| Inferno a întrebat:

Pentru crestini: Cum puteti sa dovediti voi ca reincarnarea nu este adevarata?

Răspuns Câştigător
| nosferatu a răspuns:

Tu cum dovedesti ca este adevarata?

| vanessa001 a răspuns (pentru nosferatu):

Bine zis.

| Inferno explică (pentru nosferatu):

Eu personal nu cred in teoria asta, dar am vazut multi crestini care spun ca nu e adevarata.
Deci de ce nu e mai adevarata decat crestinismul?

| Inferno explică (pentru vanessa001):

Ce e bine zis?
Tu cum dovedesti ca e mai real crestinismul decat reincarnarea?

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Te duci in tibet

| wizzkidon a răspuns (pentru Inferno):

Am vrut sa iti explic amananunt straight face

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Inferno):

Maine iti raspund eu.Acum la ora asta e multisor de scris. Sper sa apreciezi dupa ce voi scrie. Acum iti sciu doar ce inseamna:Reincarnarea este conceptul potrivit careia o persoana se poate renaste o data sau de mai multe ori ca om sau ca animal.In general se crede ca,, sufletul'' imaterial transmigreaza in alt corp.Bineinteles (invatatura nebiblica, maine voi demonstra).

| nosferatu a răspuns (pentru Inferno):

Nu te-am intrebat in ce teorie crezi. eu te-am intrebat cum dovedesti ca este adevarata? iti cer oarecum acelasi lucru care il ceri si tu.

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Asa si. ce-i cu asta? daca ma duc in tibet dupa ce mor ma reincarnez?laughing so stupid laughing

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Nu. o sa vezi o groaza de lume care-ti povesteste vietile anterioare.

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Asa si? tot nu am inteles cum dovedesti ca reincarnarea e adevarata.

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Pai, daca ai fi in tibet, nu ai mai gandi asa happy si poate te invata aia cum sa-ti amintesti vietile anterioare.

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Normal ca as gandi la fel. lasatine cu tampeniile voastre.

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Cand iti amintesti de ziua in care te-ai nascut, imi poti spune daca exista reincarnare sau nu. Pana atunci e logic sa iei in calcul ca exista dar nu esti in stare sa ti-o amintesti. E ca si cum ai zice ca tu nu existi decat de la 5 ani in sus si ca ai aparut brusc in casa la mama happy

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Sau ca te-a adus barza

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Daca as fi si daca nu as fi si asa mai departe. tot nu inteleg cum dovedesti ca reincarnarea e adevarata laughing

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Ce zic eu nu are nicio legatura cu "daca as fi si daca nu as fi" al tau. Nu inteleg la ce te referi. Ba chiar sunt mult mai realist decat tine in exprimare. Te rost sa mai citesti o data ce am scris acum 2 randuri poate intelegi.

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Mi-ai spus daca as fi in tibet. nu? eu cred ca tu ai o problema de intelegere laughing. Nici nu stiu de ce imi bat capul cu prostiile astea. cu reincarnare si asa mai departe. oameni nebuni.

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Poate tu esti nebun, te-ai intrebat? De ce ar fi ei?

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

De cuvantul rational ai auzit?

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Nici nu ma asteaptam sa raspunzi oh go on

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Da. Nu are nicio valoare in astfel de cazuri. Nu poti intelege ceva peste limita la care poti intelege, indiferent cat de rational ai fi. Asta nu intelegi voi. Daca esti rational, nu poti sa intelegi tot. Ratiunea nu mareste capacitatea de intelegere. Este doar un mijloc cu care poti masura ceva. Daca esti orb nu poti vedea lumina, oricat de rational ai fi. La fel daca esti surd nu poti auzi oricat de rational ai fi. Unele chestii nu se pot vedea la nivelul actual la care se afla omul, oricat de rational ar fi. Poate fi si reincarnarea printre ele.

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Nu imi aduc aminte sa fi spus eu ca inteleg tot. m-ai facut nebun. si eu m-am aparat. nu inteleg de ce implici surzirea, orbirera. in cacaturule voastre cu reincarnarea. nu implica orbirea si surzirea care e ceva direct si concret. cu presupunerile voastre ca vezi doamne dupa ce mor ma reincarnez. reincarnearea asta despre tot care vorbiti pentru mine e aceiasi tampenie ca si sfarsitul lumii care a venit de vreo 50 de ori pana acum.

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Dar ma rog. poate ai dreptate si nu inteleg eu chestia asta. cu toate ca sunt si oameni de 3 x mai inteligenti decat mine care spun acelasi lucru. in fine.

| reihiuke a răspuns (pentru nosferatu):

Nu esti coerent in gandire. Chestia cu reincarnarea nu are cum sa fie tot una ca si sfarsitul lumii. Daca te chinui gasesti vreo 10 motive de ce nu e la fel.
2) Asa ar reactiona un orb, daca 99% din populatie ar fi orbi si ar veni cineva si i-ar zice ca exista lumina. Ar zice exact ca: "nu implicati ceva direct si concret cu presupunerile voastre ca vezi doamne daca as avea nu stiu ce la ochi vad"

| nosferatu a răspuns (pentru reihiuke):

Poate ai dreptate nu te contrazic. dar pentru mine ..pentru gandirea mea. reincarnarea a fost si o sa ramana o prostie. si nu numai asta. multe altele. gen martorii lu' yehova si asa mai departe.

71 răspunsuri:
| Inferno explică:

1. De unde stii tu ca-s ignorant si ca nu *prind* nimic din crestinism? Nu poti sa-ti dai seama de ce cred eu in realitate, doar de pe un site ca TPU. Aici sunt doar utilizatorul inferno.
2.No coment. aberezi.
3. Asta e cel mai aiure lucru. Imi spui mie lucruri despre masonerie? De cat timp studieyi tu masoneria ca sa-mi explici mie lucrurile lor?

| Inferno explică:

'obosit de vreo 12-13 ani' Alta concluzie gresita.
Problema e ca in ziua de azi tot mai mult tineri folosesc astfel de simboluri, dar nici nu stiu ce inseamna si nu le folosesc cu o semnificatie anume.
Una e sa cunosti simbolul si sa-l folosesti cu o semnificatie anume in compania sa altor simboluri si alta e sa-l pui fara macar sa stii ce inseamna cum fac tinerii din ziua de azi.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno explică (pentru PoneiuNostruPoneiuVostru):

Du-te la groapa de gunoi si lasane cu aberatiile.

| Hombre a răspuns (pentru PoneiuNostruPoneiuVostru):

Bai dar capre ai avut ma in vietile anterioare, ca eu in prima reincarnare pasteam tancuri si in a doua mancam sarma-ghimpata.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Reincarnarea cu cele 2 premise gresite:
-fiinta umana se purifica singura prin propriile ei fapte de neprihanire; Biblia insa ne invata ca mantuirea este doar prin credinta in Isus.
-exista un suflet nemuritor ce supravietuieste dupa ce trupul moare; Biblia insa afirma: ''În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea, până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti, şi în ţărână te vei întoarce''.

| Inferno explică (pentru 4b):

Chiar in Biblie face referire la reincarnare:
Evanghelia după Ioan, 3, 1-8
"Și era un om dintre farisei, care se numea Nicodim și care era fruntaș al iudeilor. Acesta a venit noaptea la Iisus și I-a zis: Rabi, știm că de la Dumnezeu ai venit învățător; că nimeni nu poate face aceste minuni, pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască? Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu. Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este. Nu te mira că ți-am zis: Trebuie să vă nașteți de sus. Vântul suflă unde voiește și tu auzi glasul lui, dar nu știi de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul."

| 4b a răspuns (pentru Inferno):

big grin frate, aci e vorba de nasterea din nou, nu de reincarnare; 2 lucruri diferite; nasterea la care se refera Isus este o a doua nastere, dar nu este o repetare a primei nasteri, asa cum ar putea lasa sa se inteleaga expresia ''din nou''; convertirea si nasterea din nou sunt identice; ambele marcheaza inceputul unei vieti noi; mai departe, Isus explica ce inseamna sa fi ''nascut de sus'', cu referirea la apa, aluzie clara la botez.
Aceia care sunt nascuti de sus, Il au pe Dumnezeu ca Tata al lor si seamana cu El la caracter

| reihiuke a răspuns (pentru 4b):

Exista un suflet nemuritor ce supravietuieste dupa ce trupul moare; Biblia insa afirma: ''În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea, până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti, şi în ţărână te vei întoarce''.

Asta ar inseman ca nu exista viata dupa moarte. Atunci ce sens mai au inmormantarile, si toata traditia cu sufletul care face nu stiu ce dupa moarte?

| 4b a răspuns (pentru reihiuke):

Frate, mortul ramane mort pan' la inviere... faza cu traditia, e o porcarie cu P mare.

| reihiuke a răspuns (pentru 4b):

Si la inviere, ce invie? Cum iti imaginezi tu invierea?

| 4b a răspuns:

Imi cer scuze Inferno ca mai raspund o data la intrebare, da nu pot sa tac...
''Si, dupa cum oamenilor le este randuit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata'': versetul asta demonstreaza ca nu exista reincarnare.
Revin cu noi informatiilaughingwinking

| hellchild a răspuns:

Exista dovezi ale reincarnarii, multe dintre persoanele hipnotizate aducandu-si aminte de vietile interioare.(pentru. mai multe detalii Google)

| RAY a răspuns:

Nu poti dovedi ceva ca nu exista, poti dovedi ceva ca exista intre timp negi acea teoria mi asa mi se pare logic asa procedez si eu nu stiu, dar nu cred cand se va dovedi voi sti si voi crede

| WR104 a răspuns:

Cred ca intrebarea era invers, nu exista dovada ca ar exista, mai mult exista toate dovezile din lume ca nu este adevarata pentru ca pur si simplu nu a intalnit nimeni o persoana reincarnata.

| Inferno explică (pentru WR104):

Exista dovezi si in favoarea reincarnarii.
Fenomenul de deja vu este adesea pus pe seama reincarnarii, visele sunt puse pe seama reincarnarii. Exista adepti ai aceste conceptii la fel cum exista adepti ai crestinismului.
Deci de ce e mai real crestinismul?
ofera mai multe dovezi?

| Inferno explică (pentru WR104):

"nu exista dovada ca ar exista"
Cand nu stii ceva, taci.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Mi se pare mie sau tu pui intrebari la care tot tu raspunzi..pacat ca nu iti poti da singur funda.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Nu exista!

| Inferno explică (pentru WR104):

"Mi se pare mie sau tu pui intrebari la care tot tu raspunzi..pacat ca nu iti poti da singur funda. "

http://www.tpu.ro/......dau-funda/

| Inferno explică (pentru WR104):

Nu mai vorbii daca nu stii, intereseaza-te. Vorbeste cu un adept al acestei teorii sa vezi ca-ti aduce la dovezi fabricate de acest cult, cum face si crestinismul de altfel, de iti vine rau.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Logica ma indeamna sa nu fac asta, mi-as pierde timpul.
Nu sunt dovezi in sensul asta, doar presupuneri, teorii, atat.
Daca reincarnarea ar fi posibila cum iti explici ca populatia este in crestere si nu are un numar constant?
PS: Mi-a placut raspunsu' lu' ardnaxur1961.

| Inferno explică (pentru WR104):

Buna intrebare. Nu stiu ce raspuns ofera adeptii teoriei.
Pot sa-ti dau un raspuns,dar nu stiu cat e de corect conform cu teoria,dar fie.
De ce populatia scade si creste mereu?
Sa luam prima varianta:
Daca reincarnarea e adevarata, de ce populatia scade?
Raspunsul este ca nu scade, poate ai uitat, dar conform reincarnarii omul se poate reincarna si in animale, deci nu scade, doar ca sufletele oamenilor sunt reincarnate in animal.
Asa este si la crestere.
Dar nu sunt adept al aceste teorii, si nu am sa o sustin.
Intrebarea este Cu ce e mai corect crestinismul?
Ce dovezi concrete ofera crestinismul ca sa fie mai bun decat reincarnarea?

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Da, posibil sa se reincarneze si in animale desi multe animale sunt pe cale de disparitie, mie personal imi e greu sa cred varianta ca oamenii se pot reincarna in animale sau orice alta forma de viata.
Crestinismul? La fel ca toate celelalte, o carte.
Nu stiu daca adeptii reincarnarii au macar atat.
Asta face crestinismul mai credibil, pobabil.

| Inferno explică (pentru WR104):

Chiar in acea carte pe care spui ca o au crestinii in plus fata de reincarnare, apar referiri la reincarnare.
Uite ce spune Biblia:
Evanghelia după Ioan, 3, 1-8
"Și era un om dintre farisei, care se numea Nicodim și care era fruntaș al iudeilor. Acesta a venit noaptea la Iisus și I-a zis: Rabi, știm că de la Dumnezeu ai venit învățător; că nimeni nu poate face aceste minuni, pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască? Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu. Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este. Nu te mira că ți-am zis: Trebuie să vă nașteți de sus. Vântul suflă unde voiește și tu auzi glasul lui, dar nu știi de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul."

| miradoniz a răspuns (pentru Inferno):

Nu rezist, trebuie sa spun ceva : aiurea! cam în același spirit (hee hee ) mai omoară unii în numele lui Iisus-ca știu ei mai bine!

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Probabil facea referire la faptul ca totul se transforma ce se duce in pamant rasare din pamant, sub o alta forma.
Probabil tu ai creierul lu' Einstein pentru ca natura transforma totul inclusiv oamenii, eu pot sa ma "reincarnez" intr-o floare sau chiar un animal.Este exact ca atunci cand te jucai cu plastilina, o modelezi dupa bunul plac, asta face si natura cu noi si tot ce se afla in jurul nostru numai ca nu este o reincarnare la propiu si te poti transforma in orice obiect sau animal chiar si intr o piatra iar mai apoi intr-un copac.

| reihiuke a răspuns (pentru WR104):

Du-te si tu in tibet.

| reihiuke a răspuns (pentru WR104):

Prin faptul ca ar exista vieti pe alte planete. Apoi se spune ca fiecare se reincarneaza in perioada si anii in care merita. Sunt cicluri de Zile Cosmice iar fiecare era are cate 4 ere sau varste. Fiecare se reincarneaza in era in care merita. Prin urmare, pamantul a mai avut o astfel de populatie mare, inainte de scufundarea atlantidei. Cei care au murit atunci, au asteptat sa se reincarneze acum. happy

| reihiuke a răspuns (pentru Inferno):

Evanghelia după Ioan, 3, 1-8

Aia nu e nimic... uite-o pe asta:

Matei 17:
10. Şi ucenicii L-au întrebat, zicând: Pentru ce dar zic cărturarii că trebuie să vină mai întâi Ilie?
11. Iar El, răspunzând, a zis: Ilie într-adevăr va veni şi va aşeza la loc toate.
12. Eu însă vă spun vouă că Ilie a şi venit, dar ei nu l-au cunoscut, ci au făcut cu el câte au voit; aşa şi Fiul Omului va pătimi de la ei.
13. Atunci au înţeles ucenicii că Iisus le-a vorbit despre Ioan Botezătorul.

| SakonSIUkon a răspuns (pentru Inferno):

Daca Iisus ti-a zis clar ce se intampla dupa moarte ce nu ti-e clar?

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns (pentru Inferno):

Da, este adevarat ca asa scrie in biblie dar nu se refera la reincarnare ci cuvantul "nastere din nou" inseamna sa devi un alt om, sa lasi tot ce ai facut rau si sa incepi o viata sfanta alaturi de Dumnezeu. I se mai spune si pocaire, adica sa de pocaiesti de toate pacatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scris; macar cei vii, stiu ca vor muri, dar cei morti nu stiu nimic.in aceeasi clipa, cand mor, le dispar si gandurile si faptele, pana si amintirea si sant uitati.asta in biblie.in teligenta noastra nu e greu de dedus logic.sufletul cand a parasit trupul, numai Domnul il poate convinge sa intre la loc.cand isi vede trupul nu-i mai arde sa intre in cadavru tocmai parasit.doar posedat de vreun duh rau.dar aia e posedare nu reincarnare.

Răspuns utilizator avertizat
| TheTigerX a răspuns:

In Biblie nu aminteste nicaieri de reincarnare, cred ca te pierzi in intelesul scripturic.
Reincarnarea nu este adevarata pentru ca nu are dovezi solide care sa o sustina..doar daca nu ai tu sa ne dai:S

| casablanca40 a răspuns (pentru TheTigerX):

Citat din Filozofia Universului de Aamram Mikhael Aivanov "... Sa luam si pasajul in care Iisus spune : "Fiti perfecti, asa cum Tatal vostru este perfect!". Ce sa spunem de fraza asta? Ori IIsus vorbea fara se Se gandeasca, cerand unor fiinte atat de limitate sa atinga in cativa ani perfectiunea Tatalui Ceresc, sau nu-Si dadea seama de maretia Lui si Isi imagina ca era usor sa devina ca El. In ambele cazuri, acesta nu este prea avantajos la adresa lui Iisus. In realitate, si fraza aceasta subintelege reincarnarea. Iisus nu-Si inchipuia ca omul ar fi capabil sa devina perfect intr-o singura existenta, dar stia ca, dorind puternic aceasta perfectiune si facand eforturi pentru a o obtine, dupa numeroase reincarnari, va reusi sa-si atinga scopul!
De altfel, scrie si in Geneza : Dumnezeu spune : "Sa facem omul dupa chipul si asemanarea noastra. Dumnezeu crea omul dupa chipul sau, dupa chipul sau il crea. " Si cu asemanarea ce s-a intamplat? "

| TheTigerX a răspuns (pentru casablanca40):

Rastalmacesti intelesul ca sa obti ce doresti

| casablanca40 a răspuns (pentru TheTigerX):

Ok atunci spune tu care e intelesul adevarat "Fiti perfecti, asa cum Tatal vostru este perfect!" Iisus ne indeamna sa fim perfecti, mi s-ar parea normal sa ii urmam predicile si sa devenim perfecti nu? Perfect din punct de vedere fizic este imposibil, deci doar din punct de vedere spiritual.
"Sa facem omul dupa chipul si asemanarea noastra. Dumnezeu crea omul dupa chipul sau, dupa chipul sau il crea. " Ce a vrut sa zica Dumnezeu prin asemanare?
Si mai sunt multe argumente pro reincarnare in Biblie. Va bateti cu religia voastra.

| scumpik45 a răspuns:

Intrebarea este:Cum dovediti voi ca reincarnarea e adevarata, fratilor?laughing Treziti-va la realitate. oameni buni! Nu mai stiti ce sa inventati!

| wizzkidon a răspuns:

De asemenea, reîncarnarea pretinde că asigură dreptatea. Conform legii karma (o lege impersonală şi inflexibilă a universului), în fiecare viaţă primim ceea ce merităm. Faptele nostre bune atrag după ele rezultate bune, iar faptele noastre rele atrag după ele rezultate rele de la o viaţă la alta. Conform legii karma, nicio suferinţă nu este nedreaptă, pentru că niciun om nu este nevinovat. Orice suferinţă este bine meritată pe baza unei karme rele. Copilaşul născut fără picioare merită acest lucru, la fel şi femeia care a fost violată. Fiecare ne purtăm karma de la o viaţă la alta. Nu există har, iertare sau milă. Nu numai că acest lucru nu este o veste bună pentru cei împovăraţi cu o conştiinţă încărcată, dar karma intră în conflict şi cu simţul nostru moral, care ne spune că anumite suferinţe nu sunt meritate, că trebuie să ne fie milă de cei suferinzi şi că trebuie să facem ceva pentru a alina durerea.

| Inferno explică (pentru wizzkidon):

Stiu ce e karma, nu trebuia sa-mi explici, cand intrebarea nu cere explicatia ei.

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

Daca reincarnarea ar fi reala atunci cum au aparut oameni care se reincarneaza?
Cine i-a creat cu scopul sa se reincarneze din nou si din nou?
Trebuie sa fi aparut cumva.Nu?
Dar cand o sa se si termine?
Lumea o sa se reincarneze fara sa se mai opreasca vreodata?

| sSMILEverydaYy a răspuns:

Citind biblia. daca in biblie scrie inseamna ca este adevarata

| zeisha a răspuns:

Ce intrebari puneti si voi.
Doar El insusi iti poate raspunde la toate intrebarile care le ai. Ai grija de suflet si asteapta pana cand o sa Il intalnesti. Daca nu poti astepta du-te la un preot.