimic, sau dacă ai chef de miștouri.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Este și Bun cu cine merita, cine Îl ascultă, dar ce să ști tu înafara de miștouri.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Eu am văzut ce nu ai văzut tu în viața ta, și ce nu au văzut majoritatea. Nu ai vrea sa vezi ce am văzut eu, doar puține intamplari, atât. Dacă aș putea transmite ceea ce am văzut, toți ar crede in Dumnezeu, dar nu pot din păcate, vizual mă refer.

| OrdanKarris a răspuns:

Ambele tabere au puncte bune si rele. In timp m-a cam dezamagit si ateismul. Personal merg pe mijloc: agnostic.

| doctorandus a răspuns (pentru Plato):

Isus Hristos la usa.

- Toc, toc!
- Cine e?
- Da-mi voie sa intru!
- De ce?
- Ca sa te feresc de ce-am sa fac cu tine daca nu-mi dai voie sa intru!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca era ceva real puteai sa ne zici... asa in continuare basme

| Dalmore a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci dacă Dumnezeu te-a lăsat cu probleme psihice și te sinucizi, n-ai ce căuta în împărăția lui? Ce vină ai tu că ești bolnav? Ce vină ai tu că Dumnezeu a inventat depresia?

| Dalmore a răspuns (pentru Plato):

Ce-i aia fericire absolută și la ce e atât de utilă? Aveți or-gasm când vă uitați la cer sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am nicio parere.Nu ma interesează dacă e ateu/credinicioși.E problema lui/ei.

| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Să crezi tu că îți zic. Dacă tu nu crezi experientele altora, de ce ai crede-o pe a mea?

| Celcestietot a răspuns (pentru Dalmore):

Nu El a inventat-o, dacă erai documentat nu mai vorbeai aberații. Eu nu explic nimic că ia 100 de ani, caută și tu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai, daca ai putea sa argumentezi credibil as crede. Dar e clar ca nu poți.

| Celcestietot a răspuns (pentru suntserios):

Na, poate ca spuneam ceva, dar esti si tu o cauza pierduta omule. Nici nu ma lasi sa incep, si razi de mine. O sa arzi tu in vocul cel vesnic linistit, nu imi fac eu probleme. Am incercat sa te invat, dar cu oameni ca tine nu ai ce vorbi. Viata vesnica placuta in Iad laughing laughing laughing laughing laughing laughingwinking.

| Hammurabi a răspuns:

Ai primit răspunsul.
Își plâng de milă reciproc și abia așteaptă un motiv să se ia la trântă unii cu alții.
rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Sunt mai multe feluri de oameni care cred intr-un creator,uni sunt pasivi, cred si ei in ceva, cu ei nu am nimic,cei activi,fanatici, ignoranti, limitati mintal, sunt demni de mila, uite unde duce religia fanatica https://www.youtube.com/watch?v=XJmYQD1tUZA
https://www.youtube.com/watch?v=Bf_5Fjy0Tr4
https://www.youtube.com/watch?v=OZ3wDvaMhUg